5. letni projekt „Kręćmy film!” w II LO w Krasnymstawie

Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Filmowy, działający przy II Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida w Krasnymstawie, realizował w dn. 5 – 11 lipca oraz 30 lipca – 1 sierpnia 2015 r. letni projekt „Kręćmy film!”. 5 edycja projektu została zorganizowana w ramach zadania „Edukacja filmowa Iluzjon” finansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie, Urząd Miasta Krasnystaw i Bank Spółdzielczy w Krasnymstawie. Wsparcia rzeczowego udzieliły także Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie oraz Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Zagrodzie.

Opiekunem artystycznym projektu „Kręćmy film!” i reżyserem filmu był aktor Grzegorz Emanuel. Asystenci reżysera to Zuzanna Sławińska studentka PWSFTViT i Piotr Galiński – psycholog pracujący w Zespole Szkół nr 4 w Krasnymstawie, opiekun koła fotograficzno-filmowego w KDK. Operatorem był Jakub Wójcik student PWSFTViT w Łodzi. W projekcie koordynowanym przez opiekuna MDKF-u Ewę Magdziarz wzięło udział ponad 30 uczestników. Role dorosłych bohaterów zagrali m. in: Anna Antyga, Janina Młynek, Ewa Magdziarz, Marek Nowosadzki, Grzegorz Emanuel i Zbigniew Atras. Ekipa filmowa wspomagana była przez wiele osób. Dzięki zgodzie ks. dziekana Henryka Kapicy zdjęcia kręcone były w kościele pw. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie. Anna Cichosz – dyrektor II LO w Krasnymstawie – udzieliła wszechstronnego wsparcia i udostępniła pomieszczenia szkoły. Część sprzętu została udostępniona przez Damiana Kozyrskiego dyrektora Krasnostawskiego Domu Kultury. Podziękowania należą się także Bożenie Dąbrowskiej dyrektor Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Krasnymstawie oraz rodzicom, bliskim i znajomym. Szczególnie wdzięczni jesteśmy Annie Antydze, Joannie Ejsmont, Irenie Szpyt, Zofii i Kazimierzowi Puławskim, którzy udostępnili pomieszczenia w prywatnych domach. W projekcie wzięli udział uczniowie z Gimnazjum nr 1, nr 3 i nr 4 w Krasnymstawie, z gimnazjów w Małochwieju Dużym, w Siennicy Nadolnej, z liceów w Krasnymstawie, w Warszawie i  Łodzi oraz studenci UMCS, KUL w Lublinie i Politechniki we Wrocławiu.

W czasie projektu kręcony był średniometrażowy film „Pewność”. Scenariusz został napisany przez Grzegorza Emanuela na podstawie materiałów wypracowanych na warsztatach w marcu i czerwcu. Współczesna historia nawiązuje do filmów, które powstały w czasie poprzednich edycji projektu. Scenariusz porusza problemy współczesnej młodzieży a także współczesnej rodziny. W filmie świat realistyczny łączy się ze światem duchowym – niezwykłym i tajemniczym. W role głównych bohaterów wcieliły się Justyna Czuba z II LO oraz Iga Nieróbca z Gimnazjum nr 4. Epizodyczne role zagrali m.in. Karolina Gaweł,  Agnieszka Jachorek, Natalia Chwała i Jakub Kopańko. Członkowie zespołu filmowego to także m. in.: Magdalena Krupa, Weronika Gwarda, Zuzanna Białecka, Katarzyna Berbeć, Maria Betlejewska, Julia Urbańska, Agata Korszla, Monika Grzywna, Julia Ogonowska, Karol Domański, Jakub Pitucha, Karol Sawczuk i Bartłomiej Berbeć. Scenariusz okazał się po raz kolejny dużym wyzwaniem, ponieważ zdjęcia kręcone były w większości poza Krasnymstawem a także w związku z tym, że wiele scen rozgrywało się późnym wieczorem i w nocy. Ekipa filmowa pracowała jednak wytrwale po kilkanaście godzin dziennie.

Zakończenie projektu odbyło się w gospodarstwie agroturystycznym „Słoneczna Osada” Joanny i Adama Szufnarów, w czasie którego prowadzący i uczestnicy spoza Krasnegostawu otrzymali upominki przekazane przez Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie, Urząd Miasta Krasnystaw i Czasopismo Artystyczne „Nestor”. Piąta edycja letniego projektu „Kręćmy film!” jeszcze nie zakończyła się. Po dokrętkach zaczął się długi etap postprodukcji. Mamy nadzieję, że premiera filmu odbędzie się na wiosnę 2016 roku.

Ewa Magdziarz – opiekun MDKF „Iluzjon”, lokalny lider Filmoteki Szkolnej

SONY DSC   SONY DSC  SONY DSC    SONY DSC   Kręćmy 9   Kręcmy 7

 

Leave a Reply

 

*

CommentLuv badge
css.php