Uczniowie z II LO w Krasnymstawie na 16. LAF w Zwierzyńcu

Dzięki współpracy z Piotrem Kotowskim – wiceprzewodniczącym Polskiej Federacji DKF uczniowie z II LO po raz kolejny zostali zaproszeni  na Letnią Akademię Filmową. Do Zwierzyńca pojechało 4 uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Krasnymstawie – 1 laureatka XIII Powiatowego Konkursu Filmowego „Inspiracje Filmoteką Szkolną” oraz 3 uczniów skierowanych przez Agatę Sotomską koordynatorkę programów edukacyjnych z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Letnia Akademia Filmowa trwała w tym roku od 7 do 16 sierpnia. Program zawierał wiele cykli tematycznych, m. in.: „Urodziny kina”, „Wieczna Carmen”„Kino znad Bosforu”, „Aleksandr Sokurow”, „Rekolekcje filmowe” czy „Ukraina z bliska i z oddali”. W cyklu „W polskim obiektywie” znalazły się ciekawe filmy fabularne i dokumentalne. Interesujące polskie produkcje to „Carte blanche” Jacka Lusińskiego, „Aktorka” Kingi Dębskiej, „Zbliżenia” Magdaleny Piekorz czy „Noc Walpurgii” Marcina Bortkiewicza. Ważnym punktem programu Akademii była projekcja filmu „Obce ciało” wzbogacona spotkaniem z reżyserem Krzysztofem Zanussim. Zainteresowaniem cieszyły się także dokumenty np. „Zawód fotograf” Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk, „… bo jestem stąd” Grzegorza Linkowskiego, „W poszukiwaniu utraconego krajobrazu” Leo Kantora połączone ze spotkaniami autorskimi. W Zwierzyńcu można obejrzeć również filmy ukraińskie, rosyjskie, tureckie, islandzkie czy indonezyjskie. Na LAF przyjeżdżają co roku goście z Rosji i Ukrainy, którzy bardzo cenią ten festiwal. W Zwierzyńcu dużym zainteresowaniem cieszyła się retrospektywa filmów Aleksandra Sokurowa. Oryginalne obrazy rosyjskiego reżysera były wielokrotnie nagradzane na festiwalach w Berlinie, Cannes czy Wenecji. Ten niezależny, wybitny reżyser w tetralogii („Moloch”, „Cielec”, „Słońce”, „Faust”) pokazuje w nietypowy sposób Hitlera, Lenina i cesarza Hirohito. Ostatnia część tego cyklu poświęcona jest bohaterowi dramatu Goethego. LAF to nie tylko pokazy filmowe, ale także prelekcje i dyskusje prowadzone przez znanych krytyków filmowych i filmoznawców: Adama Garbicza, ks. Marka Lisa, Konrada J. Zarębskiego czy Grzegorza Pieńkowskiego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także spotkania autorskie. Z widzami mieli okazję rozmawiać m. in. reżyser francuski David Oelhoffen („Ze mną nie zginiesz”) czy gość z Indonezji reżyser Nia Dinata („Arosan: Zgromadzenie”). Program Letniej Akademii Filmowej obejmował również spektakle teatralne i koncerty. Wyjątkowym wydarzeniem było wykonanie partytury do filmu „Generał” w reż. Bustera Keatona z 1926 r. przez Orkiestrę Symfoniczną im. K. Namysłowskiego pod batutą kompozytora Rafała Rozmusa.

LAF prezentuje bogactwo kina światowego oraz uniwersalne problemy, które zmuszają do dyskusji i refleksji. Więcej informacji na temat programu zawiera katalog festiwalowy i strona www.laf.net.pl. Akademia w Zwierzyńcu to niezwykłe wydarzenie na filmowej mapie Polski, o czym przekonali się uczniowie z II LO w Krasnymstawie – laureatka konkursu Oliwia Zajączkowska oraz Jakub Pitucha, Karol Sawczuk i Bartłomiej Magdziarz realizujący w Zwierzyńcu reportaż filmowy z LAF. Pozostałe laureatki konkursu organizowanego przez II LO – uczennice z krasnostawskich gimnazjów Agata Korszla, Łucja Staszak i Weronika Chrząszcz zapewniały, że do Zwierzyńca wrócą za rok. Do zobaczenia w Zwierzyńcu w sierpniu 2016 r.!

Ewa Magdziarz – opiekun MDKF „Iluzjon”, lokalny lider Filmoteki Szkolnej

SONY DSC   SONY DSC   SONY DSC

SONY DSC   SONY DSC   SONY DSC

Leave a Reply

 

*

CommentLuv badge
css.php