O PROJEKCIE

Od ponad stu lat film jest istotnym elementem współczesnej kultury. Wykształcił własne środki wyrazu, stał się ważnym źródłem wiedzy o człowieku i świecie.  Dlatego w programie szkolnym, obok wychowania literackiego, plastycznego i muzycznego, powinno znaleźć się miejsce również na wychowanie filmowe. Celem Filmoteki Szkolnej jest włączenie wiedzy o filmie do edukacji szkolnej.

Pakiety płyt DVD, wydane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, zawierające ponad 50 filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych, zostały wysłane do wszystkich szkół ponadpodstawowych w Polsce. Filmy dobrane zostały do 26 tematów lekcji i zajęć pozalekcyjnych, zaproponowanych przez specjalistów od danego przedmiotu. Przygotowany materiał może być wykorzystywany na lekcjach języka polskiego, historii, wiedzy o kulturze, wiedzy o społeczeństwie. Filmy te nie są ekranizacjami lektur ani zestawem najważniejszych osiągnięć polskiej kinematografii. To dzieła, które zdaniem filmoznawców, dobrze ilustrują tematy takie jak:   obserwacje codzienności, siłę symbolu, rozdroża historii, metafory prawdy czy portret zbiorowości z punktu widzenia wiedzy o filmie. Zestaw zawiera filmy tak znanych twórców jak m.in.: Krzysztof Kieślowski, Andrzej Wajda, Marek Piwowski, Jan Jakub Kolski, Marcel Łoziński, Robert Gliński, Krzysztof Krauze, Krzysztof Zanussi.

W ramach programu powstała strona internetowa http://www.filmotekaszkolna.pl na której publikowane są kompletne materiały dotyczące opracowanego zestawu filmów.

Centrum Edukacji Obywatelskiej wspólnie z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej przygotowało działania pod hasłem Filmoteka Szkolna. Akcja!, których celem jest upowszechnianie Filmoteki Szkolnej w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz przygotowywanie nauczycieli i uczniów do pracy z wykorzystaniem opracowanego materiału filmowego. Wspieramy szkoły w odkrywaniu treści, poznawaniu filmowych środków wyrazu, organizowaniu w szkole przestrzeni i czasu do pracy z filmem.

Więcej informacji pod adresem: http://www.ceo.org.pl/pl/filmotekaszkolna

css.php