STRONY O POLSKIM FILMIE

 

Film Polski

Internetowa Baza Filmu Polskiego tworzona od 1998 roku w Bibliotece i Ośrodku Informacji Filmowej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Serwis udostępnia bardzo szczegółowe informacje (m.in. kompletne listy twórców filmów opracowywane na podstawie list napisów początkowych i końcowych filmów oraz materiałów archiwalnych) o wszystkich polskich filmach, zarówno fabularnych kinowych, jak i serialach telewizyjnych, filmach dokumentalnych, animowanych i spektaklach Teatru Tv powstałych na przestrzeni ostatnich stu lat. W serwisie znajdują się także szczegółowe biogramy twórców polskiego kina (przedstawicieli wszystkich zawodów filmowych) i ich filmografie.

 

 Akademia Polskiego Filmu

Na stronie można znaleźć wideo z wykładów prowadzonych przez filmoznawców w ramach Akademii Polskiego Filmu, czyli dwuletniego kursu historii polskiego filmu fabularnego na poziomie akademickim. Akademia powstała z inicjatywy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

NITROFILM

Internetowa baza przedwojennych fabularnych filmów polskich poddanych konserwacji i digitalizacji w ramach projektu realizowanego przez Filmotekę Narodową. Na stronie można znaleźć streszczenia filmów, biogramy twórców, fotosy oraz recenzje. Bardzo szczegółowa i rzetelna baza dotycząca polskiego kina międzywojennego.

 

Repozytorium Cyfrowe

Strona Repozytorium Cyfrowego udostępnia fragmenty polskich filmów fabularnych i dokumentalnych wraz z opisami fabuł, sylwetkami twórców, fotosami, recenzjami, plakatami. Obecnie dostępne jest około półtora tysiąca materiałów filmowych, między innymi wszystkie wydania Polskiej Kroniki Filmowej z lat 1945-1950 roku.

Na stronie Repozytorium można również bezpłatnie obejrzeć cztery zrekonstruowane i odrestaurowane polskie filmy nieme: Dla ciebie Polsko w reż. Antoniego Bednarczyka, Cud nad Wisłą Ryszarda Bolesławskiego, Mogiła nieznanego żołnierza Ryszarda Ordyńskiego oraz Mocny człowiek Henryka Szaro.

 

 

Polska Szkoła Filmowa

Na zakończenie obchodów jubileuszu Szkoły Polskiej w 2008 roku PISF wspólnie z firmą Best Film Co. Sp. z o. o. wydał 20 filmów Szkoły Polskiej na DVD. Uruchomiona została także Platforma DRM, która nie tylko, jak dotychczas, stanowi kompendium wiedzy o tym okresie kina polskiego, lecz przede wszystkim wirtualną wypożyczalnią filmów. Na stronie dostępne są te same tytuły, które wydane zostały na DVD wraz z nowymi tekstami o filmie najwybitniejszych krytyków.

 

Fototeka

Serwis Fototeka prezentuje zasoby fotograficzne Filmoteki Narodowej związane tematycznie z historią filmu polskiego (filmy, ludzie, wydarzenia itp.). Elektroniczna baza powstaje w oparciu o zgromadzone zbiory fotosów, negatywów i diapozytywów; pokazuje zarówno znane, ale także unikalne fotografie z polskich filmów, ich twórców. Prezentowane zdjęcia są opatrzone bogatym opisem zawierającym: tytuł i rok produkcji filmu, nazwiska reżysera i osób widocznych na zdjęciu, ich funkcje i role, słowa kluczowe, właściciela autorskich praw majątkowych, autora zdjęć itd.

 

CULTURE.PL

Serwis kulturalny, bogaty w materiały merytoryczne, artykuły i eseje filmoznawców i najlepszych krytyków filmowych.

 

Portal Filmowy

Serwis powstały z inicjatywy Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, na którym znajdują się informacje o polskim filmie, nowościach kinowych, wydarzeniach.

 

KRONIKA RP

Serwis internetowy prezentujący multimedialny obraz III RP bazujący na wydaniach Polskiej Kroniki Filmowej i notacjach filmowych Studia Filmowego KRONIKA. W Internecie znalazły się już kroniki filmowe z lat 1945-89. Celem portalu jest stworzenie obrazu zbiorowej pamięci Polaków.

 

Studio Filmowe KADR

Bogata strona Studia Filmowego KADR, zajmującego się między innymi rekonstrukcją cyfrową arcydzieł polskiej kinematografii. Znajdują się tu opisy filmów wraz ze zdjęciami, kadrami a także pojedynczymi ujęciami.

 

FILMÓWKA.PL

Serwis jest poświęcony sztuce dokumentu. Można tam znaleźć artykuły z prasy dotyczące filmów dokumentalnych, jak również sporo tekstów teoretycznych na ich temat.

css.php