5. rocznica śmierci por. Henryka Lewczuka „Młota”

15 czerwca 2009 roku w chełmskim szpitalu w wieku 86 lat zmarł por. Henryk Lewczuk „Młot”.

Był żołnierzem Armii Krajowej, zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, dowódcą  jedynego działającego do 1947 w obwodzie chełmskim oddziału partyzanckiego WiN, do którego należał nasz Świadek Historii – Pan Wacław Prystupa. Był jednym z założycieli Ruchu Odbudowy Polski po reformach politycznych z 1989 roku. W 2008 roku otrzymał z rąk prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Porucznik Młot we wspomnieniach P. Wacława

pobrane

„Opowiem Ci o wolnej Polsce” – ogólnopolska prezentacja w Warszawie

Oprócz prezentacji projektu 27 maja w ramach „Kamieni Pamięci”, nasze przedstawicielki  (Agata, Agnieszka i Dominika) pod opieką Pani Beaty Łukaszewskiej – Breś uczestniczyły też w prezentacji w dniach 1- 3 czerwca, tym razem była to konferencja projektu „Opowiem Ci o wolnej Polsce”, organizowanego przez Centrum Edukacji Narodowej, Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Brały tam udział m.in. w warsztatach integracyjnych z uczniami z całej Polski, targach projektów w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” Instytutu Pamięci Narodowej, prezentacji filmów zrealizowanych podczas projektu oraz … konferencji prasowej w Muzeum Powstania Warszawskiego.Szczegóły znajdziecie na: http://www.ceo.org.pl/pl/opowiem/news/opowiedzieli-o-wolnej-polsce

Zapraszamy!

„Kamienie Pamięci” – ogólnopolska prezentacja w Warszawie

Naszym zadaniem podczas realizowania projektu jest jak najszersze rozpowszechnianie historii Świadków takich, jak Pan Wacław. Aby poszerzyć nieco środki przekazu, 27 maja przedstawiciele naszej grupy (Dominika, Weronika, Piotr i Piotrek)pod opieką Pani Beaty Łukaszewskiej – Breś  w Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie prezentowali rezultaty działań podjętych w ramach projektu edukacyjnego „Kamienie Pamięci – Żołnierze „Burzy” ‘44”. Uczestniczyli tam w targach projektów uczniów z całej Polski. Nasz projekt zdobył uznanie nie tylko innych realizujących podobne przedsięwzięcia, ale też zawodowych historyków z Instytutu Pamięci Narodowej oraz Muzeum Powstania Warszawskiego a także ppłk Stanisława Olesiaka –  Honorowego Prezesa Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

Zapraszamy na https://www.youtube.com/watch?v=Ps9Ye24x2Pg, gdzie znajdziecie film relacjonujący targi projektów w Muzeum Powstania Warszawskiego

 

Nasz projekt w radiu Bon Ton!

Wczoraj, 16 maja, przedstawicielki  naszej grupy projektowej – Agnieszka, Dominika i Weronika – wraz z Panią Beatą Łukaszewską – Breś, dotarły do redakcji chełmskiego radia Bon Ton. Podczas nagrania audycji rozmawiały z Panem Przemysławem Kargulem na temat realizacji naszego projektu, oraz o rozmowie z Naszym Świadkiem. Zapraszamy na profil radia Bon Ton na facebooku, gdzie została umieszczona notka o naszym projekcie.

P5160113 (1)

Akcja „Burza”

70 lat temu komendant główny Armii Krajowej wydał rozkaz o rozpoczęciu operacji „Burza”. Miała na celu uświadomienie władzom radzieckim, że na wyzwolonych z okupacji niemieckiej terenach Polski w granicach sprzed 1939 gospodarzami są Polacy, uznający władzę Rządu Emigracyjnego. Także Pan Wacław Prystupa opowiedział nam o swoich wspomnieniach z nią związanych. Zapraszamy do lektury!

Udział Wacława Prystupy w Akcji Burza

Kamienie Pamięci – Żołnierze „Burzy” ’44

logo

Projekt „Kamienie pamięci” służy upamiętnianiu osób – zwyczajnych ludzi, których poświęceniu zawdzięczamy niezawisłość naszego kraju.

My również bierzemy udział w tym przedsięwzięciu, organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej. W związku z tym opracowaliśmy historię życia naszego Świadka – Pana Prystupy. Zapraszamy do lektury!

Kamienie Pamięci – biografia P. Wacława Prystupy

Sprawozdanie Kamienie Pamieci

 

Żołnierze Wyklęci w naszej szkole

 

W ramach obchodów pięciolecia nadania naszemu Gimnazjum imienia Sybiraków w głównym holu Szkoły otwarto wystawę ,,Człowieczy los”. Zaprezentowano tam materiały dotyczące Zbrodni Katyńskiej, Sybiraków oraz Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego, w tym również oddziału Henryka Lewczuka „Młota”, do którego należał Pan Wacław Prystupa, nasz Świadek historii.

W naszej szkole odbyła się także uroczysta akademia, podczas której zostali uczczeni Niezłomni Bohaterowie, walczący o wolność naszego Kraju. Uczestniczyli w niej Żołnierze Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Sybiracy, mieszkający do dziś w Chełmie, Pan Jerzy Masłowski, a także Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz Uczniowie naszej Szkoły.

2014-03-12 15.04.18 2014-03-12 15.05.22 wystawa