Lekcja prosto z Palestyny

Cieszymy się bardzo, że 5 czerwca udało się nam uczestniczyć w lekcji on-line z panią Anią Paluszek i kolegami z LO z Kazimierzy Wielkiej. Przenieśliśmy się w piękny ale skonfliktowany zakątek świata. Młoda Polka jak się okazało szybko przystosowała się do warunków. Widzi niebezpieczeństwa ale żywi nadzieję, że dzięki pomocy międzynarodowej uda się polepszyć codzienną egzystencję mieszkańców Zachodniego Brzegu. Podstawowym prawem człowieka jest prawo dostępu do czystej wody. Ciekawe spostrzeżenia dotyczyły pozycji kobiet w świecie islamu. Pozdrawiamy panią Anię życząc spokojnego pobytu i szukania materiałów do pracy naukowej.

Obchodzimy 4 VI

Radośnie świętowaliśmy w Sztumie na Placu Wolności. Na nasze zaproszenie odpowiedzieli uczniowie z gimnazjum w Czerninie, przedstawiciele klas V – VI szkoły podstawowej oraz starszaki z Przedszkola „Kubusia Puchatka” i „Na słonecznej górce”. Pan burmistrz oddał nam młodzieży do dyspozycji rynek w środku miasta. Kibicowali nam mieszkańcy okolicznych kamieniczek i sprzedawcy. Tuż po godz. 12 udało się panu Sławkowi zrobić z okna na 4 piętrze zbiorowe zdjęcie. Wyszła figura 4 VI przyozdobiona bielą i czerwienią przedszkolaków i flaga biało-czerwona  utworzona przez  nieco starszych uczniów. Po wykonaniu zdjęcia koncert zagrał młodzieżowy zespół „Afirmacja”. W trakcie koncertu zgodnie z zapowiedzią uczestnicy częstowali się biało – czerwonymi przysmakami. Były koktajle truskawkowe, biało-czerwone ciasteczka, lizaki, czereśnie oraz dużo biało- czerwonych krówek. Odważne maluchy zainicjowały tańce i pląsy. Było radosne szaleństwo. W trakcie zabawy na dwóch tablicach pan burmistrz, przewodniczący Rady Miasta, mieszkańcy, uczniowie pisali życzenia dla Polski na kolejne 25 lat. Oto niektóre wpisy: ” Dziękujemy wszystkim mieszkańcom Ziemi Sztumskiej za wywalczoną 4 czerwca 1989r wolność i życzymy wielkiej radości z wywalczonej wolności”- Leszek Tabor -burmistrz. „Wolność kocham i rozumiem wolności oddać nie umiem 4.06.2014r (25 lat) Jula, Agata, Rafał IB.  Dodatkowym elementem naszego świętowania było przyozdobienie sztumskich pomników i miejsc pamięci. Twarzową muchę otrzymał pomnik Feliksa Nowowiejskiego, bogato przybrały Rusałkę przedszkolaki. Gimnazjaliści przybrali pomnik Rodła. Młodzieżowa Rada Gminy ubarwiła głaz upamiętniający wejście Polski do UE. Nie mogła dojechać młodzież z jednej ze szkół, ale mimo to było na około 500 osób. Nie wliczamy dorosłych, którzy nam kibicowali.

100_7832

100_7839

100_7837

100_7815

flaga sztum1

100_7814

100_7812

 

Jak głosowaliśmy?

W naszej szkole uczniowie chętnie dołączyli się do akcji CEO ”Młodzi głosują”,którą poprzedzały akcje informacyjne na lekcjach, wystawy, stoiska z wieloma pozycjami o historii PE, działaniach UE i programach dla młodzieży.

Lokal wyborczy prezentował się bardzo godnie. Dyskusja przed i powyborcza przeniosła się do mamy nadzieje domów rodzinnych. W naszych wyborach pomógł nam udział w wielu spotkaniach z kandydatami. Pan komisarz Janusz Lewandowski przeprowadził dla naszej reprezentacji lekcję europejską. Uczestniczyliśmy także w debacie z przedstawicielami kilku komitetów wyborczych.

P1010002

P1010003

P1010009

P1010011

P1010016

P1010017

Wolontariat

Niedługo będziemy przyznawać Order Dobra, czas więc na  przypomnienie  niektórych działań , których inicjatorami byli wolontariusze. Jest ich w naszej szkole ponad pięćdziesięciu. Wszyscy z nich  brali udział w świątecznych zbiórkach żywności. Wolontariusze przygotowali stoiska w sklepach, mieli dyżury w weekendy w punktach handlowych,przenosili zakupy do magazynu i przygotowywali paczki. Obdarowano 123 rodziny. W tej akcji współpracowaliśmy z innymi szkołami i MOPS w Sztumie. Nie zabrakło nas przy akcji Pola Nadziei i akcji zachęcającej do przekazania 1% na instytucje użyteczności publicznej. Dzień solidarności z Ukrainą w szkole przedłużyliśmy będąc na Paradzie Schumana, gdzie z kolegami z całego kraju podkreśliliśmy jak ważna jest  informacja o tym co dzieje się na Ukrainie. Pięknym akcentem Parady  była wystawa  poświęcona Tadeuszowi Mazowieckiemu. Co tydzień grupa dziewcząt uczestniczy w rozdawaniu chleba i gorącej zupy dla potrzebujących.

 100_7627

100_7628

Młody europoseł Jarosław Wałęsa

12 maja w małej sali starostwa powiatowego w Sztumie mieliśmy szczęście uczestniczyć w kolejnym spotkaniu przedwyborczym z eurodeputowanym Jarosławem Wałęsą. Publiczność to w połowie dorośli i młodzież naszego gimnazjum. Pan Jarosław jak okazuje się pracuje w trzech komisjach:

handlu zagranicznego, rybołówstwa i petycji. Najwięcej przyjemności sprawia mu odpowiedzi na petycje. Nie ukrywał, że nazwisko bardzo ułatwia mu pracę w Strasburgu i Brukseli. Jest zwolennikiem zlikwidowania jednej z siedzib PE, gdyż obecnie utrzymywanie trzech siedzib jest bardzo kosztowne. Synowi legendy solidarności zadaliśmy pytanie ”Jak rozumie solidarność w PE?”. Odpowiedź brzmiała, że to jest współpraca między krajami i ochota do dzielenia się budżetem z krajami biedniejszymi. Odebraliśmy go jako młodego, kompetentnego posła.

100_7570100_7565

css.php