Festiwal Nauki

W naszej szkole odbył się Festiwal Nauki. Celem jego było przedstawienie efektów pracy projektów edukacyjnych. Na świetlicy szkolnej zebrali się wszyscy uczniowie gimnazjum wraz z nauczycielami. Po długich przygotowaniach rozpoczęła się gala.

Festiwal Nauki 2014

Pierwsza zaprezentowała się klasa 2B, która przedstawiła projekt z matematyki pt. „Szkoła w liczbach”. Przedstawili oni cele projektu, pokazali prezentacje o szkole oraz makietę szkoły, pokazali również projekt statystyczny (m.in. wyniki egzaminów oraz liczbę uczniów). Na koniec pokazali film który wzbudził najwięcej emocji (oczywiście pozytywnych). Przedstawiał on wywiad z pięcioma uczniami dotyczący szkoły.

Kolejnym wystąpieniem był projekt plastyczny kl. 2A pt. ”Mój kolaż inspirowany dziełami P.Picassa oraz J.Bragla”. Dziewczęta pokazały swoje prace, filmiki oraz opowiedziały życiorys artystów.

Następna była klasa 1A. Przedstawiła ona prezentację o Źródłach energii. Niestety problemy techniczne nie pozwoliły na obejrzenie najlepszych efektów-doświadczeń. W między czasie klasa 2B rozdała ankiety.

Kolejny projekt polonistyczny 2B był celem ukazania miłości rodzicielskiej, kochanków oraz do ojczyzny. Przedstawili oni krótkie scenki oraz cytaty z książek.

Ostatni tego dnia był projekt ”Niewykorzystane zwycięstwa Oręża Polskiego” w wykonaniu chłopców z kl. 2A. Na początku odsłuchaliśmy Bogurodzicy, po czym obejrzeliśmy krótki film. Każdy z nich przedstawił jedną z pięciu bitew m.in. pod Kircholmem, Beresteczkiem, Wiedniem.

Wszystkie grupy projektowe zostały nagrodzone gromkimi brawami. Cały festiwal trwał 3 godziny lekcyjne po czym wszyscy z uśmiechem i zadowoleniem rozeszli się do klas na lekcje.

Kategorie Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2013/14 | Zostaw komentarz

PROJEKT EDUKACYJNY Z PLASTYKI

Przedstawiam Wam relacje Sandry z projektu :)

Ja oraz Karolina realizujemy projekt edukacyjny pt. Mój kolaż inspirowany twórczością George’a Braqa i Pabla PicassaNa początku jego realizacji musiałyśmy wybrać tematykę swoich prac i materiały plastyczne z jakich wykonamy swoje kolaże. Następnie wykonałyśmy dziesięć kolaży, a do jednego z nich wykonałyśmy film – dokumentujący proces powstawania pracy plastycznej – film poklatkowy. Pomógł nam w tym Jakub. Finał projektu – prezentacja – dopiero będzie miała miejsce, ale już dziś zapraszamy na wernisaż, któremu towarzyszyć będzie pokaz filmu.

Jednak zanim to nastąpi to zdradzimy wam efekt naszych działań: zdjęcia kilku prac.

Opracowała : Sandra Rodewald

Kategorie Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2013/14 | Zostaw komentarz

PROJEKT EDUKACYJNY Z MATEMATYKI

Pierwsze spotkanie zaczęliśmy od wyboru tematu. Korzystaliśmy z propozycji naszych i nauczyciela. Wybraliśmy następujący temat: „SZKOŁA W LICZBACH”, ponieważ bardzo nas zainteresował. Na następnym spotkaniu dokonywaliśmy podziału obowiązków oraz zapisywaliśmy harmonogram. Aby projekt się udał musimy wkonać: makietę szkoły ;prezentację przedstawiającą średnie klas, egzminów gimnazjalnych i sprawdzianów szóstoklasisty z trzech ostatnich lat; film o  szkole oraz wiele innych rzeczy. Całą grupą projektową będziemy się spotykać w wybrane piątki na pierwszej godzinie lekcyjnej.

Grupa projektowa
( Monika, Dawid, Marcel, Kamil )

Bez tytułu1

Bez tytułu2

Kategorie Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2013/14 | Komentarzy: 1

LEKCJA Z TIK-iem W KLASIE III GIMNAZJUM.

Dnia 13 stycznia 2014r. W klasie III gimnazjum, odbyła się lekcja „odwrócona”.Polegała ona na wykorzystaniu informacji z zadania domowego, które było zawarte w e-mailu. Uczniowie zostali podzieleni na grupy in wspólnie mieli rozwiązywać zadania. W tej lekcji zostały wykorzystane laptopy i tablica interaktywna. Dzięki nim uczniowie mogli oglądać zdjęcia bohaterów lektury „Hobbit czyli tam i z powrotem”. Młodzież czuła się trochę nie komfortowo na zajęciach, ponieważ całą ich pracę obserwowała Pani Dyrektor i paru innych nauczycieli. Na tej lekcji korzystano z 5* i 9* punktu kodeksu 2.0.

5*. Częściej korzystajmy z laptopów i innego sprzętu multimedialnego na lekcjach.
9*. Kontakt z nauczycielami przez e-mail.

Kategorie Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2013/14 | Zostaw komentarz

Pewnego dnia …

Dziś, czyli 19 lutego zastanawiałam się nad rzeczami które możemy jeszcze zrobić na bloga, żeby dostać niebieską odznakę. Przeglądałam różne źródła. Odwiedziłam głównego bloga programu Szkoły 2.0 (http://blogiceo.nq.pl/szkola2zero/), oglądałam również blogi innych szkół. Skorzystałam również z podpowiedzi które udzieliła mi pani.

Praca w toku :)

Nagle chciałam przeczytać jeden z naszych wpisów, czy aby wszystko w nim zamieściłam, aż tu nagle patrzę i widzę taki obrazek :

Ucieszyłam się bardzo. Za chwilę wykonałam telefon do Zuzi oraz Magdy z tą wspaniałą wiadomością. One również się ucieszyły. Ciekawe co jutro powie nam pani ? :D

 

Kategorie Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2013/14 | Komentarzy: 2

Z liczbami przez świat, czyli matematyczna lekcja TIK

Dnia 14 stycznia 2014 r. w klasie II a gimnazjum odbyła się matematyczna lekcja TIK. Tematem było podsumowanie wiadomości.

Foto. Zuzanna Chydzińska

Na początek lekcji pani rozdała karty pracy. Następnie nasza koleżanka przedstawiła ciekawą i barwną prezentację na temat „Ile rozwiązań może mieć układ równań”. Klasa uważnie słuchała (lubimy prezentacje multimedialne oraz naszą koleżankę :) )

Foto. Zuzanna Chydzińska

Następnym punktem lekcji było skorzystanie z aplikacji learningapps.org. Naszym zadaniem było rozwiązanie dowolną metodą układu równań i dopasowanie podpisu do odpowiedniego równania.

Kolejnym punktem była gra w matematycznego milionera, co najbardziej spodobało się wszystkim. Po zakończeniu gry uczniowie dokańczali zdania

 • Udało mi się … zostać milionerem
 • Powtórzyłam/em … rozwiązywanie układu równań
 • Podobała mi się … lekcja, prezentacja multimedialna, tablica interaktywna, gra „Milionerzy”, to, iż przyszliśmy do sali komputerowej
 • Zaciekawiło/a mnie … lekcja, aplikacja learningapps.org

Uczniom, którzy uporali się z zadaniami wcześniej pani rozdała kolejne karty pracy, by umilić im czas oczekiwania na dzwonek. Na koniec pani podziękowała wszystkim za mile spędzoną lekcje, po czym zadzwonił dzwonek i wszyscy opuścili klasę.

Foto. Zuzanna Chydzińska

 

Opracowała : Klaudia Pizon

Kategorie Bez kategorii, Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2013/14 | Komentarzy: 2

Kodeks 2.0 Gimnazjum im. Jadwigi Śląskiej w Lubecku

Foto. Zuzanna Chydzińska
Foto. Zuzanna Chydzińska
 1. Poświęć trochę więcej czasu na czerpanie informacji z wielu stron internetowych
 2. Bezmyślnie nie korzystaj z internetu
 3. Zwróć uwagę na błędy gdy coś przepisujesz z internetu
 4. Częściej korzystaj z narzędzi TIK na lekcji np. e-słowniki, filmy edukacyjna, kalkulatory
 5. Częściej korzystamy z laptopów i innego sprzętu multimedialnego.
 6. Możliwość wykonywania zadań domowych za pomocą komputera
 7. Zajęcia po za lekcyjna dla uczniów, którzy nie mają dostępu do internetu w domu.
 8. Wi-Fi dostępne dla uczniów.
 9. Kontakt z nauczycielem przez e-mail
 10. Udoskonalenie e-dzienników
 11. Dostęp do internetu dla każdego ucznia.
 12. Możliwość korzystania ze smartphonów, tabletów itp ; gdy jest to potrzebne na lekcjach i za pozwoleniem nauczyciela
 13. Korzystanie z kalkulatorów w komórkach na lekcjach
 14. Możliwość używania telefonów na okienku
 15. Komputery dostępne dla uczniów na przerwach
 16. Pobieraj informacje z legalnych i sprawdzonych źródeł
 17. Zawsze podawaj źródła wykorzystanych tekstów, a swoje prace zawsze podpisuj.
 18. Nauczmy rodziców korzystania z e-dzienników
 19. Zachęćmy rodziców do korzystania z TIK
 20. Nie podajemy danych osobowych na nieznanych stronach internetowych
Kategorie Bez kategorii | Zostaw komentarz

Nasza szkoła już rozpoczęła ferie. Życzymy wszystkim udanych i mile spędzonych ferii. Tym którzy będą wyjeżdżać życzę miłego wypoczynku, a tym który zostają w domu tego, żeby nie spędzali tylko dnia przed komputerem i telewizorem :D . A tym osobą które jeszcze chodzą do szkoły, życzymy by ten czas wam szybko przeminął i nadeszła, ta zasłużona chwila odpoczynku :) .
Już w lutym pojawią się relacje z dwóch lekcji TIK’owych. Zapraszamy

Pozdrowienia przesyłają Klaudia, Zuzanna, Magdalena oraz Aleksandra

Kategorie Bez kategorii | Zostaw komentarz

Mikołajkowa debata szkolna

Dnia 6 grudnia 2013 roku odbyła się debata na temat Kodeksu 2.0. Miała ona na celu zebranie pomysłów i propozycji uczniów, z których powstanie pełny Kodeks.

Pierwsza część – Burza mózgów. Uczniowie podawali swoje pomysły, które później były zapisywane i rozważane.

Jako pierwsza zaprezentowała się klasa III b. Debata w tej klasie przebiegała miło i ciekawie. Każdy z tej klasy brał w niej udział. W przeciwieństwie do klasy III a, która nie potrafiła się zgrać. Jako następni byli uczniowie klasy II b. Tutaj wszyscy ze sobą współpracowali i dobrze się przy tym bawili. Czwartą grupą była klasa II a. W tej klasie każdy był zainteresowany debatą i wszyscy się w to zaangażowali tak jak w klasie I b i I a.

Druga część – porządki

W tej części debaty uczniowie wraz z nauczycielami porządkowali i dopracowywali podane propozycje. Każda propozycja została przypisana innej kategorii.

 • Ucz i ucz się z TIK
 • Z informacji korzystaj samodzielnie i krytycznie
 • Nie kradnij, nie daj się okraść
 • Komunikujmy się
 • Bądź bezpieczny w sieci
 • Nauczcie tego dorosłych

To zadanie wydawało się dość proste, lecz uczniowie mieli czasem problem z przyporządkowaniem odpowiednich kategorii. W sumie zostało podanych 36 propozycji. Uczniom najbardziej przypadł do gustu obszar „Komputery pod ręką”.

(Za oknem wiał silny wiatr z prędkością przekraczającą 90 km/h i sypał śnieg) :)

Na sam koniec uczniowie podsumowali wszystkie pomysły, z których stworzyli Kodeks 2.0 .

 Opracowała Magdalena Droździok

Foto. Zuzanna Chydzińska
Foto. Zuzanna Chydzińska
Foto. Zuzanna Chydzińska
Foto. Zuzanna Chydzińska

 

Foto. Zuzanna Chydzińska
Foto. Zuzanna Chydzińska
Kategorie Bez kategorii | Komentarzy: 2