Program Wf z klasą

NASZA SZKOŁA PRZYSTĄPIŁA DO PROGRAMU „WF z klasą” edycja 2015/2016

W ramach programu prowadzony jest BLOG. W zakładkach będzie można znaleźć informacje dotyczące aktywności fizycznej.

WF Z KLASĄ O PROGRAMIE

WF z Klasą to program Centrum Edukacji Obywatelskiej realizowany przy wsparciu „Gazety Wyborczej” i portalu Sport.pl. Działania współfinansuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Program jest objęty honorowym patronatem Minister Edukacji Narodowej, Ministra Sportu i Turystyki oraz Ministra Zdrowia. Działania w roku szkolnym 2015/2016 realizowane są przy wsparciu PGNiG.

Co robimy?

Program WF z Klasą wspiera nauczycieli wychowania fizycznego i inspiruje ich do prowadzenia bardziej atrakcyjnych i innowacyjnych lekcji. Zajęcia – tak obowiązkowe, jak i dodatkowe – mogą być bardziej zróżnicowane i bliższe oczekiwaniom młodych ludzi. Wierzymy, że to najlepsza droga do zwiększenia aktywność dzieci i młodzieży oraz podniesienia prestiżu WF-u i frekwencji na lekcjach. WF z Klasą to:

 • WF dla każdego: aktywizujemy uczniów mniej sprawnych, promujemy równe traktowanie chłopców i dziewczynek, uczniów z chorobami cywilizacyjnymi, z niepełnosprawnościami; to WF, który wyrównuje szanse dzieci i młodzieży w dostępie do atrakcyjnej oferty zajęć
 • Sportowy region: otwieramy szkołę i promujemy ją jako lokalne centrum sportowe; angażujemy nauczycieli innych przedmiotów, włączamy rodziców; rozwijamy współpracę z Orlikami i obiektami sportowymi
 • Sport rzeźbi charakter: sport to również współpraca, zespołowość, zasady fair play; budowanie kompetencji społecznych, kształtowanie charakteru i poczucia własnej wartości
 • Moda na zdrowie: promujemy zdrowy tryb życia, zdrowe odżywianie oraz rewolucję w szkolnych sklepikach; wspieramy nauczycieli WF-u w realizacji edukacji zdrowotnej.

Dlaczego to robimy?

Spada poziom aktywności fizycznej dzieci i młodzieży. Badania wskazują, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Jesteśmy przekonani, że lekcje WF prowadzone w mądry i nowoczesny sposób są szansą na odwrócenie tego niebezpiecznego zjawiska. Kształtowanie w uczniach nawyku regularnego uprawiania sportu jest tak samo ważnym zadaniem szkoły, jak uczenie samodzielnego myślenia. Szkoła nie może być nastawiona tylko na promowanie sportowych talentów w kilku wybranych dyscyplinach. Jeśli lekcje WF są monotonne lub wiążą się z nadmiernym stresem, biciem rekordów i ciągłą rywalizacją, mogą na całe życie zniechęcić do aktywności ruchowej. Nasz program pokazuje, że WF może być przyjemnością dla każdego. Podkreślamy, że wychowanie fizyczne to nie tylko sport, ale również zdrowy tryb życia i zdrowe odżywianie. WF to również przestrzeń budowania kapitału społecznego. Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło rok szkolny 2015/2016 „Rokiem Otwartej Szkoły”. W programie WF z Klasą od kilku lat otwieramy szkołę poprzez WF, włączając społeczność szkolną i lokalną w sportowe życie szkoły.

Co w programie?

Wuefiści wspólnie z uczniami mogą wybierać spośród siedmiu zadań i dwóch ścieżek edukacyjnych. Działania zaczynają od SOS-u – Sportowego Okrągłego Stołu, czyli ogólnoszkolnej debaty na temat ulepszenia lekcji WF. Flagowym zadaniem w semestrze letnim jest realizacja Lokalnej Akcji Sportowej (LAS-u), do której włączają rodziców, uczniów, sąsiednią szkołę lub obiekty sportowe z regionu. Każda szkoła w programie prowadzi bloga, na którym publikuje relacje z działań. Zapewniamy scenariusze lekcji, poradniki, katalog dobrych praktyk, bezpłatne szkolenia i konferencje.Do akcji zapraszamy nauczyciela WF, dyrektora oraz nauczycieli innych przedmiotów. W programie promujemy otwartość na współpracę i interdyscyplinarność.

One thought on “Program Wf z klasą

 1. Witam serdecznie,

  nazywam się Martyna Stawarz i w imieniu całego Zespołu WFu z klasą serdecznie witam Was w III edycji naszego programu. W tym roku będę moderatorką Waszego bloga, czyli Waszą programową osobą pierwszego kontaktu. Proponuję zwracanie się do siebie po imieniu – będzie nam milej. Czy odpowiada Wam taka forma?

  Jako moderatorka będę wspierała Wasze działania, czytała i komentowała zamieszczone przez Was opisy działań w programie. Jeśli będziecie mieć jakieś kłopoty, pytania, wątpliwości – bez wahania piszcie proszę na mój adres mailowy – martyna.stawarz@ceo.org.pl. Połowa sukcesu w naszej współpracy zależy od przepływu informacji, dlatego proszę abyście czytali moje komentarze i odnosili się do wskazówek jakie w nich zamieszczę.
  Postarajcie się, proszę, dotrzymywać terminów umieszczania relacji z działań. Ja z kolei postaram się w miarę moich możliwości komentować je regularnie. Jeśli mielibyście jednak kłopot z dotrzymaniem jakiegoś terminu, zasygnalizujcie to przed jego upływem – razem spróbujemy znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Harmonogram programu znajdziecie pod tym linkiem: http://www.ceo.org.pl/pl/wf/news/harmonogram-iii-edycja-0

  Zanim przystąpicie do realizacji programu dokładnie zapoznajcie się z opisem tegorocznych zadań http://www.ceo.org.pl/pl/wf/news/zadania-szkol-iii-edycja. Zawarliśmy w nich pytania pomocnicze, które ułatwią Wam pisanie relacji z przeprowadzonych w szkole działań, które potem zamieścicie na blogu.

  Mam nadzieję, że program spełni Wasze oczekiwania. W roku szkolnym 2015/2016 stawiamy na „Przewrót na WF-ie”, dlatego będziemy Was zachęcać do pozytywnych zmian na lekcjach WF-u, rewolucji sklepikowych w szkołach i promowania aktywności fizycznej w Waszym regionie. Jesteśmy przekonani, że wspólnie z Wami uda się nam wypracować dobre praktyki na lekcjach wychowania fizycznego i te związane z szeroko pojętym sportowym życiem szkoły.

  Zachęcam Was do regularnego odwiedzania bloga głównego WF z Klasą: http://blogiceo.nq.pl/wfzklasa/ Znajdziecie tam dobre przykłady ze szkół, wyróżnione co miesiąc blogi, odznaczone szkoły oraz nieocenioną w pierwszych chwilach na blogu pomoc techniczną (w zakładce poradniki).

  Cieszę się, że będę mogła z Wami pracować. Zeszłoroczne edycje programu pokazały, że razem naprawdę zmieniamy WF na lepsze! Życzę Wam energii do działania i wytrwałości w realizacji zadań programowych.

  Ze sportowym pozdrowieniem
  Martyna
  WF z Klasą
  Martyna ostatnio opublikował…Otwieramy Szkołę z Klasą 2.0!My Profile

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge