INNOWACYJNE ZAJĘCIA POZALEKCYJNE -ZIELONA SZKOŁA

W tym roku szkolnym postanowiliśmy spędzić czas na zielonej szkole bardzo aktywnie. Dlatego też skorzystaliśmy z usług zaprzyjaźnionej firmy Sportiva, z którą już bardzo długo osobiście prywatnie współpracuję i jestem zadowolona z ich usług. Program zajęć był bardzo bogaty i urozmaicony.

W programie zielonej szkoły znalazło się wiele atrakcyjnych dyscyplin sportowych i form aktywnego wypoczynku:

 • żeglarstwo jachtowe
 • kajakarstwo
 • survival
 • podstawy tenisa ziemnego
 • zawody sportowe
 • gry i zabawy
 • gry terenowe
 • zumba
 • ognisko z programem animacyjnym

Takie wyjazdy dla dzieci posiadają wiele zalet. Dzieci na takich wyjazdach uczą się samodzielności. Udział w takim wyjeździe sportowym to świetna zabawa. Skakanie, bieganie, pływanie, taniec…wyzwala we wszystkich dużo energii. Najważniejsze jest to, że podczas takiego wyjazdu każdy zrobi sobie przerwę od telewizora, tableta…co w dzisiejszych czasach jest bardzo popularne i zdecydowanie za dużo czasu spędzamy na tym rodzaju aktywności.

Wyjazd na zieloną szkołę jest znakomitym sposobem na zawarcie nowych znajomości, ale również rozwijanie nowych talentów poprzez udział w wielu warsztatach różnego rodzaju.

Pobyt z dala od domu, w nowych warunkach, udział w rożnego rodzaju zajęciach, warsztatach powodują, że dziecko przełamuje strach, własne bariery. Dzięki takim wyjazdom, możemy przyczynić się do tego, że u dzieci wzrasta własna samoocena i poczucie wartości. Wszystkie zajęcia sportowe na zielonej szkole były prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów. Podczas wyjazdu dzieci mogły poznać rożne dyscypliny sportowe, z którymi wcześniej nie każdy miał styczność. Myślę, że niektórzy znaleźli już sposób na spędzenie wolnego czasu w wakacje.

Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z wyjazdu.

Pod nasza fotorelacją zamieszczam również propozycję zabaw w terenie, które naprawdę się sprawdzają na obozach :)

j1 j2 j3 j5 piłka nozna survical k2 k3 k4 k5 k6 k7 k8 k10 k11 k12 k13 k15 k16 k17 k19 k20 k21 k22 k23 k24 k25 k26 k27 kajaki1 4 k1 ko2 ko3 ko3 ko5 ko6 ko7 ko8 ko9 ko10 ko11 ko12 ko13 r1 z1 z2 z3 z4 z5 z6 z7 z8 z9 z10 z11 z12 z13 z14 z15 z16 z17 z18 z19

Poniżej znajduje się krótki filmik z zumby:)

https://www.youtube.com/watch?v=YHrcDFX1ldY

PROPOZYCJA ZABAW TERENOWYCH:

GRA  30

Dzielimy uczniów na 3-4 zespoły. Drużyny wykonują pionki w tygodniu poprzedzającym zajęcia. Pionki mogą być wykonywane z rożnych materiałów. Liczymy tutaj na kreatywność dzieci ( kartony, gałęzie, sznurki, balony itp….). Jedna z grup ma do wykonania jeszcze kostkę do gry. Prowadzący kontrolują poprawne wykonywanie zadań, które nauczyciel wcześniej przygotował.

Instruktorzy wymyślają 30 zadań do wykonania- zadania na każde pole

Uczniowie poruszają się po planszy wykonanymi przez siebie pionkami (jeden dla zespołu). Wyznaczona osoba z grupy rzuca dużą kostką. Na każdym polu czeka zadanie, które musi wykonać cały zespół. Po wykonaniu zadania i zatwierdzeniu przez prowadzącego, drużyna wykonuje następny rzut i następne zadania, aż któryś zespół dotrze do końca.

PRZYKŁADOWE ZADANIA (pola):

 1. 50 brzuszków
 2. 30 pompek
 3. 50 przysiadów
 4. skoki przez skakankę (każdy 5 razy non stop)
 5. zadanie intelektualne – zdjęcia sportowców
 6. przerzucanie piłki lekarskiej na wyznaczonym dystansie
 7. podciągnięcia nóg ugiętych w zwisie na drabinkach
 8. skoki przez dużą skakankę cały zespół
 9. przechodzenie przez płotki – góra-dół (każdy po 2 kolejki)
 10. ćwiczenia grzbietu przy drabinakach
 11. policz schody w ośrodku
 12. jaka jest liczba kajaków na plaży
 13. liczba desek w pomoście
 14. liczba piłek tenisowych w koszyku
 15. wykonujemy 10 celnych rzutów do kosza
 16. itd..Wszystko zależy od Was jakie zadanie wymyślicie. Gra może nazywać się 40, 50. Wszystko dostosowujecie do liczby uczestników. W realizacji ta gra wychodzi rewelacyjnie
  . Polecam :)

 

GRA TERENOWA DLA DZIECI

Gra przeznaczona jest dla dowolnej liczby uczestników. Doskonale nadaje się do przeprowadzenia podczas kolonii, obozów, zielonych szkół czy wycieczek szkolnych. Odbywa się tylko i wyłącznie na terenie ośrodka zakwaterowania przez co dzieci nie są narażone na żadne niebezpieczeństwo. Różnorodność zadań oraz elementy współzawodnictwa sprawiają, iż wychowankowie chętnie biorą w niej udział. Poszerza ona wiedzę na temat ośrodka, miejsca pobytu oraz integruje uczestników. Doskonale uczy współpracy w grupie.

Zasady gry:

Uczestników zabawy dzielimy na kilkuosobowe grupy. Każda z nich wybiera sobie kapitana, który będzie czuwał nad prawidłowym wykonaniem wszystkich zadań oraz przewodził grupą. Kapitanowie otrzymują kopertę w której znajdują się:

- kartka z zadaniami do wykonania

- długopisy

- puste kartki potrzebne do zapisywania odpowiedzi

- inne przybory w zależności od charakteru wymyślonych zadań (np. kreda)

Na sygnał prowadzącego każdy zespół otwiera swoją kopertę i zapoznaje z listą zadań do wykonania (może być ich bardzo wiele – w zależności od czasu przeznaczonego na zabawę, pomysłowości prowadzącego zabawę, miejsca zakwaterowania, wieku uczestników itd.). Na pustych kartkach dzieci zapisują poprawne odpowiedzi na każde z zadań. Prowadzący nie pomaga dzieciom w rozwiązywaniu zadań, same mają wykazać się pomysłowością oraz kreatywnością. Jego zadaniem jest czuwanie nad bezpieczeństwem dzieci (sprawdzanie czy nie oddalają się poza teren ośrodka itp.). Po zakończeniu wszystkich zadań kapitanowie drużyn zapisują na kartce imiona wszystkich członków grupy i oddają koperty wraz z odpowiedziami. Ważne jest przede wszystkim poprawne udzielenie odpowiedzi na pytania (za błędne odpowiedzi odejmujemy punkty). W przypadku takiej samej liczby punktów bierzemy pod uwagę czas oddania koperty. Grupa która zdobędzie największą ilość punktów – wygrywa. Warto mieć przygotowane nagrody dla dzieci ( nawet drobne słodycze z pewnością będą dla nich sporą motywacją do współzawodnictwa).

Przykładowe zadania:

1)      Policz ile jest schodów w budynku

2)      Policz ile pokoi/okien/lamp znajduje się na 1 piętrze budynku

3)      Ułóż wierszyk o swojej wychowawczyni (minimum 6 linijek)

4)      Dowiedz się co dzisiaj będziemy jeść na kolację

5)      Podaj adres naszego ośrodka

6)      Dowiedz się dlaczego nasz ośrodek nosi taką nazwę

7)      Dowiedz się jak ma na imię kierowniczka ośrodka

8)      Policz ile jest stolików i krzeseł na stołówce

9)      Czy na terenie ośrodka jest basen?

10)Ułóż hasło reklamujące naszą kolonię/ klasę/ wycieczkę

11)Podaj kto jest najmłodszym i najstarszym uczestnikiem naszej kolonii/klasy/wycieczki

12)Narysuj karykaturę swojej wychowawczyni

13)Ułóż na boisku z dowolnego materiału (szyszki, patyczki itp.) nazwę naszego ośrodka

14)Narysuj mapkę naszego ośrodka

15)Zdobądź podpis od Pani pracującej na recepcji

16)Policz ile drzew/ławek/huśtawek znajduje się na terenie ośrodka

17)Jaki kolor mają firanki na stołówce?

18)Jakie kwiaty są w wazonie na recepcji?

19)Co przedstawia obraz znajdujący się na korytarzu na 2 piętrze

20)Dowiedz się w jakich godzinach czynna jest recepcja

21)Policz ile samochodów znajduje się na parkingu

22)Dowiedz się jak na imię mają Panie kucharki

23)Ile budynków jest na terenie ośrodka?

24)Ile telewizorów znajduje się w budynku?

25)Jaki jest najwyższy numer pokoju w budynku?

26)Jak nazywa się Pani pielęgniarka?

27)Ile jest półeczek na klucze w recepcji?

28)Wymień 5 miejscowości z których przyjechali do nas uczestnicy kolonii/ wycieczki

29)Jak nazywa się biuro podróży które jest organizatorem naszej kolonii/wycieczki?

30)Ile jest latarni oświetleniowych na terenie ośrodka?

31)Ile jest foteli na sali telewizyjnej?

 

ZAPLĄTANI

Materiały – 20 m liny

Wiek dzieci – 10-13 lat

Liczba dzieci – ok. 8

Przebieg gry terenowej zaplątani

Rozwieszamy między dwoma drzewami (znajdującymi się w odległości ok. 2 m) pajęczynę z lin, w taki sposób, aby tworzyła tzw. oczka, przez które będzie mógł przejść człowiek.

Zadaniem zespołu jest przemieścić się na druga stronę pajęczyny, z tym utrudnieniem, że każde oczko może być użyte tylko raz. Uczestnikom nie wolno także dotykać liny. Kluczem do zwycięstwa w tej zabawie jest dobre rozplanowanie przez drużyny, który uczestnik, którędy i w jakiej kolejności będzie się przemieszczał.

KÓŁKO I KRZYŻYK
Bardzo prosta gra terenowa o zasadach które każdy uczestnik z łatwością zrozumie. Uczestnicy podzieleni są na dwie konkurujące drużyny; każda z nich dostaje mapę terenu gry. Na mapach zaznaczony jest diagram do gry w kółko i krzyżyk (terenem gry jest właśnie teren zaznaczony na mapie diagramem). W każdym polu gracze szukaj wywieszonej przez nas kartki z numerem pola (najlepiej przyjąć numeracje według klawiatury telefonu komórkowego). Zwycięża drużyna która zbierze kartki z pól układające się w pionowo, poziomo lub skośne linie. Możliwy jest remis ( obie drużyny zbiorą linie poziome lub pionowe), ale zdejmując wszystkie znalezione kartki drużyna uniemożliwia przeciwnikowi zwycięstwo.

Czas gry należy wyznaczyć i podać graczom. Dla terenu 1500 x 1500m dobrym czasem jest 1- 1,5 h.

Gra wymaga od nas jedynie rozwiezienia kartek po polach i przygotowania map.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge