Źródła informacji

Żyjemy w świecie informacji, które docierają do nas rożnymi kanałami.Dlatego tak ważne jest umiejętne korzystanie z nich. Żadne źródło nie jest całkowicie obiektywne. Każde przedstawia określony punkt widzenia np. różne gazety, czy stacje telewizyjne przedstawiają te same wydarzenia w różny sposób. Dlatego przy wyborze informacji kieruj się ich: wiarygodnością, aktualnością, zrozumiałością.

Chociaż Internet jest obecnie najszybszym źródłem informacji warto pamiętać o źródłach książkowych i prasowych. Jeśli szukasz informacji do szkoły lub pracy – wybieraj najbardziej wiarygodne źródła informacji takie jak podręczniki, encyklopedie; jeśli szukasz informacji by rozerwać się zajrzyj do serwisów tematycznych (poznaj opinie innych osób); jeśli szukasz informacji o swoich zainteresowaniach  – zajrzyj do czasopism, forów i blogów internetowych na dany temat.

Kluczem wyboru źródła informacji jest zawsze cel jej wykorzystania.

E. C. (na podstawie scenariusza Urszuli Dobrowolskiej, Michała Wysockiego, Justyny Jasiewicz Gdzie szukać informacji?)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge