Cyberbulling – przemoc w Sieci

cyberbullZjawisko cyberbullyingu dotyczy zazwyczaj trzech osób: sprawcy, ofiary      i świadka. Oczywiście mogą to być również całe grupy, a także – w niektórych sytuacjach – tylko sprawca i ofiara. Wówczas nikt poza nimi nie wie, że dochodzi do aktów agresji. Ofiary często boją się mówić o tym, co je spotyka.

Definicja tego zjawiska: „cyberbullying – akty agresji powtarzane przez pewien okres, skierowane przeciwko ofierze, dokonywane przez osobę lub grupę osób korzystających    z różnych form elektronicznego kontaktu”. Jakie zachowania możemy uznać                    za cyberbullying? To np. ośmieszanie, grożenie, nękanie, zmuszanie do czegoś.

Propozycje reakcji na cyberbullying:

1) zwrócenie się o pomoc do dorosłych, do których mamy zaufanie (rodzica, nauczyciela, pedagoga szkolnego, dyrektora szkoły czy szkolnej pielęgniarki)

2) zawiadomienie administratora strony WWW, która została użyta do rozprzestrzeniania treści skierowanych przeciwko ofierze lub ofiarom.

cybercrimeWażne! Cyberbullying jest karalny.

Powinniśmy zawsze uważać na to, co zamieszczamy w sieci, a najważniejsze, reagować, gdy jesteśmy świadkami cyberbullyingu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge