Nasz dzień w projekcie | Reporterska Ekipa Prezydencji z Bytomia

Program

  • Młodzi Aktywiści Prezydencji

Szkoła

  • II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego, Bytom
  • Uczeń

Odwiedziny

  • Stronę odwiedzono: 3047 razy

Informuj o wpisach


28 listopada 2011

Państwowe Szkoły Budowlane

XIII Bytomskie Spotkanie Europejskie

XIII Bytomskie Spotkanie Europejskie, czyli kolejne zadanie dla reporterskiej ekipy Prezydencji. W ramach imprezy spotkaliśmy się z przedszkolakami, które opowiadały nam, co wiedzą o Polsce i Unii Europejskiej. Wszystkie maluchy zaskoczyły nas wspaniałą znajomością tematu. Kolejnym punktem spotkania był konkurs „Przewodnictwo Polski w Radzie Unii Europejskiej”. Z pytaniami dotyczącymi Prezydencji zmierzyli się uczniowie gimnazjów i liceów. Największym zainteresowaniem jednak cieszyło się rozstrzygnięcie konkursu na pomysłowe wykonanie logo polskiej Prezydencji w Radzie UE z dowolnych produktów spożywczych. W czasie imprezy swoje stoiska prezentowali: Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Katowicach, Europe Direct Katowice oraz Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich.

Poniżej prezentujemy wywiad Marty z dziećmi, które uczestniczyły w spotkaniu:

Wywiad z przedszkolakami

jak i zdjęcia ze spotkania:

Brak tagów

Dnia 16.12.2011r., w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Bytomiu, odbył się Europejski Festiwal Żeromszczaków. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. dr hab. Jerzy Buzek oraz eurodeputowana pani Małgorzata Handzlik. Gośćmi byli prezydent miasta Bytomia pan Piotr Koj, który odczytał list przewodniczącego PE, dyrektor Delegatury w Bytomiu Kuratorium Oświaty w Katowicach pan Jerzy Walas, a także pan Krzysztof Doliński inspektor Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego, przedstawicielka Centrum Edukacji Obywatelskiej a pani Zofia Gradek oraz delegat Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej pan Marcel Przygoda.

Została zorganizowana debata poświęcona roli Parlamentu Europejskiego i parlamentów narodowych w procesie decyzyjnym Unii Europejskiej. Wzięli w niej udział uczniowie naszego liceum. Pan Marcel Przygoda wygłosił wykład na temat wolontariatu Europejskiego. A na zakończenie, Reporterska Ekipa Prezydencji przedstawiła prezentację obrazującą działania w zakresie projektu Młodzi Aktywiści Prezydencji.

Podczas imprezy miał miejsce festiwal - każda klasa miała za zadanie przedstawić tradycje bożonarodzeniowe danego kraju członkowskiego. Najlepiej zaprezentowała się klasa IIIc. Ogłoszono także wyniki konkursu bożonarodzeniowego dotyczącego tradycji świątecznych w Europie. Nagrodą było wielkie pudełko czekoladek a otrzymały je klasy IIb i IId.

Uważam, że Europejski Festiwal Żeromszczaków wypadł pozytywnie i że należałoby podobne wydarzenie zorganizować w przyszłym roku szkolnym.

Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z naszej debaty :

Brak tagów

„Od miasta do metropolii – drogi rozwoju Europy”

Górnośląski Związek Metropolitalny w dniu 17 listopada 2011 r. organizowała trzecią konferencję z cyklu: Od miasta do metropolii – drogi rozwoju Europy. Tegoroczna edycja była poświęcona kwestii „zarządzania metropoliami”.

Do wygłoszenia referatów oraz do udziału w panelu dyskusyjnym zaproszono przedstawicieli administracji państwowej i samorządowej z najważniejszych ośrodków metropolitalnych w kraju oraz ekspertów ze świata nauki.

Poniżej prezentujemy wywiad  z prezydentem Świętochłowic i prezesem Metropolii Śląskiej, w jednej osobie Panem Dawidem Kostempskim:

Rozmowa z prezydentem Świętochłowic – Dawidem Kostempskim

- Jesteśmy mieszkańcami Bytomia i przez pryzmat 20% bezrobocia, zamykanych kopalni, szkół patrzymy na dzisiejszą dyskusję. W związku z tym mamy do Pana pytanie – jakie mogą być korzyści dla Bytomia w związku z przynależnością do Górnośląskiego Związku Metropolitarnego?

- Pierwszą korzyścią jest projekt, który realizujemy, którego realizację rozpoczęliśmy kilka tygodni temu i mam nadzieję, że przyniesie już pierwsze efekty w roku przyszłym. Jest to grupowy zakup energii dla wszystkich miast członkowskich Górnośląskiego Związku Metropolitarnego, czyli Metropolii Silesia. Są to wymierne oszczędności dla każdego z miast, również dla Bytomia, który kupując energię elektryczną za daną kwotę, tworząc duży wolumen zakupu dla całej aglomeracji możemy wynegocjować o wiele lepsze ceny tej energii i to są wymierne korzyści dla samego miasta. Środki te można przeznaczyć na inwestycje, na utrzymanie dróg, na budowę nowej architektury, placów zabaw czy ciągów komunikacyjnych. Ponad to element promocyjny. W tym roku byliśmy na targach inwestycyjnych w Cannes oraz w Monachium, także przedstawiał się tam Bytom, więc ogólnie w grupie łatwiej wypromować to, co jest dla nas taką wartością dodaną, to co chcemy odpowiednio sprzedać. Także szereg terenów inwestycyjnych, które warto w grupie czternastu miast i marszałek województwa sprzedać na zewnątrz. Także w Metropolia Silesia, mimo, o czym też zresztą mówiłem, trudnych i bardzo skomplikowanych uwarunkowań prawnych, bo ustawa o związkach komunalnych nie daje dużego spektrum możliwości działania dla miast skupionych w Związku. Mimo wszystko, wykorzystując ogólne akty normatywne, chociażby prawo o zamówieniach publicznych, staramy się realizować zadania o charakterze metropolitarnym, wielkomiejskim, dlatego też przystępujemy do projektu pod nazwą „Metropolitarny Rower Miejski”, czyli sieć i wypożyczalnia rowerów miejskich, taka chociażby jak w Aglomeracji Paryskiej, gdzie rozsianych zostanie kilkadziesiąt, kilkaset stacji wypożyczalni rowerów i będzie można się przemieszczać z miasta do miasta.

- Czy są jakieś minusy przynależności do tego Związku?

- Zawsze można powiedzieć, że są finansowe, bo każde z miast członkowskich musi zapłacić 2 zł od mieszkańca, ale wychodzę z założenia, że należy coś włożyć, aby uzyskać pewne korzyści. Sam fakt, i ja to powtarzam niejednokrotnie, że z gmin członkowskich mamy 4 mln zł składek tych członkowskich miast. Natomiast przystąpienie do grupowego zakupu energii, już w 2012 roku, powoduje oszczędności na poziomie 6 mln zł. Można powiedzieć, że jest to przerzucenie z kieszeni do kieszeni tych środków. To jest też jednak korzyść dla poszczególnych miast. A do tego jest jeszcze realizacja różnych elementów promocyjnych – przypomnę, że właściwie takim koronnym projektem o charakterze kulturalnym tj. „Metropolitarna Noc Teatrów”. To taki projekt, w którym w jednym dniu, w dwunastu instytucjach kultury na terenie całej Aglomeracji Śląskiej odbywają się spektakle, odbywają się eventy artystyczne. Także w Operze Śląskiej w Bytomiu, w tym roku, odbył się spektakl, koncert. Ludzie mogli także spotkać się z aktorami, wykonawcami. No więc to są te elementy. Nie widzę zagrożeń związanych z uczestniczeniem w związku.

- Jak ważny dla funkcjonowania naszego regionu jest silny i sprawny związek metropolitalny ?

- Niezwykle istotny jest szereg trudnych, strategicznych zadań, chociażby zadań związanych z komunikacją miejską, z gospodarką odpadami, z transportem. Przystępujemy do takiego projektu pod nazwą „Metropolitarne studium transportowo-komunikacyjne”. Tak naprawdę chcemy ocenić, jakie jest natężenie ruchu w całej Aglomeracji. Ostatnie takie badania o natężeniu ruchu były w 1976 roku. Od tego momentu przybyło wiele samochodów, zbudowanych zostało szereg dróg. Myślenie z perspektywy Związku jest myśleniem globalnym. Nie tylko w granicach jednego, drugiego czy trzeciego miasta. Natomiast należy pomyśleć, jak można zorganizować metropolię, żeby te zadania były realizowane jeszcze sprawniej z korzyścią dla Związku jak i dla poszczególnych miast.

- Jak prezydencja Polski może wpłynąć na rozwój Górnośląskiego Związku Metropolitarnego?

- Pewne zadania, które są wpisane w strategię polskiej prezydencji, również dotyczą naszej małej ojczyzny – Aglomeracji Śląskiej. Tak samo jak zbudowana jest Unia Europejska, czyli która hołduje zasadzie małych ojczyzn, no to my, tak naprawdę na dole, jako samorządowcy, realizujemy i wcielamy w życie pomysły stworzone u góry. I myślę, że także elementy związane z integracją, z funduszami europejskimi, dzięki którym miasta nasze, naszej Aglomeracji, pięknieją. Sama Aglomeracja tak samo. Wpisują się bardzo dobrze w strategie działania zarówno Górnośląskiego Związku Metropolitarnego, jak i naszych priorytetów dotyczących prezydencji w Unii Europejskiej.

Marceli i Paulina z Prezydentem Świętochłowic

strona poświęcona konferencji :

http://konferencja.silesiametropolia.eu/

Brak tagów

lis/11

17

GIS Day 2011 Bytom

Dnia 16.11.2011 w Bytomiu odbył się GIS Day, oczywiście nasza Reporterska Ekipa Prezydencji tam była i zebrała kilka wywiadów :

  1. Krzysztof Wieczorek
Jak systemy GIS-owe pomagają w funkcjonowaniu i promowaniu Bytomia?
Czy tylko urzędy maja dostęp do tych danych?
Czy osoby prywatne bedą miały możliwość korzystania z nich?

Jak widzimy nie tylko urzędy mają do niego dostęp. Skoro pan prezydent decyduje się na to, że wydaje pieniądze publiczne podatnika bytomskiego,to widzi w tym szansę na promocję miasta. Co można by było zrobić słysząc w Nowym Jorku o Bytomiu? Pójść do biblioteki? Nie. Najczęściej szuka się informacji w Internecie, ale można znaleźć na Wikipedii czy na stornie bytom.pl typowe informacje, że znajduje się pomiędzy tym a tym. Natomiast jeśli chce się coś konkretnego zobaczyć, na przykład siedzibę Śląskiego Teatru Tańca , który tam, w Nowym Jorku jest znany, to zawsze można poczuć jakby to było w kolejnej ulicy za rogiem. Ja myślę, że te systemy już nie tylko zmniejszają odległości, ale zaspokajają naszą ciekawość. Poza tym nie dowiadujemy się tylko o promocji, ale też o zarządzaniu kryzysowym. Można sprawdzić, gdzie znajdują się służby ratownicze, z jakim budynkiem mamy do czynienia jeśli dojdzie do wybuchu czy podłożenia bomby np. w jakimś centrum handlowym. Te służby od razu dysponują kompletną informacją, co jest bardzo istotne, bo czas, który jest im potrzebny do udzielenia pomocy staje się znacznie którszy. Zdobywanie informacji po drodze, lub tam na miejscu to jest zawsze przedłużanie akcji, a każda minuta, każdy kwadrans może kosztować czyjeś życie. Myślę, że w takie rzeczy jak zarządzanie kryzysowe powinno się inwestować choćby przez takie raozwiązania GIS-owskie. Już nie mówiąc o celach edukacyjnych, ale po to, aby podróżować w Internecie. Dostanie się do Amsterdamu, zwiedzanie budynków, czy muzeum nie jest już problemem. Na pewno nie chciałbym, żeby systemy zastępowały naszą obecność tam, no bo ćóż z tego, że wejdziemy w Internecie do muzeum, a muzeum utrzymuje się także z naszych pieniędzy, które płacimy przy wejściu. Ale na to też jest rozwiązanie. Możemy zobaczyć w Internecie muzeum dokonując odpowiedniej wpłaty, aby odpowiednia bramka się nam otworzyła. Ja myślę, że to też jest przyszłościowe. Nie musimy jeździć, nie musimy latać, bo możemy przez Internet oglądać te miejsca. Spotkaliśmy się tu ze specjalistami, ze środowiskiem, natomiast jest to pewna promocja tego wyjścia dla młodych ludzi, takich jak Wy. Ten próg wiekowy generuje takie a nie inne zachowania. Przyszłość to takie właśnie rozwiązania. Popatrz- masz w ręku tablet, zaraz połączysz się z Internetem i sprawdzisz, co dzieje się w Londynie na tej i na tej ulicy. To będzie przyszłość nie tyle Internetu, co rozwiązań GIS-owych.

zdjęcie Reporterskiej Ekipy Prezydencji z GIS Day w Bytomskim Centrum Kultury
  1. Andrzej Gola- prezes firmy Cyclomedia Polska S.A.
Czy firma prowadzi staże dla mlodzieży(studentów odbywających praktyki)?

I tak i nie, czyli prowadziliśmy takie staże w ramach projektu IAST organizowanego przez Akademię Górniczo-Hutniczą, co roku mieliśmy jednego stażystę z Europy. Był stażysta ze Szwajcarii, była stażystka z Ukrainy, ze Słowenii. Jeśli chodzi o staże organizowane przez uczelnie głównie, bo techników raczej nie mamy, to mieliśmy kilka osób na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Nie uczestniczymy w takich większych programach, które są w kalendarzu zapisane, że mamy co roku ileś osób przyjąć

Jaka specjalizacja jest najbardziej poszukiwana przez firmę?
Ludzie o jakim wykształceniu maja szanse na zatrudnienie w Firmie Cyclomedia?

Myślę, że bardziej trzeba być interdyscyplinarnym, czyli mieć takie wykształcenie kierunkowe, ale też patrzec na inne rzeczy. Czyli jak wkorzystać ten produkt czy tą technologię dla gospodoczki czy dla administracji. Uważam, że w tej chwili nie ma czegoś takiego już jak zapotrzebowanie stricte na geodetów do naszej firmy, bo bardziej wychodzimy w stronę geoinformatyków. Oczywiście ciągle mamy projekty i pracę z zakresu obsługi geodezyjnej jakiegoś przedsięwzięcia czy geodezji prawnej. Natomiast bardziej wychodzimy w geoinformatykę, w przetwarzanie danych. Dla mnie jako kogoś, kto rozmawia z potencjalnymi pracownikami jest większą wartością to, że ktoś zna oprogramowanie, że ktoś potrafi to oprogramowanie wzbogacić o jakąś swoją nakładkę, swoje aplikacje, wie do jakiego kienta można z takim produktem wejść. Ma otwartą głowę. Bardziej to cenię, niż to, że ktoś ma konkretny kierunek studiów skończony, bo w tej chwili jest dużo uczelni geodezyjnych, a te programy tam się przeplatają. To co ja widzę, to brak wykształcenia pod kątem geoinformatyki. Idealny byłby kandydat, który skończył informatykę i GIS. On byłby kierownikiem zepsołu czy szefem produkcji, który będzie potrafił do każdego projektu dostosować narzędzia informatyczne na bazie oprogramowania, które mamy po to, aby usprawnić pracę.

Czy przewiduje się wykorzystywanie produktów firmy w edukacji?
(lekcje geografii, wykłady na kierunku geodezji)

Tak, jak najbardziej. Cyclomedia udzielała już kilka wykładów na uczelniach wyższych. Jeżeli dostaniemy zaproszenie, aby przyjechać, to bardzo chętnie.

  1. Wojciech Jeszka- naczelnik wydziału geodezji Urzędu Miejskiego miasta Bytomia
Kiedy będą dostępne infokioski  i citylighty?

Wszystko będzie zależało od tego jak będzie przebiegała realizacja projektu. Wykonawca już jest wyłoniony, a w najbliszych dniach podpisujemy umowę. Datą graniczną jest marzec.

Społeczeństwo informacyjne w Bytomiu- w jaki sposób będzie to realizowane,
jak dokładnie wyglada pomoc biednym rodzina?
Skąd fundusze na to?

Fundusze są oczywiście ze środków UE. Przy czym 15 % to wkład własny, a 85% to fundusze unijne. Wystąpiliśmy w ramach projektu operacyjnego Innowacyjnna Gospodarka działanie 8.3. To działanie właśnie dotyczy społeczeństwa informacyjnego. Tym projektem będzie objęte 30 rodzin. W wyborze rodzin pomagał nam zarząd Wydziału Edukacji jak i Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Na podstawie informacji dotyczących dochodów tych rodzin, a potem rodzin, w których są uczniowie mający wysokie średnie wybieraliśmy całą 30.

Czy zamieszczenie informacji o zagrożeniach górniczych w systemie,
pozwoli uchronić mieszkańców przed ich skutkami?

Mieszkańców w ten sposób nie uchronimy, ale będą mieli pełną świadomość tego, co się dzieje. A to, że my zgromadziliśmy takie dane, że jesteśmy w ich posiadaniu pozwoli na pewne kroki ze strony górnictwa. Wskazaliśmy, że mamy pewne narzędzia służące weryfikacji tego, o czym oni nas informują, bo prognozy dotyczące odkształceń, a rzeczywiste odkształcenia to czasami dwie różne rzeczy.

Dla zainteresowanych informacje o GIS Day można znaleźć na stronie Urzędu Miasta Bytomia : http://sitplan.um.bytom.pl/ibidp/index.php?IdStr=1296731182

Z panami Krzysztofem Wieczorkiem, Andrzejem Golą i Wojciechem Jeszką rozmawiali Filip Kałamaga i Marta Boczkowska

Brak tagów

TAKK! Tymczasowa Akcja Kulturalna Katowice – to projekt, który powstał z miłości do tego miasta i z założenia, że działania kulturalne mogą mieć wpływ na jego wizerunek.
Takk!, – to pięć tygodni działań i interakcji, które pokazały Katowice z  różnych stron, odkryły potencjał miasta. Miały one zachęcić mieszkańców  aglomeracji do uczestnictwa w warsztatach związanych ze sztuką, designem, muzyką, fotografią i architekturą.
Akcja trwała od 29 lipca do 2 września, patronatem  objęli  ją : Krajowy Program Kulturalny Polskiej Prezydencji 2011, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Audiowizualny, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a w jej zorganizowaniu uczestniczyli: katowickie ASP, Galeria Rondo Sztuki, miasto Katowice.
Brałem udział w prawie wszystkich działaniach. W niektórych  jako wolontariusz i uważam, że były to wspaniałe chwile, dzięki którym poznałem wielu ciekawych ludzi, zainteresowanych tym samym co ja, rozszerzyłem swoje horyzonty. Miałem okazje poznać śmietankę polskich i zagranicznych artystów takich jak Matylda Sałajewska, Jan Körbes, grupa Wzorro Design, Patrycja Walter, Justyna Kucharczyk, Cecylia Malik, Małgosia Markiewicz, Michał Smadek, Paweł Szeibel, Magda Starska, Natalia Bażowska, Julita Wójcik, Ronnie Deelen, Wojciech Czapnik Michał Śledziński, Bartek Nawrocki i grupę Kokoło.
Na zajęciach ze sztuki mogłem obserwować, jak artyści wychodzą ze swoimi pomysłami poza obręb galerii w celu integracji z mieszkańcami przekonując ich, że sztuka współczesna nie musi być ciężkostrawna i hermetyczna. Na warsztatach muzycznych mogłem skonstruować instrument, na którym potem zagrałem koncert wraz z  innymi uczestnikami warsztatów. Natomiast na warsztatach komiksowych razem z Michałem „Śledziem” Śledzińskim i Jackiem Frąsiem stworzyliśmy komiks rozgrywający się w przestrzeni Katowic, odkrywający tajemnice morderstwa w Superjednostce, koszmar uwięzionego pomiędzy skałami górnika.  Wspólnie z Matyldą Sałajewską i Janem Körbsem sprawiliśmy, że jeden z zrujnowanych budynków na ul. Mariackiej zaczął oddychać swoimi własnymi płucami, a polska grupa Wzorro polukrowała Katowice.
Zajęć tych nie adresowano tylko  dla dorosłych, można s było przyjść ze swoją pociechą, pozwolić jej zabawić się na warszatach food designu i pozwolić zagrać jedzeniem w najpopularniejsze gry planszowe, zbudować hamak, na którym rodzic może sobie odpocząć po innych wyczerpujących warsztatach.
Tymczasowa Akcja Kulturalna Katowice, to wydarzenie, które spowodowało, że mieszkańcy aglomeracji śląskiej mogli wyjść z domu i po prostu dobrze się bawili. I jeszcze jedno, myślę, że organizatorzy powinni zastanowić się nad wykreśleniem Tymczasowa z tytułu akcji i rozplanowaniem  takich działań na cały okres Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej.

Link do akcji na facebooku: http://pl-pl.facebook.com/TAKKatowice
Filmy promujące akcje:


Filip Kałamaga

Brak tagów

lis/11

16

O nas

od lewej: Filip, Paulina, Marceli i Marta.

Nasza Reporterska Ekipa Prezydencji składa się z 4 osób które posiadają ambicje, kreatywność i są otwarte na nowe pomysły, wszyscy uczęszczamy do II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Bytomiu. Postanowiliśmy razem z Panią Profesor, nauczycielką języka francuskiego wziąć udział w programie ‚Młodzi Aktywiści Prezydencji”. Wędrujemy przez wydarzenia związane z Unią Europejską w naszym regionie, po czym dodajemy wpisy na naszym blogu. Mamy nadzieje że wraz z upływem czasu, będziemy coraz lepsi.

Zapraszamy do śledzenia naszych wpisów.

Brak tagów

Szablon: devolux.nh2.me tłumaczenie: WordpressPL
css.php