05 cze 2012

Już po festiwalu – relacja

W poprzednim wpisie wspominałyśmy już o festiwalu. Dzisiaj na lekcji każda grupa miała napisać własne sprawozdanie. Nam szło najszybciej, a resztę dokończyłyśmy na kółku. Oto efekt naszej pracy:                 

Sprawozdanie z Festiwalu Nauki 2.0

1 czerwca 2012 roku w godzinach od 9.00 do 14.30 odbył się szkolny Festiwal Nauki 2.0. Tego dnia nie było lekcji w całej szkole. Celem było “wielkie otwarcie” szkolnej Encyklopedii 2.0. Prawie każda klasa miała własny projekt – hasło w encyklopedii i chciała go zaprezentować. Nawet klasy 1-3 nie próżnowały. One też miały własne prezentacje. Naszej klasie przypadło hasło B-jak blogowanie, które prezentowaliśmy w sali 29.

Na Festiwal zaproszeni byli wszyscy uczniowie, rodzice, nauczyciele. Wychowawcy wraz z uczniami odwiedzali po kolei sale, w których prezentowane były  projekty. My, jako blogowa klasa, przygotowaliśmy cztery prezentacje. Jako pierwsza wystąpiła grupa Uli Blogowanie jest fajne. Następnie prezentowała nasza grupa Jak wzbogacać blog o super grafikę?. Kolejne były prezentacje: Komunikowanie się w zespołowym blogowaniu i Blogi zgodne z prawem.

Dziewczyny z pierwszej grupy poradziły sobie bardzo dobrze. Na początku przywitały gości w imieniu całej blogowej klasy. Mówiły dość swobodnie, objaśniały to, co pokazywało się na slajdach. Były ekspertkami w swoim temacie.

Kiedy w końcu “przejęłyśmy pałeczkę”, było trochę stresu, ale trzymałyśmy go na wodzy. Miałyśmy przyjemny i dość łatwy temat, więc nie było tak trudno o nim mówić. Cieszyło nas to, że wszyscy słuchali z uwagą i zainteresowaniem. Po prezentacji zadawałyśmy pytania naszym słuchaczom. Odpowiadali na nie chętnie i licznie.

Chłopcy, którzy robili projekt o prawie autorskim mieli trudny temat, więc tak samo trudno było o nim mówić, lecz dali radę. Zwracali uwagę na to, co można, a czego nie można publikować na blogach. Dużym zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie chłopców z grupy Tomka, którzy mówili o komunikatorach.

W czasie 3. lub 4. wystąpienia niespodziewanie przyszli reporterzy miejskiej telewizji. Akurat wtedy, gdy nasza grupa kolejny raz miała swoje wystąpienie. Zaczęłyśmy się bardzo denerwować, bo bałyśmy się, że coś wyleci nam z głowy i “zawalimy” prezentowanie. Poszło nam jednak sprawnie i  bardzo się z tego powodu cieszyłyśmy. Pierwszy raz występowałyśmy przed tak dużą publicznością. Było to dla nas duże wyzwanie. Nauczyłyśmy się opanowywać tremę. Wiadomo, inaczej prezentowałyśmy przed czwartoklasistami, inaczej przed piątą klasą, a inaczej przed szóstą. Najbardziej denerwowałyśmy się właśnie przed szóstoklasistami. Bałyśmy się, co oni na ten temat pomyślą, bo są przecież w VI klasie. Nasza pani opiekunka stwierdziła, że poradziłyśmy sobie świetnie, bo to my znamy się na blogowaniu. Pewnie w szóstej klasie  nabierzemy doświadczenia w mówieniu, a festiwal będzie dla nas jak “bułka z masłem”. Wystąpienie publiczne było dla mnie ciekawym doświadczeniem. Mogłam pokazać, jak mówię i pochwalić się znajomością wielu programów graficznych.

Uważamy, że Encyklopedia 2.0 to świetny pomysł. Współtworząc swoje hasło, mogłyśmy rozwinąć umiejętności i pokazać, jak dużo się nauczyłyśmy. Teraz wiemy, że jesteśmy “specjalistami” w grafice. Z innych prezentacji  podobała nam się Twórczość  plastyczna uczniów SP6. Jako uczniowie jesteśmy dumni, że mamy w szkole Encyklopedię 2.0.

Zuzia i Ania :)

Jeden komentarz

  1. [...] Sprawozdanie Zuzi i Ani [...]

css.php