Spotkanie z panią Teresą Semik

Marzec 19th, 2012 by katarzynakoprowicz

Uczestniczki – Joanna Kasza i Judyta Konstanty wraz z panią Martą Słupską, która pomaga przy realizacji projektu wybrały się na spotkanie autorskie z panią Teresą Semik. Spotkanie odbyło się w gliwickiej galerii MPiK dnia 24 lutego.

Pani Teresa napisała reportażową książkę pt. „Zabiorę twoje łzy”. Opowiada ona o pacyfikacji katowickiej kopalni Wujek z dnia 16 grudnia 1981r. Dzień po dniu opisuje tragedię do jakiej doszło po wprowadzeniu stanu wojennego- zginęło tam 9 górników, a 21 zostało rannych.
Miało to na celu pomóc w dalszej realizacji naszego projektu.  Dzięki temu wywiadowi, który prowadziła redaktorka Dziennika Zachodniego pani Marlena Polok-Kin nie mamy wątpliwości, że to wydarzenie jest okrutną tragedią dla ludzi, jak i rodzin górników, którzy zginęli.
Pani Semik opowiadała co skłoniło ją do napisania książki i jak przebiegał proces zbierania informacji- od bliskich pracowników kopalni.

Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć ze spotkania ;) )))
P.S. Przepraszamy za braki wpisów na blogu, staramy się to nadrabiać

Witamy i pozdrawiamy z Gliwic!

Luty 14th, 2012 by katarzynakoprowicz

Chcemy podzielić się naszymi działaniami w projekcie. Niestety osoby, które miały nam przedstawić swoje wspomnienia dotyczące 13 grudnia 1981 roku w śląskich kopalniach, z przyczyn losowych musiały zrezygnować z udziału w naszym projekcie, trwały więc gorączkowe poszukiwania kolejnych świadków historii- na szczęście zwieńczone sukcesem. Przygotowujemy się więc do przeprowadzenia wywiadu, zbieramy także inne materiały, które będą nam potrzebne do opisania programu.

Aby zainteresować tematem projektu całą szkolną społeczność nasze panie polonistki: pani Katarzyna Koprowicz, która jest głównym koordynatorem programu w szkole i pani Marta Słupska, która pomaga w realizacji programu i towarzyszy nam w naszych poczynaniach, ogłosiły konkurs literacki na temat: „13 grudnia 1981 roku w twoim domu, miejscu zamieszkania, sercach i umysłach innych”.

Podziwiamy wszystkie działania innych osób, gratulujemy tematów, wywiadów  z niezwykłymi osobami. Trzymajcie za nas kciuki, by i nam – początkującym- udało się wytrwać do końca i zrealizować projekt

Pozdrawiamy!!!

Dzień solidarności i nie tylko – 13 grudnia !

Styczeń 10th, 2012 by katarzynakoprowicz

Rok 1981 w gliwickich kopalniach !!

Witajcie ! :) Chcielibyśmy napisać , co się u nas dzieje i w jaki sposób realizujemy zadania wynikające z pracy w projekcie.

13 grudnia 2011r. zorganizowaliśmy przedstawienie pt.,, 13 grudnia” upamiętniające wydarzenia z 13 grudnia 1981 roku.Scenariusz nawiązywał do tamtych, tragicznych wydarzeń, oparty był na faktach, a informacje przeplatały się z utworami muzycznymi Kaczmarskiego , co dodatkowo potęgowało nastrój . Przedstawienie zaprezentowaliśmy uczniom i nauczycielom naszej szkoły .

Teraz przygotowujemy się do przeprowadzenia wywiadów, ze świadkami historii – dwoma górnikami, którzy pamiętnego dnia - 13 grudnia 1981 roku pracowali w gliwickiej kopalni.Opracowaliśmy kwestionariusz wywiadu, umówiliśmy się na spotkanie, a co wyniknie z tych naszych działań?…    OPISZEMY WKRÓTCE !:)

Pozdrawiamy z Gliwic !!!

* zamieszczamy zdjęcia z przygotowanego przez nas przedstawienia ” 13 grudnia”

Witamy! parę słów o nas i naszym programie:)

Grudzień 4th, 2011 by katarzynakoprowicz

Witam serdecznie po raz pierwszy na naszym blogu:)

Zdecydowałyśmy się przystąpić do Programu „Opowiem Ci o wolnej Polsce”  po raz pierwszy w historii naszej szkoły. wraz z kilkoma uczennicami klasy I technikum o profilu technik usług fryzjerskich będziemy prezentować przed państwem nasze działania związane z odkrywaniem, jak wyglądał 13 grudnia 1981 roku w gliwickich kopalniach. początkowo temat miał być inny, chciałyśmy zająć się rokiem 1945 i wyzwoleniem Gliwic. Miałyśmy jednak problem z dotarciem do świadków historii, tak więc w toku analizy zebranych materiałów, nastąpiła zmiana tematu. Słowa, które poprzedzają nasz temat właściwy: „W piersiach naszych serca czarne jak węgiel” nasunęły nam się po burzy mózgów, w czasie której starałyśmy się podsumować zebrane materiały i wyłonić to, czym będziemy się zajmować. W naszym mieście kopalnie są czymś więcej- one wpisały się nie tylko w jego krajobraz, one istnieją w sercach górników, ich rodzin, węgiel to nie tylko bryła, to serce tego miasta, ludzi, a tradycje górnicze przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Kolor czarny to niemalże symbol naszego miasta, wartość, która dla wielu ludzi kojarzy się z patriotyzmem lokalnym. Za ten węgiel, kopalnie, za tę pracę byli gotowi do wielu wyrzeczeń, poświęceń, do walki. I właśnie o tym będziemy pisać. Nie tylko o górniczej pracy i codzienności kopalni, przede wszystkim o tym, jak górnicy zareagowali na dzień 13 grudnia 1981 roku? Jakie były tego następstwa? O tym będą opowiadać nasi świadkowie historii, do których udało nam się dotrzeć, a my to Państwu przedstawimy.

Dziś zaś same chcemy się króciutko przedstawić:

Judyta Konstanty, miłośniczka forografii, laureatka wielu nagród w tej dziedzinie, będzie fotografować nasze działania,

Michella Niedziela i Kasia Gawron- to właśnie one odpowiedzialne są za kontakt ze świadkami historii,

Dominika Glosz- osoba, która zainteresuje naszymi działaniami lokalne media,

Karolina Kowalska- przyszła dziennikarka:), będzie współprowadzić ze mną bloga:)

Angelika Lewandowska- jak nikt inny potrafi zdobyć cenne informacje na temat kopalń i nie tylko;)

i ja- wychowawca, polonista i opiekun programu – Katarzyna Koprowicz:)

POZDRAWIAMY!!!