Pożegnanie

Witam

Z dniem dzisiejszym kończę pisanie na tym blogu i wraz z nową ekipą blogową gotową do działania w nowej edycji Szkoły z Klasą 2.0 w r.szkol.2015/2016 założymy blog Twój los w Twoich rękach II http://blogiceo.nq.pl/twojloswtwoichrekach2/

Czekamy na twórcze wyzwania w Szkole Myślenia :)

Dziękuję jeszcze raz wszystkim tak licznie odwiedzającym ten blog, pozytywne komentarze, inspirację.

Za nami rok pełen interesujących doświadczeń, mam nadzieję że taki będzie bieżący :)

Posted in Szkoła z Klasą 2.0 - edycja 2014/15 | Leave a comment

Spotkanie z p.Zbigniewem Masternakiem

GazetkaZdjęcie własne

23.X.2015 o godz.15.35 dotarłam z uczennicami do Biblioteki Publicznej w Wiśniowej. Tym razem śledziłam systematycznie i uważnie ogłoszenia na stronach internetowych o spotkaniu z p. Zbigniewem Masternakiem – pisarzem, autorem scenariuszy filmowych. Sam twórca przybył nieco wcześniej i udał się pozwiedzać okolicę. Następnie spotkał się z czytelnikami.

Opowiedział o swoich korzeniach wywodzących się z małej, świętokrzyskiej wsi Piórków. Zaprezentował fragmenty filmu „Księstwo” w reż. A. Barańskiego opartego na autobiograficznej powieści pod tym samym tytułem. Jest to obraz dość brutalnie ukazujący polską wieś. Na długo zapada w pamięć – moim zdaniem jest to jeden z najlepszych filmów ukazujący to miejsce zdecydowanie nie jako „wsi spokojną, wsi wesołą”. Zaletą filmu jest plejada charakterystycznych dla polskiego kina aktorów. Obejrzałam go dzięki zasobom internetowym, a moją reakcją było długotrwałe milczenie.

Pisarz wspomniał o swoich marzeniach wyrwania się z małej miejscowości poprzez naukę i futbol. Studiów prawniczych i polonistyki jednak nie ukończył. Kontuzja kolana przerwała, ale nie przekreśliła do końca  jego kariery sportowej. Obecnie gra w polskiej reprezentacji piłki błotnej.

Próbki pisarskie o tematyce sportowej przesyłane do lokalnej gazety rozwinęły jego zainteresowania własną tworczością.   W 2009 ukończył scenariopisarstwo w Krakowskiej Szkole Filmu i Komunikacji Audiowizualnej. Jest autorem scenariuszy do kilku polskich seriali.

Usiłowałam zakupić książkę z autografem, ale ta z 2010 r. jest dla mnie nie do przyjęcia. Nawet nie wymienię tutaj tytułu.Są pewne tematy nie na sprzedaż.

Nabyłam za to audiobok „Nędzole” (nie „odpalił” ani na komputerze, ani na laptopie dlatego wciąż bardziej sobie cenię wersję drukowaną ).

Autor bardzo się spieszył, co obrazuje zdjęcie z nim wykonane wysłanniczek gazetki szkolnej Razem (szybka komunikacja komórkowa).Odwiedzając  Wiśniową musiał jednak, jak to bywa na wsi -  zwolnić – przyszło mu oczekiwać ze mną i moimi uczennicami pół godziny na przystanku BUSów. Jako że to miejsce zawsze uczy cierpliwości i jest niejednokrotnie miejscem ciekawych konwersacji zdążyliśmy porozmawiać o filmie jaki kręci z młodzieżą w Mszanie Dolnej.

http://www.tv28.pl/5898-filmowy-debiut-mszanskiej-mlodziezy-na-planie-quotrozanca-wikaregoquot

Kierowca BUSa, żeby nas dowieść do naszej miejscowości porą późnowieczorną musiał zmienić trasę.

Spotkanie z każdym twórcą jest bardzo inspirujące dla młodzieży np. ze względu na wybór drogi życiowej, jednakże na spotkaniu było jej niewiele. Autor ubolewał, iż to znak czasów – uzależnienie od komputera jest wygodniejsze niż bezpośredni kontakt z żywym człowiekiem.

YouTube Preview Image

 

 

 

Posted in Szkoła z Klasą 2.0 - edycja 2014/15 | Leave a comment

Cytat na dziś :)

YouTube Preview Image

 

„Światów jest wiele, dokładnie tyle, ile sami stworzymy”.

Posted in Szkoła z Klasą 2.0 - edycja 2014/15 | Leave a comment

Dziś rocznica śmierci Fryderyka Chopina

YouTube Preview Imagehttp://dzieje.pl/kultura-i-sztuka/166-lat-temu-zmarl-fryderyk-chopinFrédéric Chopin by Bisson, 1849.pngZdjęcie ze str.https://pl.wikipedia.org/wiki/Fryderyk_Chopin#/media/File:Fr%C3%A9d%C3%A9ric_Chopin_by_Bisson,_1849.png, dostęp 17.10.2015

Internetowe Centrum Informacji Chopinowskiej http://pl.chopin.nifc.pl/chopin/letters/search, dostęp 17.10.2015

Posted in Szkoła z Klasą 2.0 - edycja 2014/15 | Leave a comment

Najlepszy polski film na Festiwalu w Los Angeles

http://film.onet.pl/wiadomosci/miasto-44-najlepszym-filmem-polish-film-festival-w-los-angeles/ndl8pb 

Posted in Szkoła z Klasą 2.0 - edycja 2014/15 | Leave a comment

Ortografia ma znaczenie :)

Posted in Szkoła z Klasą 2.0 - edycja 2014/15 | Leave a comment

W poszukiwaniu znaczenia słowa – blurb :)

YouTube Preview Image

 

Poszukując znaczenia słowa – blurb natrafiłam na przezabawne wydanie książki G.Kasdepke „45 puknięć w głowę. Słowa i pojęcia, które warto znać”.

Autor w sposób pełen humoru tłumaczy czterdzieści pięć niejednoznacznych wyrażeń (erudyta, autorytet, snob itp.) prezentując – jakby przy okazji – czterdzieści pięć gatunków literackich m.in. romans, notkę kryminalną, opowiadanie historyczne, sms itd.

Najbardziej podoba mi się tłumaczenie słowa kompromis w formie pisma nadchnionego.

Pozwolę sobie zacytować je w całości – str.76.

Na środku stał Wyraz i Kompromis było mu na imię, a po jego bokach siedziało To i Owo. Owo chciało wszystkiego i To chciało wszystkiego, ale Kompromis dał im po równo – trochę tego, a trochę owego. Rozgniewało się To, rozgniewało się Owo, lecz Kompromis siedział jak siedział, bo wiedział, że tak jest dobrze. I przystało Owo na to, a To przystało na tamto. Albowiem wiedzieli, że tak jest lepiej, niżby Owo miało więcej niż To lub To miało więcej niż Owo. Kompromis zaś siedział pośrodku – gdzie zawsze było, jest i będzie Jego miejsce.

 

Posted in Szkoła z Klasą 2.0 - edycja 2014/15 | Leave a comment

Światowy Dzień Uśmiechu :)

YouTube Preview Image

W roku 2015 Światowy Dzień Uśmiechu przypada  na 2 października (piątek)

Dziś jest Światowy Dzień Uśmiechu
    Radosne święto obchodzone w pierwszy piątek października od 1999 roku. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku. Symbol ten reprezentować ma dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia. Bo jak się okazuje, znane od wieków powiedzenie „śmiech to zdrowie” to nie tylko metafora. W ciągu ostatnich kilku dekad rozwinęła się nawet nowa dziedzina badań nad tym zjawiskiem, zwana gelotologią. Dzięki niej potwierdzono naukowo, że śmiech rozluźnia i odstresowuje, przyczyniając się do wzmocnienia układu odpornościowego organizmu. Ponadto stymuluje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Oznacza to, że nawet zmuszanie się do uśmiechu może poprawić nastrój. Pod względem stopnia aktywacji mózgu uśmiech jest porównywalny z efektem zjedzenia kilkuset czekolad. Istnieje aż 19 rodzajów uśmiechu, które angażują od 5 do 53 mięśni twarzy. Częstotliwość uśmiechu zmienia się z wiekiem – podczas gdy dzieci szczerzą zęby (lub dziąsła – w przypadku tych najmłodszych) nawet kilkaset razy dziennie, u dorosłych liczba ta spada nawet 10-krotnie. Jeśli więc chcemy podnieść tę niezadowalającą średnią, wystarczy spojrzeć na swoje pociechy lub częściej przebywać w towarzystwie osób uśmiechniętych – szwedzcy naukowcy dowiedli, że śmiech jest po prostu zaraźliwy.
Światowy Dzień Uśmiechu - 7 pażdziernika
Posted in Szkoła z Klasą 2.0 - edycja 2014/15 | Leave a comment

Jesień :)

YouTube Preview Image

Ciekawa animacja, nie mogłam sobie odmówić zamieszczenia jej tutaj.

Posted in Szkoła z Klasą 2.0 - edycja 2014/15 | Leave a comment

Miejska Biblioteka Publiczna w Radlinie :)

Posted in Szkoła z Klasą 2.0 - edycja 2014/15 | Leave a comment