FESTIWAL PROJEKTÓW ” SZKOŁY Z KLASĄ 2.0 „

Festiwal projektów przeminął w przyjemnej atmosferze. W tegorocznym festiwalu wzięli udział uczniowie klas trzecich.

Na samym początku Pani Dyrektor Monika Upława wygłosiła krótkie podsumowanie wykonanych zadań na rok szkolny 2013/2014. Następnie Pan profesor Rafał Głowoc przedstawił bardzo ciekawą prezentacje nt. ” E-bankowość „, która powstała w ramach cyklu szkoleń podczas Tygodnia Bezpieczeństwa w Sieci.

Później zostały przedstawione prezentacje najlepszych projektów :

- Uczniowie Pani Anny Mandzewskiej,

- Uczniowie Pani Katarzyny Hojdy,

- Uczniowie Pani Justyny Pietrek,

- Uczniowie Pana Rafała Głowoca,

- Uczniowie Pana Michała Segeta,

- Uczniowie Pani Edyta Strzelczyk,

- Uczniowie Pani Ireny Niemczykowskiej.

Podczas przedstawionych prezentacji mogliśmy się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy i oczywiście wiele się nauczyć.

Idealnym podsumowaniem festiwalu były słowa Pani Barbary Kozyry dotyczące tegorocznego udziału w Szkole z klasą 2.0 .

Posted in Bez kategorii | Leave a comment

Podziwiając piękno Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku (WPKiW)

 W miejscu takim jak Park Śląski każdy znajdzie sobie miejsce, osoby, które chcą trochę odpocząć od pracy, wyciszyć się lub spędzić miłe popołudnie z rodziną jak zarówno ci którzy aktywnie spędzają czas.

 Głównym inicjatorem powstania parku był generał Jerzy Ziętek. 640 ha powierzchni w 75% zajmowały zdewastowane tereny poprzemysłowe : biedaszyby, hołdy, zapadliska, odpady górnicze, wysypiska i bagna. Budowę dopiero rozpoczęto w 1951 r. Kierownikiem architektów był prof. Władysław Niemirski, który postanowił podzielić park na dwie strefy. Jedną ze stref jest obszar leśny, a drugą w ok 13 ha jest teren kulturowo-rekreacyjny.

 Dzięki obfitej ilości bogatych jak i szlachetnych gatunków drzew można poczuć magie tego miejsca, jednak ta magia nie byłaby taka wspaniała bez ok 70 gatunków ptactwa jak i ssaków.

 Znajduje się tam także wiele ciekawych miejsc, które warto obejrzeć : Planetarium Śląskie, Śląski Ogród Zoologiczny, Śląskie Wesołe Miasteczko jak i wiele, wiele innych ciekawych miejsc.

Głowna strona parku, gdzie można dowiedzieć się więcej :

http://www.parkslaski.pl/

 

Posted in Bez kategorii, Tikamy Lokalnie | Leave a comment

Radosne Święto Wolności !

Dnia 4 czerwca w naszej szkole odbyło się Radosne Święto Wolności w której wzięli udział uczniowie klas I oraz II. Na samym początku został odczytany krótki wstęp historyczny poprzez uczennice klasy IIa, następnie Pani Dyrektor wręczyła nagrodę uczennicy Agnieszce Koczwara z klasy IIa za zajęcie I miejsca w konkursie „Polska droga do wolności”.

Po zaprezentowaniu nagrodzonej pracy odbył się specjalnie przygotowany na ten dzień koncert „Młodość dla wolności”. Na tle pięknych zdjęć polskich krajobrazów w rytmie rockowej muzyki zagrali :

- Tomasz Borkowski (perkusja, pianino – absolwent IV LO w Chorzowie)

 - Wojciech Krawczyk (gitara basowa, absolwent III LO w Chorzowie),

 - Piotr Wach (wokal, absolwent I AZSO w Chorzowie)

 - Szymon Polowczyk (gitara elektryczna – uczeń klasy I c  ZSE).

 DSC_0513 DSC_0522 DSC_0518 DSC_0531 DSC_0557DSC_0545  DSC_0563 DSC_0572

Posted in Bez kategorii | Leave a comment

„ Żywa Flaga ”

 

3 czerwca (wtorek) nasi uczniowie wraz z panią Ireną Niemczykowską oraz panią Agatą Bielicą utworzyli polski symbol narodowy.  Podczas tworzenia flagi było wiele śmiechu i zabawy.

flaga

Posted in Bez kategorii | Leave a comment

„W samo południe”

 

W poniedziałek 2 czerwca klasa II a wzięła udział w dwugodzinnych warsztatach historycznych prowadzonych przez pana Andrzeja Sznajdera, pracownika Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Podczas zajęć uczniowie poznali przebieg przygotowań do wyborów parlamentarnych w 1989 roku, zapoznali się z sytuacją polityczną i społeczną poprzedzającą to wydarzenie oraz podyskutować nad przełomowym znaczeniem 4 czerwca.

DSC02477DSC02468   DSC02529DSC02492

Posted in Bez kategorii | Leave a comment

” Lekcja wolności ”

 

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło akcję „Lekcja wolności”, w której oczywiście bierzemy udział.

25 rocznica wyborów czerwcowych czyli wydarzenia, które wraz z poprzedzającym je obradami Okrągłego Stołu, dało początek tej rzeczywistości, w której żyjemy – wolnej, demokratycznej Rzeczpospolitej Polskiej.

Obchody 4 czerwca w naszej szkole będą się odbywały w takiej kolejności :

- konkurs na prezentację multimedialną „Polska droga do wolności” dla klas I-II

- 2 czerwca: „W samo południe- wybory czerwcowe” :warsztaty dla klasy IIa, które poprowadzi pracownik Instytutu Pamięci Narodowej

- 3 czerwca: „żywa flaga” : ułożenie przez uczniów ZSE biało czerwonej flagi narodowej, której zdjęcie 4 czerwca umieścimy na stronie szkoły jak i na naszym blogu

- 4 czerwca : koncert „Młodość dla wolności”, będący swoistym podsumowaniem naszej „Lekcji wolności”, w czasie którego nagrodzimy autora najlepszej prezentacji, a przy dźwiękach młodzieżowej, radosnej muzyki spróbujemy cieszyć się wolnością i docenić jej wartość.

Posted in Bez kategorii | Leave a comment

Wiadomości z wielkiego świata czyli nasi uczniowie z Rimini we Włoszech.

 

35 Uczniów naszej szkoły wyjechało 3.05.2014 ( sobota ) na 4 tygodniowy staż zagraniczny. Zamieszkują wraz z nauczycielami w „Eurhotelu” w Rimini – Miramare.

 

Następujące działania od 5.05.2014 :

1. Zwiedzania Rimini: włoscy koordynatorzy organizacji przyjmującej Sistema Turismo s.r.l . zapoznali uczniów z układem komunikacyjnym i architektonicznym Rimini.

2.Udziału w szkoleniu dotyczącego:
- Zasad i warunków bezpiecznego pobytu w hotelu, w pracy i w czasie wolnym.
- Procedur komunikacji, nadzoru i monitorowania stażu.
- Zasad i warunków organizacji oraz dokumentowania przebiegu stażu.
- Procedury oceniania stażu na podstawie ankiet ewaluacyjnych i arkusza oceny kompetencji praktykanta z zastosowaniem systemu ECVET.
- Harmonogramu działań kulturowych organizowanych przez Sistema Turismo: planu zwiedzania zabytków San Marino i Wenecji.

Gdy nadeszła wyczekiwana chwila, uczniowie wraz z polskimi i włoskimi opiekunami wybrali się na spotkanie ze wskazanymi włoskimi pracodawcami oraz poznali plany dotyczące dojazdu do pracy. Po zapoznaniu się ze wszystkimi planami, uczniowie w dostosowanym do miejsca pracy stroju z biletem sieciowym wyruszyli na przystanek autobusowy linii 11, aby przesiąść się na przystanku autobusowym innej linii.

IMG_0758

 

Posted in Bez kategorii | Leave a comment

Na spacer po Amelungu :)

Staw Amelung jest przepięknym miejscem na odpoczynek. W tym miejscu można się zrelaksować i oderwać od problemu jak i można je w spokoju przemyśleć. Otaczająca tam natura i spokój daje chwile wytchnienia.

DSCN0084DSCN0125

DSCN0142DSCN0139

Krótka historia :
W latach 1886 – 1971 pod terenem stawu był wydobywany węgiel, a z biegiem kolejnych lat znajdowały się tam tory kolejowe oraz zabudowania nadszybia szybu ” Kinga ” .  Niestety do pogarszającego się wyglądu terenu przysłużyli się miejscowi ludzi, traktując go jako wysypisko śmieci. Jednak dzięki pomysłowości władz to zarośnięte i opuszczone miejsce zamieniło się w coś pięknego.

DSCN0075

DSCN0124DSCN0095

DSCN0170DSCN0169
Dzisiaj można tam usłyszeć śmiech dzieci i śpiew ptaków. A otaczająca przyroda jest wprost wspaniała, jednak całkowity urok temu miejscu daje staw oraz pływające w nim kaczki i łabędzie, oczywiście nie można zapomnieć o rechocie żab.

DSCN0152DSCN0156Zdjęcie-0053Zdjęcie-0057

 

DSCN0090DSCN0147    DSCN0143DSCN0140DSCN0118 DSCN0181

Posted in Bez kategorii, Tikamy Lokalnie | Leave a comment

ITB BERLIN 2014

W dniu 8 marca br. 9 uczniów naszej szkoły, kierunku technik obsługi turystycznej wraz z opiekunem mgr Maciejem Nawotką, uczestniczyło w Międzynarodowych Targach Turystycznych ITB Berlin 2014. W czasie pobytu w Berlinie mogli zapoznać się z szeroką ofertą: touroperatorów, regionów turystycznych, hotel , linii lotniczych i systemów rezerwacyjnych 10 tys. wystawców z całego świata. Targom towarzyszyły liczne pokazy prezentujące dorobek kulturalny państw i regionów. Czas zwiedzania umilały wszystkim pokazy tańców oraz degustacje potraw i napoi z różnych zakątków świata. W tym roku gospodarzem targów był Meksyk. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku następna grupa naszych uczniów weźmie udział w ITB Berlin 2015 !!

Posted in Bez kategorii | Leave a comment

DZIEŃ OTWARTY W NASZEJ SZKOLE ;) 5 KWIETNIA 2014

TECHNIKUM EKONOMICZNE w ZESPOLE SZKÓŁ EKONOMICZNYCH
im. Oskara Langego w Chorzowie ul. Urbanowicza 2
tel. 32 241 17 23
www.zse-chorzow.pl
e-mail: zse@adres.pl

Kształci w zawodach:
technik ekonomista
technik logistyk
technik obsługi turystycznej
technik spedytor – NOWOŚĆ!

Serdecznie zapraszamy uczniów klas trzecich gimnazjum
oraz ich rodziców na DZIEŃ OTWARTY
05 kwietnia 2014 – sobota godz. 900 – 1300

W programie:

1. Zwiedzanie szkoły :
laboratorium edukacji zawodowo-językowej (nowoczesne wyposażenie w sprzęt komputerowy )
Firma Symulacyjna (do odbywania praktyki zawodowej)
sala gimnastyczna
czytelnia i biblioteka
aula szkoły

2. Zapoznanie z ofertą edukacyjną
informacja o warunkach przyjęcia
kształcenie ogólne i zawodowe
działalność pozalekcyjna uczniów

Posted in Bez kategorii | Leave a comment