Nowa edycja, nowe porządki

Witajcie! Podobnie, jak Justyna pozostanę tutaj. Historię nowoczesnej edukacji będziemy obserwować i współtworzyć z innej perspektywy :)

Natomiast moi podopieczni kontynuują przygodę z edukacją w nowej edycji programu „Szkoła z klasą 2.0″.

Założyli właśnie swoje dwa blogi i działają. Dobrze wiemy, że świetnie im to wychodzi i na pewno w tym roku rozwiną dalej skrzydła.

Zaglądajcie na bloga uczniów z Glichowa, będzie tu o czym poczytać.

Od dziś działa także i drugi, tworzony przez najmłodszych uczniów – oni całkiem niedawno zaczęli się uczyć, ale i od nich można niejednego ciekawego faktu się dowiedzieć. Sprawdźcie sami! Biorą z energią „Przyrodę pod lupę, jednak … nie tylko”!

Posted in aktualności | 4 Comments

Światowy Dzień Nauczyciela

Tak to dziś. Nasz ‚polski’ za dni parę. Warto jednak połączyć pozytywną energię z innymi pasjonatami edukacji z całego świata :)

dyskutusja o tajnych kompletach w Glichowie podczas II wś

dyskusja o tajnych kompletach w Glichowie podczas II wś

Posted in aktualności, współpraca | Leave a comment

drugi sezon

Jest co robić, a łatwo nie będzie. Mam nadzieję, iż już wkrótce moje kochane Konopniczaki zaistnieją na nowym blogu w kolejnej edycji „Szkoła z klasą 2.0″. Dzielnie ich wspieram, nie tylko moralnie. Cieszę się bardzo, że glichowskie Stowarzyszenie, które prowadzi tę małą szkołę realizuje od września bardzo ciekawy projekt, związany przede wszystkim z historią edukacji – a zwłaszcza w okresie wojennym. Rzeczona inicjatywa troszkę opóźniła w czasie decyzje związane z innymi programami, jakie będą realizowane w bieżącym roku szkolnym. Ale. Na razie podróżujemy światami równoległymi, które wnet się spotkają i sprzęgną energię. A póki co, projekt „W sercu małej ojczyzny” na pełnych obrotach. I czytamy! Czytamy! Ojeju – wspomnienia uczniów, nauczycieli, szukamy nateriałów źródłowych. I co więcej – zdobywamy kolejnych przyjaciół historii Glichowa :)

foto pracy plastycznej

Posted in aktualności | 2 Comments

pomysły pomysły

Lubisz czytać? Lubisz pisać? To na pewno spodoba Ci się taki pomysł na kreatywną zabawę ze słowem i obrazem. Dobierasz 5 zdjęć i piszesz swoją historię. Kto powiedział, że w pojedynkę? Można w kilka osób takie opowiadanie rozwijać – efekt na pewno będzie ciekawy. Link do gry znajdziecie TUTAJ. Życzę wszystkim wspaniałych tekstów!

Posted in aktualności, web 2.0, współpraca | Leave a comment

Pani Zofia – sanitariuszka

W szkole spotkaliśmy się z Panią, która w czasie wojny była sanitariuszką na naszym terenie. Mam nadzieję, że ciekawe opowieści Pani Zofii o czasach wojny w Glichowie zapisały się w pamięci uczestników. W bibliotece szkolnej są przechowywane materiały z tego spotkania i te, które Pani Zofia przysłała później do szkoły.

Posted in aktualności | 1 Comment

W sercu małej ojczyzny

To tytuł projektu edukacyjnego, jaki będą realizować uczniowie, wspólnie z rodzinami i mieszkańcami Glichowa. Działamy od następnego tygodnia do końca listopada. Zorganizujemy uroczyste obchody Święta Edukacji oraz program na 11 Listopada. Spotkamy się na warsztatach dziennikarskich i fotograficznych – do współpracy zaprosimy profesjonalistów z prawdziwą pasją. Nie zabraknie żywych lekcji historii i poznawania faktów w terenie. W szkolnej redakcji powstawać będą biuletyny i numery specjalne, poświęcone aktualnościom, sprawom z życia uczniów, ale także świeżutkie relacje z przebiegu prac projektowych. Szukamy chętnych uczniów do współpracy, wolontariuszy i pasjonatów TIK. Pierwsze spotkanie w następny piątek – godzinę ustalimy jeszcze w szkole.

Zatem: Konopniczaki do dzieła!

Sezon 2014/15 będzie kontynuacją ciekawych zajęć metodą projektu.

Posted in aktualności | 1 Comment

wynik pewnej rozmowy

Ostatnie dni sierpnia upływają mi na planowaniu zajęć i działań w nowym roku szkolnym. Z punktu widzenia najważniejszych wydarzeń września wiele czasu zajmują uroczyste obchody wydarzeń historycznych w 1944r. To moment, kiedy sięgamy do literatury opisującej czy porządkującej drugą wojnę światową oczami świadków tamtych dni. W Glichowie można też dotknąć historii i uważnie rozmawiając z rodzinami osób, które przeżywały czas okupacji i były współuczestnikami codzienności naznaczonej trudnym okresem ciężkich walk posłuchać, jak wtedy starano żyć ‚normalnie’.

Jako zagadkę umieszczam 3 zdjęcia. Opiszę je dość skromnie, jako że liczę na współpracę i wymianę informacji.

Oto eksponat nr 1:

pizap.com14091626453461

Eksponat nr 2:

pizap.com14091627445531

I eksponat nr 3.

pizap.com14091628582191

Jedni po drodze mogą zbierać grzyby, a my dziś wracając do domu takie skarby fotografować mogliśmy, ot tak od słowa do słowa się to wydarzyło, pomiędzy kroplami deszczu.

Posted in aktualności | Leave a comment

około czytanki

Wczoraj rozmawialiśmy w domu o wakacyjnych lekturach, a że padało i pogoda była raczej fotelowa, to poszukałam jakichś nitek i zrobiłam kilka zakładek. Przy okazji okazało się, że mamy całkiem sporą kolekcję, tyle, że zawsze gdzieś się zapodziewają i w rezultacie w lekturę wsuwamy cokolwiek, co jest właśnie pod ręką i się nada. Ciekawe, czy wydanie koronkowe lepiej spełni swoją funkcję :)

Wkrótce rok szkolny ruszy pełną parą – nowa edycja Szkoły z Klasą 2.0 jest bardzo obiecująca. Warto się włączyć. Wszak „Czytanie – to działa!”.

wersja lawendowa dla Lawendynki, bohaterki pewnej cudnej książeczki

 

wersje cieniowane – dla miłośników literatury przyrodniczej i artystycznej

Posted in aktualności | 5 Comments

wielkie odliczanie

Rok szkolny zakrada się już chyba w każdy dzień sierpnia. 1 września zabrzmi pierwszy dzwonek. Czasami dzieci niezbyt entuzjastycznie witają powrót do obowiązków i i porannego wstawania. Kilka dni temu w Glichowie świętowaliśmy wielki jubileusz 750lecia – przy tej okazji nie można było pominąć znaczenia szkoły i jej ponad stuletniej historii. Jeszcze pod koniec XIX wieku niewielu mieszkańców wsi umiało czytać i pisać. Takie umiejętności mogli początkowo zdobyć ci, którzy pracowali we dworze lub szli do wojska. 1901 rok staje się przełomowym dla miejscowej edukacji – w prywatnym domu na Kowalówce rozpoczyna się nauka, dziesięć lat później jest już i budynek szkoły – jedna izba na klasę, druga na mieszkanie nauczyciela, p. Adama Malarza – wystarczą, aby funkcjonować. Nie każde dziecko mogło jednak skończyć tutaj szkołę. Te z biedniejszych rodzin musiały iść na służbę lub pracować z rodzicami we dworze. W czasie I wojny światowej nauka w szkole odbywa się normalnie, przerwano ją tylko na okres czterech miesięcy, kiedy front zatrzymał się w Glichowie i okolicznych wsiach. Rok 1918 dla mieszkańców Glichowa, tak jak i dla wszystkich Polaków, oznaczał odzyskanie niepodległości. Po okresie rządów władz austriackich pozostała szkoła, która działała przez cały okres międzywojenny.  Czas II wojny światowej tego także nie zmienił. We wsi działał aktywnie mieszkaniec Glichowa dr Wojciech Czerwiński. Tajne nauczanie obejmowało klasy VI – VII szkoły podstawowej oraz gimnazjum i liceum. Było ono prowadzone nieprzerwanie od jesieni 1939 do 1945 roku dzięki zaangażowaniu i odpowiedzialności nauczycieli, uczniów oraz miejscowej społeczności. W grudniu 1939 roku delegat do spraw tajnego nauczania przedwojenny dyrektor Gimnazjum i Liceum w Myślenicach Seweryn Udziela zarejestrował Gimnazjum i Liceum w Glichowie w ramach zorganizowanej w województwie sieci tajnego nauczania. Szkoła obejmowała swoim zasięgiem dzisiejsze gminy Wiśniowa i Raciechowice, a głównym jej ośrodkiem pozostał Glichów.

Po II wojnie światowej dzieci kontynuują naukę w budynku szkoły. Bywa ciasno, dlatego lekcje odbywają się także w domach prywatnych (m.in. u rodzin Putów i Dybłów, we dworze, w strażnicy i u państwa Czarnotów).

W roku 1974 następuje korzystna zmiana lokalowa – do użytku trafia nowy budynek szkoły, który służy nam do dzisiaj.

W latach 1965 – 1986 dyrektorem szkoły był Ludwik Kijak, jego następcą wybrano Wacława Skibę, a w roku 1993 dyrektorem została Anna Jasek, która pełniła tę funkcję do 2013 roku. W mijającym roku szkolnym Ania przyłączyła się i działała w szkolnym zespole 2.0, współtworzyła program „Szkoła z klasą 2.0″, dzieląc się wieloletnią praktyką pedagogiczną, ale także opiekując się grupą realizującą fantastyczny przyrodniczy projekt edukacyjny „Jeszcze są wśród nas…”. Wiedza Ani, znajomość bogactwa ekosystemu naszej wsi  i miejsc, gdzie można oko w oko obcować z fantastycznym światem żywej nauki okazały się bezcenne i rozbudziły w uczniach wiele pasji i zainteresowań.

Rok 2013 to kolejny zakręt historyczny – z powodu trudności finansowych Gminy Wiśniowa szkoła w Glichowie ma być zlikwidowana. I po raz kolejny społeczna inicjatywa zapobiega takiemu rozwiązaniu. Zawiązuje się Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Glichów i Okolic, na jego czele stoi grupa ludzi zaangażowanych i otwartych na edukację XXI wieku. I tak historia wprawdzie kołem się toczy, ale dzieci już za kilka dni powitają w klasach nauczyciele z pasją. I rozpoczniemy wspólnie przygodę z edukacją, co nam przyjdzie przy okazji do głowy? Dowiemy się wkrótce.

stempel okolicznościowy

konkurs plastyczny

stoisko Stowarzyszenia

Posted in aktualności | Leave a comment

na warsztacie

Wakacje wakacjami, a czas na różne zajęcia i kombinowanie musi się znaleźć. Pogoda nas wyjątkowo nie rozpieszcza i wręcz jest mało letnia :(

Jutro Glichów świętuje kilka okoliczności – a przede wszystkim okrągły jubileusz. Program dnia będzie urozmaicony, ponieważ uroczystości rozpoczynają się już o godzinie 14tej. Dla małych i dużych uczestników mamy wiele atrakcji. Coś dla oka, coś dla ucha i nie tylko.

Ponownie wystawimy kolekcję pocztówek, jakie powstały w ramach projektu 2.0 „Glichów 2014 – wioska marzeń”. Doszły też nowe propozycje – z jednej z pocztówek mamy … puzzle. Będzie także konkurs z nagrodami – każda pocztówka jubileuszowa zostanie oceniona przez jury złożone z gości, którzy nas odwiedzą.

glichowskie kapliczki przydrożne

praca absolwentki szkoły w Glichowie – Ani

można i tak?

na odwrocie konkursowej pocztówki znajduje się jubileuszowy stempel

 

 

 

Posted in aktualności | Leave a comment