wielkie odliczanie

Rok szkolny zakrada się już chyba w każdy dzień sierpnia. 1 września zabrzmi pierwszy dzwonek. Czasami dzieci niezbyt entuzjastycznie witają powrót do obowiązków i i porannego wstawania. Kilka dni temu w Glichowie świętowaliśmy wielki jubileusz 750lecia – przy tej okazji nie można było pominąć znaczenia szkoły i jej ponad stuletniej historii. Jeszcze pod koniec XIX wieku niewielu mieszkańców wsi umiało czytać i pisać. Takie umiejętności mogli początkowo zdobyć ci, którzy pracowali we dworze lub szli do wojska. 1901 rok staje się przełomowym dla miejscowej edukacji – w prywatnym domu na Kowalówce rozpoczyna się nauka, dziesięć lat później jest już i budynek szkoły – jedna izba na klasę, druga na mieszkanie nauczyciela, p. Adama Malarza – wystarczą, aby funkcjonować. Nie każde dziecko mogło jednak skończyć tutaj szkołę. Te z biedniejszych rodzin musiały iść na służbę lub pracować z rodzicami we dworze. W czasie I wojny światowej nauka w szkole odbywa się normalnie, przerwano ją tylko na okres czterech miesięcy, kiedy front zatrzymał się w Glichowie i okolicznych wsiach. Rok 1918 dla mieszkańców Glichowa, tak jak i dla wszystkich Polaków, oznaczał odzyskanie niepodległości. Po okresie rządów władz austriackich pozostała szkoła, która działała przez cały okres międzywojenny.  Czas II wojny światowej tego także nie zmienił. We wsi działał aktywnie mieszkaniec Glichowa dr Wojciech Czerwiński. Tajne nauczanie obejmowało klasy VI – VII szkoły podstawowej oraz gimnazjum i liceum. Było ono prowadzone nieprzerwanie od jesieni 1939 do 1945 roku dzięki zaangażowaniu i odpowiedzialności nauczycieli, uczniów oraz miejscowej społeczności. W grudniu 1939 roku delegat do spraw tajnego nauczania przedwojenny dyrektor Gimnazjum i Liceum w Myślenicach Seweryn Udziela zarejestrował Gimnazjum i Liceum w Glichowie w ramach zorganizowanej w województwie sieci tajnego nauczania. Szkoła obejmowała swoim zasięgiem dzisiejsze gminy Wiśniowa i Raciechowice, a głównym jej ośrodkiem pozostał Glichów.

Po II wojnie światowej dzieci kontynuują naukę w budynku szkoły. Bywa ciasno, dlatego lekcje odbywają się także w domach prywatnych (m.in. u rodzin Putów i Dybłów, we dworze, w strażnicy i u państwa Czarnotów).

W roku 1974 następuje korzystna zmiana lokalowa – do użytku trafia nowy budynek szkoły, który służy nam do dzisiaj.

W latach 1965 – 1986 dyrektorem szkoły był Ludwik Kijak, jego następcą wybrano Wacława Skibę, a w roku 1993 dyrektorem została Anna Jasek, która pełniła tę funkcję do 2013 roku. W mijającym roku szkolnym Ania przyłączyła się i działała w szkolnym zespole 2.0, współtworzyła program „Szkoła z klasą 2.0″, dzieląc się wieloletnią praktyką pedagogiczną, ale także opiekując się grupą realizującą fantastyczny przyrodniczy projekt edukacyjny „Jeszcze są wśród nas…”. Wiedza Ani, znajomość bogactwa ekosystemu naszej wsi  i miejsc, gdzie można oko w oko obcować z fantastycznym światem żywej nauki okazały się bezcenne i rozbudziły w uczniach wiele pasji i zainteresowań.

Rok 2013 to kolejny zakręt historyczny – z powodu trudności finansowych Gminy Wiśniowa szkoła w Glichowie ma być zlikwidowana. I po raz kolejny społeczna inicjatywa zapobiega takiemu rozwiązaniu. Zawiązuje się Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Glichów i Okolic, na jego czele stoi grupa ludzi zaangażowanych i otwartych na edukację XXI wieku. I tak historia wprawdzie kołem się toczy, ale dzieci już za kilka dni powitają w klasach nauczyciele z pasją. I rozpoczniemy wspólnie przygodę z edukacją, co nam przyjdzie przy okazji do głowy? Dowiemy się wkrótce.

stempel okolicznościowy

konkurs plastyczny

stoisko Stowarzyszenia

About Małgorzata Janik

Witam na blogu związanym z realizacją programu Szkoła z klasą 2.0. Jestem nauczycielem języka niemieckiego. To jest mój zawód, ale i wielka pasja. Uczę w gimnazjum, prowadzę także zajęcia dodatkowe w formie projektów. Zrealizowałam kilka udanych działań w ramach programu eTwinning. Lubię poznawać nowe techniki i uczyć się na sprawdzonych wzorcach.
This entry was posted in aktualności. Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge