Wizyta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Myślenicach

W dniu dzisiejszym uczniowie klasy I i II gimnazjum uczestniczący w zajęciach Koła Przedsiębiorczości odwiedzili Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Myślenicach. Celem wizyty było pozyskanie informacji na temat zakładania działalności gospodarczej oraz zgłaszania płatnika składek do ubezpieczeń społecznych. Szczegółowych informacji udzielała Pani Janina Kania – pracownik ZUS. Uczniowie otrzymali szereg materiałów informacyjnych, m.in. ZUS ZFA, ZUA, ZZA, ZCNA, ZWUA, RCA, RSA, ogólne zasady wypełniania i korygowania dokumentów ubezpieczeniowych, ABC płatnika składek, ePłatnik, ZUS przez Internet. Każdy z uczniów otrzymał druki i samodzielnie je wypełniał. Pomocą służyła p. Kania, która bardzo dokładnie tłumaczyła i podawała niezbędne informacje, m.in. podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne. Uczniowie poznali sumę wszystkich składek, minimalne wynagrodzenie brutto. Chętnie zadawali pytania na które otrzymywali wyczerpujące odpowiedzi. Informacje, które w dniu dzisiejszym uczniowie zdobyli na pewno zaowocują w przyszłości. Spotkanie uświadomiło im, że jednak założenie działalności gospodarczej wcale nie jest takie proste, mimo, że teraz coraz mniej dokumentów należy złożyć w urzędzie i można to zrobić nie wychodząc z domu, czyli przez Internet.

Bardzo dziękujemy Pani Kierownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Myślenicach za umożliwienie odwiedzenia Urzędu, a Pani Janinie Kania za bardzo ciekawe warsztaty z zakresu ubezpieczeń społecznych.

 

Wizyta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Myślenicach on PhotoPeach

4 thoughts on “Wizyta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Myślenicach

  1. Dziękuję Kołu Przedsiębiorczości i opiekunce Koła: p. Urszuli Kucale za ciekawy wpis, interesujący komentarz oraz dbałość o blog „Oko Lipnika”. P. Ania.

  2. Praktyczna i ciekawa wycieczka. Młodzież gimnazjalna powinna poznać różne urzędy, a może nawet zakłady pracy. Niedługo muszą dokonywać wyboru szkół i tym samym przyszłego zawodu. Gratulacje.

    • Teoria, którą poznają na lekcjach trochę odbiega od rzeczywistości. Założenie działalności gospodarczej w teorii wydaje się bardzo proste. Odwiedzając poszczególne urzędy, wypełniając różne dokumenty młodzież uświadamia sobie, że to wcale nie jest takie proste.
      Mam tylko nadzieję, że nie zniechęcą się do zakładania w przyszłości własnych firm :)
      Dziękuję za komentarz :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge