Z Lipnika do Warszawy – wyjazd na V Ogólnopolski Festiwal Szkoły z Klasą 2.0.

Uwaga: Mnóstwo zdjęć z Festiwalu na https://www.facebook.com/media/set/?set=a.864477353619034.1073741839.109458572454253&type=3

i dnia warsztatowego https://www.facebook.com/media/set/?set=a.864441270289309.1073741838.109458572454253&type=3

wik.W dniach 31.05. – 1.06. 2015 gościliśmy w stolicy. Dotarliśmy tam w niedzielę we wczesnych godzinach rannych, toteż po zostawieniu bagaży w hotelu udaliśmy się, by obejrzeć Stadion Narodowy. Następnie przeszliśmy pieszo znaczny kawałek drogi do budynku przy ul. Rondo 1.Bardzo pomocny okazał się tu GPS w smartfonie Wiktora.

Na warsztatach poznawaliśmy się nawzajem – nauczyciele i uczniowie – przedstawiciele 50 – ciu szkół wybranych i zaproszonych do udziału w V Ogólnopolskim Festiwalu Szkoły z Klasą 2.0 z całej Polski.

Następnie wybrani losowo do grup, pracowaliśmy razem, uruchamiając kreatywne myślenie. Jednym z zadań było ostatnie wyzwanie blogowe, proponowane przez moderatorów CEO.

Kolejnym punktem dnia były warsztaty dziennikarskie prowadzone przez przedstawicieli wydawnictwa Zupełnie Inny Świat https://www.facebook.com/zupelnieinnyswiat?fref=ts.

Brali w nich udział gimnazjaliści. Nauczyciele zaś szkolili się z wystąpień publicznych: mieli za zadanie zróżnicować swoją wypowiedź w zależności od odbiorcy np. dziennikarza, eksperta, ucznia. Szkolenie przeprowadzała firma TEDX WARSAW.

Po wspólnym obiedzie dzieci i młodzież wraz z opiekunami mieli okazję zwiedzić CNK

http://www.kopernik.org.pl/, co dostarczyło nam wielu pozytywnych wrażeń i przeżyć.

W drugim dniu uczestniczyliśmy w V Ogólnopolskim Festiwalu Szkoły z Klasą 2.O.

Organizatorami programu są: Centrum Edukacji Obywatelskiej i GW przy wsparciu Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności i Fundacji Agory, pod honorowym patronatem MEN http://men.gov.pl/

Gospodarzem programu i partnerem festiwalu było Centrum Nauki Kopernik. W tym roku hasło przewodnie brzmiało ”Czytamy i odkrywamy”. Działania wokół tego tematu podejmowane w szkołach miały pokazać, jak czytać ze zrozumieniem nie tylko na języku polskim i jak kształcić aktywnych, ciekawych świata młodych badaczy.

Na początku każdy zespół wraz z opiekunem został wyświetlony przez organizatorów na ekranie i powitany brawami.

V O F SZ z Klasą 2.0 zaszczyciła swoją obecnością także minister edukacji Joanna Kluzik – Rostkowska http://pl.wikipedia.org/wiki/Joanna_Kluzik-Rostkowska.

Stoiska szkół uczestniczących w Festiwalu pogrupowane były wg rodzaju podjętych działań: projekty edukacyjne, uczniowskie fora naukowe, uczymy innych, odwrócona lekcja.

Nasze  znajdowało się bardzo blisko głównego podium, toteż nie musieliśmy go opuszczać, by dobrze słyszeć to co mówiono z głównej sceny.

Nasz projekt zatytułowaliśmy „Czary mary, nie do wiary! Legendy Gminy Wiśniowa – w akcji.” Pracowaliśmy nad nim przez miesiąc. Edukacja medialna zawsze była przedmiotem moich zainteresowań, a swoją pasją odkrywania sztuki filmowej zaraziła mnie p. dr Anna Ślósarz – niegdyś moja wychowawczyni i polonistka w LO, obecnie wykładowczyni  Akademii Pedagogicznej w Krakowie, z którą to ponownie spotkałam się na studiach podyplomowych – filologii polskiej .

http://polonistyka.up.krakow.pl/pracownicy/anna-slosarz.html

/Przy okazji polecam Jej wydania książek o edukacji medialnej./

Grupę projektową dobrałam na zasadzie dobrowolności uczestnictwa. Uczniowie nie czuli też presji tzw. „bata ocenowego”, gdyż nie uczę ich j. polskiego, a jedynie dzielę się z nimi swoimi pasjami  w ich i swoim czasie wolnym.

Realizując projekt, odkrywaliśmy piękno „Legend Ziemi Myślenickiej” pod redakcją Anny Witalis – Zdrzenickiej. Należy ubolewać, iż nie ma kolejnych wznowień tego unikatowego wydania opowieści przekazywanych przez lata z pokolenia na pokolenie.

Ze zbioru wybraliśmy trzy opowieści znane w naszej Gminie Wiśniowa – Światełka, Tajemnicza dłoń i Dosięgnę cię, zuchwalcze. Postanowiliśmy uwiecznić je w postaci etiud filmowych.W tym celu sięgnęliśmy do dobrych wzorców – nawiązaliśmy kontakt z aktorami z filmu Wesele utopców, zrealizowanego dzięki Fundacji Sztuki, Przygody i Przyjemności Arts z Myślenic.Wspólnie obejrzeliśmy film, następnie uczestniczyliśmy w warsztatach, na których razem uczyliśmy się adaptacji legend na potrzeby filmu, sztuki filmowania. Młodzież uczestnicząca w warsztatach okazywała duże zainteresowanie odkrywaniem tajników X MUZY, a młodzi członkowie Fundacji ARTS zrozumiałym językiem m.in. podpowiadali nam jak korzystać z dobrodziejstw Internetu ze szczególnym uwzględnieniem praw autorskich przy doborze muzyki czy programów do montowania filmu.

Przy realizacji etiud napotykaliśmy szereg trudności: burze śnieżne, problemy ze zgraniem całego zespołu projektowego w jednym czasie ze względu na  inne zajęcia pozalekcyjne uczniów, a także wiosenne złe samopoczucie.

Musiałam też przełamać opór debiutujących aktorów przed zagraniem w filmie w strojach ludowych. Niestety kultywowanie lokalnej tradycji ludowej dla młodych ludzi wcale nie jest zjawiskiem oczywistym, jakby to nam się mogło wydawać. Osiągnęłam swój cel i uczniowie zaprezentowali się pięknie w strojach regionalnych – wiśniowskich w CNK w Warszawie.

Wybierając plenery w naszej wsi na potrzeby filmowania, odkryliśmy niezwykle urokliwe miejsca z zabytkowymi chatami, starymi wierzbami i nastrojowym klimatem czasu, który odchodzi nieuchronnie w zapomnienie. Uczniowie wykonali wiele pięknych zdjęć, które wyeksponowaliśmy na naszym stoisku.

Pożyczenie strojów ludowych od znajomych i rodziny stało się pretekstem do wielu wspomnień z dawnych czasów.

Na naszym stoisku znalazły się także w/w przeze mnie legendy napisane lokalną gwarą, co wzbudzało duże zainteresowanie gości.

Eksperci mieli okazję obejrzeć nasz film. Szczególne pochwały zebrała Paulina za narrację w filmie pełną emocji. Ponadto pozytywnie zaskoczyła  zagranicznych gości umiejętnością płynnej wypowiedzi o projekcie w języku angielskim. Moi uczniowie zainteresowali odwiedzających nasze stoisko  Quizem filmowym. Do zabawy wykorzystaliśmy grę Gry podróżne. Inteligencja. Państwo, miasto, rzeka…

http://www.matras.pl/inteligencja-gra,p,199185.

Nasi goście mogli zakręcić strzałką, która wskazywała kategorię pytania. Uśmiechali się z ulgą np. gdy trafili na tak oczywiste pytanie: Podaj nazwę słynnego miasta, którego dzielnicą jest Hollywood.

W nagrodę można było zabrać sobie zakładkę tradycyjną lub w kształcie ducha albo świecy /autorstwa Pauliny/, które stanowiły tematyczne nawiązanie do sfilmowanych przez uczniów legend.

Po odwiedzeniu naszych szkolnych stoisk przez znamienitych gości i ekspertów przyszła pora na podziwianie ekspozycji innych szkół. Ja jak zwykle zachwycałam się wspaniałymi strojami śląskimi gimnazjalistów z Nędzy, strojami teatralnymi Gimnazjum z Krzywaczki, odlewami mumi, lokalnymi kulinariami, projektem „Czym walczono podczas II wojny światowej?” ze Szkoły Podstawowej w Starej Obrze. Moi uczniowie z wielkim zainteresowaniem obejrzeli eksperymenty fizyczne,  chemiczne i bardzo chcą pracować nad tego rodzaju projektami w przyszłym roku. Ja też chciałabym z uczniami  rozwiązać jakiś oryginalny problem,popracować nad czymś, czego nie widziałam na żadnym ze stoisk i co przyszło mi do głowy właśnie w CNK :)  .Jak głosi hasło na stronie CNK ciekawość świata nie zna granicy wiekowej :)

Po zakończeniu wymiany doświadczeń nauczycieli, uczniów przyszła pora na podsumowania przez organizatorów. Nie szczędzili oni pozytywnych słów odnośnie obejrzanych efektów pracy uczniów i nauczycieli. Podkreślali, iż należy się dzielić dobrymi praktykami, podejmować trud innowacyjnych, twórczych działań wybiegających poza szkolne schematy, nie zrażać porażkami.

Naładowani pozytywną energią udaliśmy się jeszcze na dach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego https://www.facebook.com/pages/Biblioteka-Uniwersytecka-w-Warszawie/1571059633116741?fref=ts,

podziwiając stamtąd piękną panoramę Warszawy.

A w pociągu – pełna ponowna integracja uczniów i nauczycieli naszego Zespołu Placówek Oświatowych z Lipnika. Wracaliśmy z grupą uczniów i ich opiekunów uczestniczących w Festiwalu Mistrzów Kodowania na Stadionie Narodowym. Dodam, iż większość uczniów widziała po raz pierwszy Warszawę i pierwszy raz jechała pociągiem. Wspólnie odkryliśmy piękno naszej stolicy i radość wspólnego podróżowania!

Jeszcze raz dziękuję organizatorom za możliwość przyjazdu do stolicy, a P. Dyrektorowi Arkadiuszowi Skibie za wsparcie naszych całorocznych działań.

 

Fotorelacja z pobytu w stolicy:

Na str.1 - Kopia

W.M

st.

Na str.2 - Kopia

Poniżej: kreatywne warsztaty

 

warsz.

Poniżej: W Centrum Nauki Kopernik

na str.3 - KopiaNa str.4 - Kopiana str.5 - Kopia

Poniżej: Uroczyste otwarcie Festiwalu

gaz.

P1080947 - Kopia

Nasze stoisko – przeszłość i nowoczesność w jednym

p.

W Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego

pb

ck

Centrum Nauki Kopernik widziane z dachu Biblioteki UW

na dachu

Na dachu Biblioteki UW – w słynnych ogrodach UW https://www.facebook.com/pages/Biblioteka-Uniwersytecka-w-Warszawie/1571059633116741

my

W drodze do Krakowa :)

 

 

6 thoughts on “Z Lipnika do Warszawy – wyjazd na V Ogólnopolski Festiwal Szkoły z Klasą 2.0.

 1. Gratulacje, my byliśmy w ubiegłym roku, naładowaliśmy akumulatory na długo!
  Pozdrowienia dla ekipy!

 2. Witajcie :)
  Oj, muszę przyznać, że skradliście moje serce! Szczególnie stroje… przepiękne! Coś absolutnie niesamowitego! Słowa zapamiętuje się na długo, ale na jeszcze dłużej zapamiętam ten cudowny obrazek. Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość- w jednym. Doskonałe połączenie!
  Jednocześnie bardzo cieszy mnie to, że udział w Festiwalu był dla Was frajdą i przeżyciem. Dla nas przeżyciem było obejrzenie Waszej prezentacji. Inspirujecie!
  Pozdrawiam
  Ola
  Szkoła z Klasą 2.0
  aleksandraszk ostatnio opublikował…Otwieramy Szkołę z Klasą 2.0!My Profile

  • Pani Olu :)
   Dziękujemy za wspaniałe, budujące słowa.
   Mamy nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się jeszcze bardziej otworzyć na środowisko, trochę dalsze -z pożytkiem dla całej społeczności szkolnej:)
   Pozdrawiamy serdecznie, życząc udanego wypoczynku :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge