Kolekcja Muzeum w Luwrze wreszcie dostępna w Internecie

Muzeum Luwr stanowi jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych stolicy Francji. Z pewnością świetnie znacie najbardziej znane dzieła, które można także zobaczyć poza jego galeriami. Wiele z nich do tej pory nie była prezentowana w sieci w taki sposób. Właśnie otwarta kolekcja online zawiera ponad 480 000 wpisów na temat dzieł z Musée du Louvre i Musée National Eugène-Delacroix. Eksperci i ekspertki z obu muzeów deklarują jej dalszy rozwój oraz uzupełnianie opisów. Większość z nich zawiera również zdjęcia i wizerunki obiektów, niektóre dostępne są jako wysokiej jakości zdigitalizowane wizerunki.1Co znajdziemy (i co możemy pobierać) już teraz?

Wolność wiodąca lud na barykady Eugène Delacroix, Mona Lisa Loenardo da Vinci czy tysiące rzeźb, mebli, tekstyliów, biżuterii, przedmiotów historycznych sięgających czasów antycznych!

2Przeglądaj i przeszukuj kolekcję Luwru tutaj.

Witryna ze zbiorami Luwru oferuje kilka narzędzi badawczych: wyszukiwarkę pełnotekstową; zaawansowane wyszukiwanie, filtry dat kolekcji, instytucji posiadającej dany obiekt, twórców itp. Dzieła aktualnie na wystawie możemy oglądać, również poruszając się po wirtualnej mapie muzeum… i to wszystko bez wychodzenia z domu!

A TUTAJ możecie zwiedzić muzeum przy pomocy interaktywnej mapy.

interaktywna mapaŹródło: https://collections.louvre.fr/en/en/

#czytamwdomu „Zauroczona, zwariowana, zakochana”

Dziś polecamy książkę Laury Steven pt.: , „Zauroczona, zwariowana, zakochana”. To zabawna, urocza i niebanalna powieść dla młodzieży o współczesnym dojrzewaniu, poszukiwaniu siebie i – oczywiście o miłości!

866536-352x500Caro Kerber-Murphy myśli o sobie jako introwertycznym nerdzie zakochanym w świecie fizyki. I tylko gdy jej ojcowie smacznie śpią, włącza cichutko komedie romantyczne, marząc o idealnej miłości łączącej ją z Harukim – chłopakiem, w którym jest bez wzajemności od dawna zakochana. Jak jednak zwrócić uwagę chłopaka, gdy nikt, absolutnie nikt, z wyjątkiem dwóch oddanych przyjaciółek i ukochanych ojców, jej nie zauważa? Na szczęście Caro w porę dowiaduje się o przełomowym odkryciu naukowym, które może pomóc jej w rozwiązaniu problemu.Jaki wpływ na jej przyjaźń będzie miało tajemnicze odkrycie? Czy Caro w końcu uda się odnaleźć pewność siebie i dostrzec swoje piękno? – dowiecie się, czytając książkę!
Laura Steven, w błyskotliwy i prześmieszny sposób zgłębia świat kompleksów współczesnych nastolatek.
Laura_Steven_-_2018
Żródło:
lubimy czytać.pl
grafika: Wikimedia Commons

Wirtualne Muzea Małopolski – zapraszamy do zwiedzania

Wirtualne Muzea Małopolski to portal tworzony przez Regionalną Pracownię Digitalizacji Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie.

Wirtualne Muzea Małopolski

Działa  już od 2010 roku. Udostępnia cyfrowe odwzorowania muzealnych eksponatów na pojedynczych i dookólnych fotografiach, filmach, w formie modeli 2D i 3D. Każdy eksponat na  portalu można obejrzeć z bardzo bliska i więcej się o nim dowiedzieć – dzięki muzealnym metryczkom, artykułom kontekstowym, wzajemnym powiązaniom obiektów, materiałom edukacyjnym i wystawom tematycznym.

https://muzea.malopolska.pl/pl/wirtualne-wystawy

Poza zwiedzaniem wystaw, na portalu jest ogromna ilość artykułów z zakresu kultury sztuki i historii.

https://muzea.malopolska.pl/pl/artykuly

Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania!

Informacje i grafika:

https://muzea.malopolska.pl/pl/artykuly/1878

https://www.facebook.com/WirtualneMuzeaMalopolski/

https://www.youtube.com/watch?v=vuFETS6S678

Zjadacz czerni 8 – spotkanie online z Katarzyną Grocholą – 13 kwietnia godz. 18:00

Serdecznie zapraszamy na spotkanie online z Katarzyną Grocholą. Spotkanie będzie promocją najnowszej książki pisarki – Zjadacz czerni 8 i odbędzie się

13 kwietnia o godz. 18:00 na funpagu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Prowadzenie: Agnieszka Zientarska.
Link do spotkania poniżej.

https://www.facebook.com/events/500946774237033/

Grochola

Misterna mozaika postaci, miejsc i zdarzeń. Zaskakujący splot ludzkich losów, których tylko z pozoru nic nie łączy. I ON – zjadacz czerni. I tajemnicze 8. W „Zjadaczu czerni 8” historie bohaterów łączą się we wzór, który dla nich pozostaje nierozpoznany, a mimo to ma sens, jak wiele sytuacji, miejsc i zdarzeń w naszym życiu. Miłość nie jest jednowymiarowa, określona i zamknięta w ramie. Nie sprowadza się tylko do tęskniących za czułym dotykiem kochanków. Jest szansą na człowieczeństwo, mimo wszystko i na przekór. I jeśli podejmiemy próbę zrozumienia drugiego człowieka, może zdarzyć się cud. I o tym jest ta poruszająca powieść. O tęsknocie, nadziei i głębokim sensie przypadków, za które nie zawsze jesteśmy wdzięczni losowi.

Katarzyna Grochola – psiarka i dziennikarka. Należy do grona najchętniej czytanych polskich autorek. Autorka specjalizuje się w powieściach obyczajowych, kierowanych przede wszystkim do kobiecego grona czytelników. Aż siedem razy odbierała nagrodę Bestsellerów Empiku w kategorii Literatura polska. Najbardziej znanymi książkami Katarzyny Grocholi jest cykl z Judytą w roli głównej. Mowa tu o pozycjach: „Nigdy w życiu!”, „Serce na temblaku”, „Ja wam pokażę!” oraz „A nie mówiłam!”. Książki Katarzyny Grocholi zalicza się zwykle do gatunku literatury obyczajowej, ale w 2019 roku postanowiła ona wyjść poza dobrze znany jej zakres gatunkowy i napisała powieść kryminalną pod tytułem „Zranić marionetkę”.

Informacje i grafika:

https://www.facebook.com/events/500946774237033/

https://mbp.opole.pl/online/wydarzenia/spotkanie/zjadacz-czerni-8-spotkanie-online-z-katarzyna-grochola/

Słuchowisko: „Dziady” Adama Mickiewicza – 3 kwietnia

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie we współpracy z Teatrem Polskiego Radia zaprasza na słuchowisko „Dziady” Adama Mickiewicza.
Słuchowisko wyemitowane zostanie na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia w sobotę 3 kwietnia 2021 o godz. 21.35.

Słuchowisko Dziady Adama Mickiewicza

Adam Mickiewicz „Dziady” część II
POSTACI:
GUŚLARZ: Tomasz Błasiak
STARZEC PIERWSZY Z CHÓRU: Jerzy Schejbal
ANIOŁEK: Anna Cieślak
WIDMO: Antoni Ostrouch
KRUK: Paweł Krucz
SOWA: Katarzyna Skarżanka
DZIEWCZYNA: Dorota Bzdyla
CHÓR, CHÓR PTAKÓW NOCNYCH, CHÓR PTAKÓW:
Marta Alaborska, Ewa Domańska, Krystian Modzelewski, Dominik Łoś
UPIÓR: Andrzej Seweryn
REALIZATORZY:
Śpiew i przygotowanie wokalne aktorów: Maniucha Bikont
Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska
Reżyseria: Andrzej Seweryn
Współpraca artystyczna: Anna Skuratowicz
Druga część Mickiewiczowskich „Dziadów” to efekt zainteresowania poety kulturą ludową Polski i Litwy, jej duchowością oraz rytuałami wywodzącymi się z czasów pogańskich, które za życia Mickiewicza były już, jako praktyki zabobonne, surowo zakazane przez Kościół. Tradycja obrzędu dziadów, czyli wywoływania z zaświatów dusz zmarłych, była na tyle silna, że przetrwała jako obrzęd odprawiany po kryjomu nocą na cmentarzu lub w jego okolicach…
Słuchowisko w reżyserii Andrzeja Seweryna, przygotowane we współpracy z artystką zafascynowaną muzyką ludową – Maniuchą Bikont to próba wyobrażenia sobie tego obrzędu, próba wejścia w świat wierzeń, kultury i emocji jego uczestników.
Informacje i grafika:

https://www.teatrpolski.waw.pl/pl/cykle_i_wydarzenia/wydarzenia/?id_act=876

https://www.facebook.com/events/2557373877899993

Twórczość Wisławy Szymborskiej trafi do Biblioteki Końca Świata na Spitsbergenie

Dzięki staraniom Fundacji Wisławy Szymborskiej, Wydawnictwa Znak oraz Piql Polska cała twórczość Wisławy Szymborskiej zostanie niebawem zdeponowana w Światowym Archiwum Arktycznym na Spitsbergenie.

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 90

Przekazanie cyfrowych wersji dzieł noblistki do Biblioteki Końca Świata nastąpi 8 kwietnia 2021 roku. Do tego czasu nośnik, który może przetrwać ponad 500 lat, jest przechowywany w Fundacji Wisławy Szymborskiej w Krakowie. Znajdują się na nim wszystkie teksty poetyckie, prozatorskie, felietony i listy, które wyszły spod pióra noblistki i zostały opublikowane do tej pory. Dzieła zapisano na specjalistycznej taśmie światłoczułej – piqlFilm.

Światowe Archiwum Arktyczne zostało założone w 2017 roku przez norweską firmę Piql, która opracowała tę innowacyjną technologię zapisu danych na analogowym nośniku. Misją firmy jest zapewnienie ochrony ważnym dziełom kultury. Jeśli archiwa narodowe ulegną zniszczeniu, np. w wyniku konfliktów zbrojnych czy katastrof klimatycznych, najważniejsze dzieła ludzkości będzie można odzyskać ze spitsbergeńskiej biblioteki.

Przez cztery lata istnienia Światowego Archiwum Arktycznego pozyskano do niego dane między innymi z Europejskiej Agencji Kosmicznej, Muzeum Narodowego Norwegii, a także z Biblioteki Watykańskiej. Od października 2020 roku jest tu również zdeponowana twórczość Olgi Tokarczuk.

Informacje i zdjęcie:

https://www.wydawnictwoznak.pl/wydarzenie/Dziela-Wislawy-Szymborskiej-w-Swiatowym-Archiwum-Arktycznym/4100

Fot. Mariusz Kubik

 

Nowy serial na podstawie książki „Moxie” Jennifer Mathieu

Ekranizacja książki Jennifer Mathieu to produkcja adresowana do nastoletnich widzów. Vivian (Hadley Robinson), z pozoru nieśmiała 16-latka, zawsze wolała się nie wychylać. Jednak gdy w szkole pojawia się nowa uczennica (Alycia Pascual-Peña), Vivian jest zmuszona do krytycznej oceny seksistowskich zachowań szkolnych kolegów, którym wszystko uchodzi płazem, i dochodzi do wniosku, że ma tego dosyć. Zainspirowana buntowniczą przeszłością swojej matki (Amy Poehler) Vivian anonimowo publikuje undergroundowy zin pod tytułem „Moxie”, w którym demaskuje występki i uprzedzenia panujące w szkole, czym niespodziewanie wznieca rewolucję. Stojąc na jej czele, Vivian nawiązuje nowe przyjaźnie ze zwolenniczkami i zwolennikami ruchu, który wznosi się ponad podziały szkolnych paczek i klubów. Młodzi ludzie wspólnie uczą się, w jaki sposób radzić sobie z blaskami i cieniami szkolnego życia.

1Reżyserką jest Amy Poehler, a fabuła opiera się na powieści Jennifer Mathieu. Występują Lauren Tsai, Nico Hiraga, Sydney Park, Josephine Langford, Clark Gregg, Josie Totah, Anjelika Washington, Charlie Hall, Sabrina Haskett, Ike Barinholtz i Marcia Gay Harden, a także Patrick Schwarzenegger – syn byłego gubernatora Kalifornii, aktora i kulturysty.

Polecamy książkę i zapraszamy na zwiastun serialu:

YouTube Preview Image

Źródło:

Portal literacki „Lubimy czytać” – https://lubimyczytac.pl/nowe-seriale-na-podstawie-prozy

Youtube Kanał Netflix – https://www.youtube.com/watch?v=hC3yssO8i5U

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaprasza na dwa koncerty online – 29 marca i 4 kwietnia o 18:00

Zbliża się Wielkanoc. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaprasza na dwa koncerty online, które przez pryzmat muzyki pozwolą głębiej przeżywać te najważniejsze święta w chrześcijańskim roku liturgicznym. 29 marca o godz. 18:00 artyści proponują program pt. „Wielki Tydzień” z repertuarem pieśni pasyjnych, a w Niedzielę Wielkanocną, także o godz. 18:00, koncert pt. „Czas radości”. Koncerty będzie można obejrzeć na profilu facebookowym Zespołu oraz na kanale YouTube.
Link do wydarzenia:

https://www.facebook.com/events/146401710711077
Zespół pieśni i Tańca Śląsk
Informacje i grafika:
https://www.facebook.com/zespolslask

Szkolne webinarium eTwinning: Sprawdzam! — fałszywe informacje i ich weryfikacja

Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie online skierowane do uczniów oraz nauczycieli pracujących w szkołach ponadpodstawowych.

Webinarium jest organizowane w ramach Światowego Dnia Fact-Checkingu, który został ustanowiony przez Poynter Institute for Media Studies na Florydzie w 1992 roku, a obchodzony jest corocznie w dniu 1 kwietnia. Edukacja medialna i walka z dezinformacją to także temat przewodni w programie eTwinning na rok 2021.

szkolne-webinarium-fact-checking-29-03-2021

Jak piszą organizatorzy: „podczas webinarium zbadany zostanie temat fake newsów — zastanowimy się, czy jest to zjawisko nowe, rozszyfrujemy ich konstrukcję oraz wskażemy elementy treściowe, które podejrzanie często się w nich pojawiają. Gdy już zrozumiemy, jak funkcjonują one w kulturze, zastanowimy się, jakie może nieść to za sobą konsekwencje dla różnych grup ludzi. W końcu, wskażemy też adresy licencjonowanych tropicieli fake newsów i podpowiemy, gdzie i jak można zweryfikować część podejrzanych informacji”.

Nagranie zostanie udostępnione na kanale YouTube – eTwinning Polska.

TERMIN:  29.03.2021 r. godz. 12:30
CZAS TRWANIA: 1 godz.
MIEJSCE:  Platforma ClickMeeting

Wstępna rejestracja na wydarzenie jest dostępna pod poniższym linkiem, liczba miejsc ograniczona – 500 osób.

https://frse.clickmeeting.com/szkolne-webinarium/register

Informacje i grafika:

https://etwinning.pl/szkolne-webinarium-etwinning-sprawdzam-falszywe-informacje-i-ich-weryfikacja/