IV edycja akcji „Jak nie czytam, jak czytam!”

7 czerwca od godziny 10.00 w całej Polsce trwa IV edycja akcji „Jak nie czytam, jak czytam!”. Do akcji i tym razem włączyli się uczniowie Ekonomika. Akcja została przyjęta z entuzjazmem przez młodzież. W bibliotece, na korytarzach, na skwerku przed szkołą, w strefie relaksu i na miejskim rynku – wszędzie można zobaczyć młodzież z naszej szkoły, czytającą książki.  W bibliotece i wybranych klasach odbyły się akcje głośnego czytania książek oraz zabawy z książkami, na przykład – otwórz książkę na 45 stronie, a pierwszy akapit opisze twoje życie, twój horoskop na wakacje itp. Po przeprowadzonej akcji nasuwa się tylko jeden wniosek: młodzież czyta chętnie, zwłaszcza kiedy ma dostęp do nowej, dla nich interesującej oferty czytelniczej.plakat_4_A4(1) 20190607_11033220190607_105811 20190607_111312 20190607_111606 20190607_111813 20190607_112257 20190607_114934

I miejsce w XIX Ogólnopolskim Konkursie Filmowym

4 czerwca 2019 r. w II LO im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Rybniku odbył się finał XIX Ogólnopolskiego Konkursu Filmowego pod patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty. Na konkurs wpłynęło setki prac z całej Polski.

Niezwykle miło jest nam poinformować, że tytuł laureata oraz I miejsce otrzymała uczennica naszej szkoły – Magda Bąk z klasy III a TE.

Celem konkursu było propagowanie kultury filmowej, rozwijanie umiejętności analizy zjawisk związanych ze współczesną kinematografią, kształtowanie różnych form wypowiedzi artystycznej oraz inspirowanie do własnych poszukiwań w świecie szeroko pojętej kultury. Konkurs odbył się w czterech kategoriach: praca badawcza, praca plastyczna inspirowana filmem, projekt scenariusza baśni filmowej i oryginalna etiuda filmowa.

Madzia przygotowała pracę plastyczną inspirowaną filmem „Piękna i bestia”.  Jury w swoim werdykcie podkreśliło wysoką technikę wykonania pracy, oryginalny dobór kolorystyczny, przestrzenność obrazu oraz wrażliwość estetyczną. Uczennica do konkursu pracowała na kółku plastycznym pod kierunkiem p. Izabeli Banajskiej.

Magdzie serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych, twórczych sukcesów!

20190604_130350 mała 20190604_12261820190604_122529 20190604_124616

Digital Youth Forum 2019

Digital Youth to projekt skierowany do młodych i współtworzony przez młodych na temat pozytywnego i kreatywnego wykorzystania nowych technologii i bezpieczeństwa online.  23 maja w  Centrum Nauk Kopernika odbyło się Digital Youth Forum 2019  dla młodzieży poświęcone  powyższej tematyce. Podczas trzech sesji młodzi i dorośli twórcy treści, aktywiści, innowatorzy oraz artyści, podzielili się swoimi historiami, wiedzą, pasjami i zainspirowali do działania.
Głos zabrali między innymi: Ewa Krupa – prezeska Zarządu Fundacji Orange, zaangażowana w projekty społeczne i edukacyjne na rzecz rozwoju nowoczesnych metod kształcenia dzieci, młodzieży i wzmacniania społeczeństwa informacyjnego; Daniel Rusin „Reżyser Życia”  i Hanna Iluszczenko – influencer marketingu i digitalu; Marcin Popkiewicz – ekspert i dziennikarz zajmujący się powiązaniami między gospodarką, energią, zasobami i środowiskiem; Alain ‘Fusion’ Clapham – kreatywny storyteller – pomagający tysiącom młodych ludzi w stawaniu się lepszymi obywatelami Internetu.
Transmisję na żywo z Forum można było śledzić w bibliotece szkolnej.

digital-youth-forum-kopia-696x392Digital 1 Digital 2 Digital 4 digital 6

Kurs internetowy „Filmoteka Szkolna. Akcja!” oraz Ogólnopolski Konkurs „Nakręć się!”

W ramach ogólnopolskiego projektu CEO – „Filmoteka Szkolna. Akcja!” realizowanego w bibliotece szkolnej, uczennice z koła multimedialnego wzięły udział w trzymiesięcznym kursie internetowym poszerzając swoją wiedzę z zakresu edukacji filmowej z wykorzystaniem technologii multimedialnych. W kursie udział wzięły: Katarzyna Soborak, Weronika Sosna, Aleksandra Cichy i Natalia Matera z klasy IV TH i IV b TG. W programie kursu uczestnicy realizowali tematy z historii kinematografii, analizy języka filmowego; poznali sztukę pisania recenzji filmowych, pisania scenariuszy filmowych oraz podstawy pracy z kamerą i montażem. Udział w kursie nie tylko wzbogacił wiedzę i umiejętności, ale również pozwolił na poznanie innych uczestników kursu z całej Polski, wymianę poglądów i wspólną realizację zadań.

Dodatkowo uczennice wzięły udział w Ogólnopolskim Konkursie „Nakręć się!”. Konkurs polegał na napisaniu recenzji poświęconej  wybranej produkcji filmowej z pakietu Filmoteki Szkolnej. Miło jest nam poinformować, że recenzja Oli Cichy z kl. IV b TG została pozytywnie oceniona przez jury konkursu i znalazła się w ścisłym finale, a także została opublikowana na stronie internetowej Filmoteki Szkolnej. Ola napisała recenzję filmu „Defilada” w reżyserii Andrzeja Fidyka.

Gratulujemy sukcesu!

49778698_1561061854027689_8410388045445988352_n20181024_104114

Udział w projekcie „Teatr szkolny – edukacja kulturalna młodego człowieka”

W roku szkolnym 2018/2019 uczestnicy kółka teatralnego brali udział w projekcie Teatr szkolny – edukacja kulturalna młodego człowieka organizowanym przez Studium Prawa Europejskiego, którego celem jest popularyzowanie wśród młodzieży, różnorodnych form teatralnych oraz rozwijanie zdolności artystycznych uczniów. Warunkiem uzyskania certyfikatu  „Teatr szkolny – edukacja kulturalna młodego człowieka” było terminowe wykonanie zadań, ocenianych przez jury punktowo, w skali od „1″ do „10″ oraz uzyskanie co najmniej 80 % punktów.
Zadania były bardzo zróżnicowane i wymagały od uczestników pełnego zaangażowania, a ich wykonanie dostarczyło wszystkim sporo pozytywnych emocji.
Uczestnicy projektu między innymi wzięli udział w: prelekcji na temat pozytywnych oddziaływań sztuki na rozwój osobowości młodego człowieka, konkursie wiedzy o teatrze, konkursie wiedzy o wybranych aktorach, przygotowali krótkie scenki dramowe, tworzyli plakaty promujące przedstawienie teatralne, pisali recenzje wybranej sztuki teatralnej, a także brali udział w konkursie literackim.
W ogólnej klasyfikacji nasz zespół uzyskał maksymalną ilość punktów i zdobył certyfikat!
Teatr szkolny - certyfikat

„Europa – najpiękniejsze miejsca” – wystawa w czytelni biblioteki szkolnej

Serdecznie zapraszamy na wystawę fotograficzną „Europa – najpiękniejsze miejsca”.

Wystawa obejmuje najpiękniejsze cuda natury – wspaniałe parki, góry, morza, jeziora i wodospady, tajemnicze zamki oraz budowle z różnych zakątków naszego kontynentu.

Zachęcamy do zwiedzania!

20190430_091622 20190430_091640 20190430_091703

Dzień Nowych Technologii w bibliotece szkolnej

21 marca obchodzony jest Dzień Nowych Technologii, ideą tego wydarzenia jest popularyzacja technologii informacyjno-komunikacyjnych wykorzystywanych w szkole i poza nią. Dzień Nowych Technologii (DNTE) jest objęty patronatem Minister Edukacji Narodowej i European Schoolnet.  Z okazji tego dnia uczniowie z koła multimedialnego prezentowali swoje umiejętności technologiczne w trakcie otwartego Spotkania z kulturą rosyjską. Dodatkowo w bibliotece uczniowie rozwiązywali przygotowany dla nich quiz z wiedzy o „Internecie Rzeczy”, a także wzięli udział  w webinariach Akademii NASK: „Internet – wspólna odpowiedzialność”, „Jak chronić swoją prywatność”, „Przyszłość Internetu”.

DNT na TT

Spotkanie z kulturą rosyjską – finał projektu koła multimedialnego i koła plastycznego

Rosja – najrozleglejsze państwo świata, bogata historia, wspaniała literatura, muzyka, sztuka… nic zatem dziwnego, że to właśnie ten kraj zainteresował ekipę koła multimedialnego i plastycznego, i został wybrany jako główny temat kolejnego projektu edukacyjnego „Spotkań z kulturą”. 19 marca 2019 r. w bibliotece szkolnej odbyło się otwarte Spotkanie z kulturą rosyjską pt.: „W kraju złota i brunatnych niedźwiedzi”. Spotkanie to było podsumowaniem projektu edukacyjnego, nad którym pracowali uczniowie koła multimedialnego i plastycznego pod okiem Pani Izabeli Banajskiej. Wydarzenie miało charakter otwarty dla każdego, kto zainteresowany jest kulturą rosyjską i nowoczesnymi multimediami. W spotkaniu udział wzięły klasa IV TH i klasa I TEH. Spotkanie zaczynili również Pani Wicedyrektor Aleksandra Musiał i Pani Aleksandra Zielonka – Kierownik szkolenia praktycznego oraz nauczyciele naszej szkoły. Bardzo dziękujemy Pani Bogumile Dudzie za wsparcie merytoryczne. Spotkanie poprowadziły: Kasia Soborak, Weronika Sosna, Natalia Matera z  klasy IV TEH, Ola Cichy z kl. IV b TG i Aneta Pawliczek z kl. III a TE. Spotkanie miało charakter multimedialny. Rozpoczęło się od pokazu animacji zdjęć z najpiękniejszych miejsc Rosji. Następnie przedstawiona została bogata prezentacja multimedialna dotycząca: informacji ogólnych, historii, geografii, tradycji i kultury, kuchni rosyjskiej, ciekawostek oraz sławnych twórców rosyjskich. Wszystko to odbyło się przy dźwiękach ludowej muzyki rosyjskiej. Dodatkowo zaproszeni goście mogli wysłuchać utworu Bułata Okudżawy „Pieśń gruzińska” w wykonaniu Natalii Matery oraz zobaczyć tradycyjny taniec „Kalinka”.
Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział.

Rosja ekipaRosja plakat 20190319_105815 20190319_105055

Ogólnopolski Wirtualny Festiwal Filmoteki Szkolnej

28 lutego 2019 r. wraz z zespołami uczniowskimi z całej Polski uczniowie z koła multimedialnego razem z p. Izabelą Banajską i p. Kornelą Granacką – Trzaska wzięli udział w Wirtualnym Festiwalu Filmoteki Szkolnej. Festiwal zorganizowany został przez Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Od godziny 10.00 do 13.00 zespoły rozwiązywały online  zagadki i quizy filmowe. Do rozwiązania było 6 zadań, które dotyczyły filmów z pakietu Filmoteki Szkolnej, życia i twórczości reżyserów, aktorów, filmoznawczych pojęć i historii kina. Liczyła się wiedza, kreatywność i szybkość. Nasza drużyna poradziła sobie rewelacyjnie z wszystkimi zadaniami, których poziom był bardzo wysoki. Pomiędzy kolejnymi zadaniami nasi uczniowie zdążyli spotkać się jeszcze z innymi uczestnikami Festiwalu na Facebooku i wymienić filmowymi doświadczeniami.

2019_1Zaświadczenie Filmoteka szkolna ZSE Wodzisław1 2 3

Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest 5 lutego z inicjatywy Komisji Europejskiej. Organizatorem w Polsce jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu do zasobów internetowych, zaznajomienie z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu.
Nasza szkoła, jak co roku włączyła się w obchody realizując szereg inicjatyw. W bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia z kodowania, które zachęcały do twórczego i bezpiecznego uczestnictwa w środowisku online. Uczestnicy poznali również 10 zasad bezpiecznego Internetu. Natomiast  uczniowie z koła multimedialnego wzięli udział w kursie e – learningowym  „W sieci” – 2 moduły, którego celem było dostarczenie wiedzy na temat zagrożeń wynikających z kontaktów z osobami poznanymi w sieci oraz poznanie porad na temat radzenia sobie z trudnymi sytuacjami związanymi z cyberprzemocą.

 2 20190207_094010 20190207_100234 20190207_103557 20190207_103846

20190207_110905zaswiadczenie_dbi_101497_2019