Biblioteka poleca książki na wakacje :)

Ksiązki na wakacje

Już niedługo wyczekiwane wakacje, my mamy dla Was sześć propozycji książek
na czas odpoczynku :)

Wyloguj się do życia

Na początek „Wylogujcie się do życia” razem z książką Williama Powersa. Autor przekonuje nas, że nowoczesne technologie smartfony, tablety, laptopy itp. służą nam na wiele wspaniałych sposobów, ułatwiają nam życie, ale również mogą utrudniać skupienie, efektywną pracę i zaburzać relacje międzyludzkie. Zatem po tym długim czasie zdalnej nauki zachęcamy Was „wylogujcie się na wakacje” – a najlepszym tego sposobem jest sięgnięcie po dobrą książkę.

Forrest Gump

Razem z Winstonem Gromem zachęcamy Was do niesamowitej podróży z bohaterem jego książki – Forrestem Gumpem. Forrest Gump, to niezbyt inteligentny, ale dobry, szczery i potrafiący kochać chłopak, który ma do przekazania całą masę mądrości życiowych, z której każdy z nas może wyciągnąć wnioski, bo przecież
„Życie jest jak pudełko czekoladek – nigdy nie wiesz co dostaniesz…”.

szukajac-alaski

Jeśli chcecie odkryć Wielkie Być Może – czyli najprawdziwsze i najintensywniejsze doświadczenie rzeczywistości, to polecamy Wam „Szukając Alaski” – to debiutancka powieść Johna Greena inspirowana jego własnymi doświadczeniami ze szkoły średniej. Niesamowita historia o młodych, zbuntowanych i wrażliwych ludziach poszukujących odpowiedzi na odwieczne pytania: czym jest miłość, strata, prawdziwa przyjaźń?

Był sobie pies Jeżeli  nie macie jeszcze dość podróży, to W. Bruce Cameron zabierze Was
w niesamowitą eskapadę, a za przewodnika dostaniecie najbardziej wyszczekanego bohatera – psa Bailey’a. „Był sobie pies”, to wspaniała opowieść o oddanym psie, którego życiową misją jest dawanie miłości i pogody ducha swojemu właścicielowi, i nie ważne ile zajmie mu to żyć – bo przecież „Wszystkie psy idą do nieba… chyba że mają niedokończone sprawy tu na ziemi”. Piękna historia, która bawi i wzrusza do łez,
oraz pokazuje, że wszystko może nas na tym świecie zadziwić, bo jest on
naprawdę pomerdany! :)

Sekretne życie drzew

Po tak niesamowitych przygodach, zadziwić Was może tylko
„Sekretne życie drzew”, autorstwa Petera Wohlleben’a. To światowy bestseller
o zdumiewających rzeczach jakie dzieją się w lesie. Są tam drzewa,
które porozumiewają się ze sobą. Drzewa, które opiekują się potomstwem i pielęgnują starych i chorych sąsiadów, drzewa które doświadczają wrażeń mają uczucie i pamięć. Jest to niewątpliwie książka dla wszystkich miłośników natury.

7 minut po północy Na koniec zabierzemy Was w „Siedem minut po północy” Patricka Ness’a.
Jest to poruszająca, baśniowa opowieść o chłopcu, jego ciężko chorej mamie
oraz potwornym gościu, który zjawia się siedem minut po północy. Książka,
ta pokazuje, że potwory, czasami goszczą w naszym życiu i zmieniają go na zawsze.

Życzymy Wam wszystkim zaczytanych wakacji! :)

Wirtualna wycieczka po Teatrze Dramatycznym

Dziś zapraszamy Was do Teatru Dramatycznego w Warszawie, ale nie na spektakl,
a na wirtualną wycieczkę po teatrze!

TD

Teatr odsłoni przed Wami wiele zakamarków. Możecie zobaczyć jakie elementy za kulisami sprawiają, że na scenie dzieje się magia, choć ich nazwy jak „mosty” i „sztankiety” brzmią dość surowo, a także przekonać się, że słowo „artysta” nie przynależy wyłącznie do aktorów, dramaturgów, reżyserów i scenografów, ale również między innymi do osób, które w piwnicznych pracowniach potrafią wyczarować najwspanialsze elementy dekoracji. Krótko mówiąc – zbliżyć się do tego, co tworzy ducha teatru, a nawet poznać mity (bądź fakty!) o duchach twórców krążących po teatralnych korytarzach. Wystarczy dodać, że przez wszystkie tajniki prowadzi widzów głos Adama Ferencego, a mamy nadzieję, że obejrzycie z przyjemnością cztery odcinki cyklu filmowego.

ZAPRASZAMY!

Ludzie teatru
Mechanika teatru
Duchy teatru
Rzemiosło teatru

Źródła:

https://www.facebook.com/TeatrDramatycznyWarszawa

https://www.youtube.com/channel/UCLCrrA7Ii3rcFAjdXR2mfsA

III miejsce w II Powiatowym Konkursie Artystycznym „Mój lekturowy przebój”

mój lekturowy przebój logo konkursu

Uczennice z naszej szkoły Zosia Wróbel i Agata Brejza z klasy I THRN pod opieką
p. Izabeli Banajskiej wzięły udział w II Powiatowym Konkursie Artystycznym
„Mój lekturowy przebój”, w kategorii literackiej i artystycznej.  Organizatorem konkursu było I Liceum Ogólnokształcące im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim. Konkurs miał na celu pogłębienie znajomości utworów literackich objętych kanonem lektur oraz doskonalenie umiejętności tworzenia wypowiedzi pisemnych oraz prac artystycznych.

Jest nam bardzo miło poinformować, że Zosia Wróbel zajęła III miejsce.

Laureatce serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Wirtualny spacer po polskich muzeach cz.2

Zapraszamy serdecznie na kolejną część wirtualnych spacerów po polskich muzeach.  Zapraszamy do zwiedzania :-)

Muzeum Śląskie

-WIRTUALNY SPACER-

rajd-kultury-bez-barier-odbyl-sie-w-muzeum-slaskim-e1503915899891-1024x576

Muzeum Śląskie jest muzeum regionalnym, instytucją kultury współprowadzoną przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zobowiązane dziedzictwem regionu, dynamiką jego dziejów, wielokulturowością i wiodącą rolą przemysłu, przy jednoczesnym uznaniu jego dorobku intelektualnego i artystycznego.

galeria-plastyki-nieprofesjonalnej-13-768x452

Strona muzeum: https://muzeumslaskie.pl/pl/
Informacje i zdjęcia: https://muzeumslaskie.pl/pl/o-nas/

Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum Rezydencji Królów i Rzeczypospolitej

- WIRTUALNY SPACER –

Zamek Królewski Warszawa3

Początki Zamku Królewskiego sięgają XIV w. Rozbudowywany w XVI i XVII w.,
za czasów Zygmunta III Wazy uzyskał kształt zamkniętego pięcioboku. Był rezydencją królewską, miejscem obrad sejmu, centrum administracyjnym i kulturalnym kraju. We wrześniu 1944 r. Zamek został wysadzony przez wojska niemieckie. Decyzję
o odbudowie podjęto dopiero w 1971 r. Fundusze na odbudowę do 1980 r. zawdzięczano wyłącznie ofiarności społecznej.
W 1984 r. udostępniono zwiedzającym zrekonstruowane wnętrza.
Zamek Królewski Warszawa4

Strona muzeum: https://www.zamek-krolewski.pl/strona-glowna
Informacje i zdjęcia: https://www.zamek-krolewski.pl/historia/historia

Muzeum Powstania Warszawskiego

- WIRTUALNY SPACER –

Muzeum Powstania Warszawskiego3

Muzeum Powstania Warszawskiego otwarto w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania. Mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej, zabytku architektury przemysłowej z początku XX w. u zbiegu ulic Przyokopowej i Grzybowskiej na Woli.
W niepowtarzalny sposób zaprojektowana ekspozycja muzealna oddziałuje obrazem, światłem i dźwiękiem. Wytyczona trasa przedstawia chronologię wydarzeń i prowadzi przez poszczególne sale tematyczne. Zwiedzający poruszają chodzą po granitowym bruku wśród gruzów niszczonej Stolicy. Sercem Muzeum jest stalowy monument, przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku. Na jego ścianach wyryte jest kalendarium Powstania, a dobiegające z niego brzmienie bijącego serca symbolizuje życie Warszawy w roku czterdziestym czwartym. 

Muzeum Powstania Warszawskiego

Strona muzeum: https://www.1944.pl/
Informacje i zdjęcia: https://www.1944.pl/artykul/ekspozycja,4500.html

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

- WIRTUALNY SPACER –

budynekMPPP Gniezno

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie jako instytucję powołano do życia w 1973 roku.  Uroczyste otwarcie stałej ekspozycji „Początki państwa polskiego” nastąpiło w marcu 1983 roku. Muzeum jest instytucją zajmującą się głównie dziedzictwem polskiego średniowiecza oraz historią Gniezna i regionu. Posiada zbiory archeologiczne, sztuki, historyczne i archiwalne; prowadzi działalność naukowo-badawczą, wydawniczą oraz edukacyjną w ramach lekcji muzealnych.

spacer Gniezno

Strona muzeum: http://www.muzeumgniezno.pl/
Informacje i zdjęcia: http://www.muzeumgniezno.pl/

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

- WIRTUALNY SPACER –

noc-muzeów-320x240_c BiskupinMuzeum Archeologiczne w Biskupinie powstało w 1950 roku. Jest jednym
z największych i najbardziej rozpoznawalnych rezerwatów archeologicznych w Europie.  Dzięki swojej wyjątkowej wartości dla dziedzictwa kulturowego Polski został uznany za Pomnik Historii. Obejmuje on obszar około 38 ha z licznymi śladami dawnego osadnictwa, od epoki kamienia po wczesne średniowiecze. Z nich najsłynniejsze jest stanowisko na półwyspie Jeziora Biskupińskiego z pozostałościami osady obronnej
z przełomu epok brązu i żelaza.

kam1-320x240_cBiskupin RADA-MUZEUM-1024x768-320x240_c Biskupin

Strona muzeum: http://www.biskupin.pl/
Informacje i zdjęcia: http://www.biskupin.pl/rezerwat-archeologiczny/

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

- WIRTUALNY SPACER –

wizyta_MNWr-1

Muzeum Narodowe we Wrocławiu to jedno z największych i najważniejszych muzeów sztuki w Polsce. Powołane zostało do istnienia w 1947 roku jako Muzeum Państwowe, zaś uroczyście udostępniono je publiczności 11 lipca 1948 r. Posiada cztery oddziały – Gmach Główny, o nazwie zgodniej z nazwą całej instytucji, czyli Muzeum Narodowe we Wrocławiu, położone w bliskim sąsiedztwie oddziału głównego Muzeum „Panorama Racławicka”, kameralne Muzeum Etnograficzne zlokalizowane w dawnym letnim pałacu biskupów wrocławskich, a także otwarte w czerwcu 2016 roku Muzeum Sztuki Współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł.

Hol_IMG_3855Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Panorama Racławicka

Panorama Racławicka to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można relikt dziewiętnastowiecznej kultury masowej. Wielki panoramowy obraz (15 × 114 m) dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich (specjalna perspektywa) i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione, kręte podejście) „przenosi” widza w inną rzeczywistość i inny czas.

 Panorama Racławicka PR_scena_z_krzyzem-2 Panorama Racławicka

Strona muzeum: https://mnwr.pl/muzeum-narodowe-online/
Informacje i zdjęcia: https://mnwr.pl/oddzialy/muzeum-narodowe/o-muzeum/ https://mnwr.pl/oddzialy/panorama-raclawicka/ekspozycja-stala/

Spotkanie autorskie z Isabel Allende

Dziś o godzinie 18.00 po raz pierwszy porozmawia z polskimi czytelnikami Isabel Allende, autorka „Domu duchów” i najnowszej powieści „Długi płatek morza”. Spotkanie online prowadzi Ałbena Grabowska – pisarka, a z hiszpańskiego tłumaczy Anna Sawicka. Transmisja na profilach Wydawnictwo Marginesy i Lubimyczytac.pl

83187784_192276235412862_1784190081949244713_nIsabel Allende – (ur. 1942 w Peru) – chilijska pisarka i dziennikarka. Jej rodzina została zmuszona do ucieczki do Wenezueli po zamachu stanu z 1973 roku, podczas którego obalono ówczesnego prezydenta, kuzyna jej ojca, Salvadora Allendego, a do władzy doszedł Augusto Pinochet. Doświadczenia te wykorzystała, pisząc swoją debiutancką powieść Dom duchów, która stała się międzynarodowym bestsellerem, została sfilmowana w gwiazdorskiej obsadzie i rozpoczęła trwającą do dziś dobrą passę pisarki. W 1987 roku Allende wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Opublikowała ponad 20 powieści, m.in.: Z miłości i cienia (1992), Córkę fortuny (1998), Portret w sepii (2008), Ines, pani mej duszy (2008), Japońskiego kochanka (2016), W samym środku zimy (2018) czy najnowszą Długi płatek morza (2020), które zostały przetłumaczone na 35 języków i sprzedane na całym świecie w prawie 70 milionach egzemplarzy. Otrzymała kilkadziesiąt nagród literackich

104772939_3988863327853996_8296964703787209890_oŹródło:

https://www.facebook.com/wydawnictwomarginesy/

https://www.facebook.com/LubimyCzytac/

Spotkanie z literaturą czeską i słowacką – 17 czerwca godz. 17.00

Serdecznie zapraszamy na Spotkanie z literaturą czeską i słowacką organizowaną przez Miejską i Powiatową Bibliotekę w Świdniku oraz Good Books, w ramach programu Partnerstwo dla książki finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  O literaturze opowiedzą współorganizator spotkania
Marcin Skrabka z Good Books oraz Katarzyna Dudzic-Grabińska, tłumaczka języka czeskiego i słowackiego. Organizatorzy zapewniają, że spotkanie wzbogaci wiedzę na temat książek czeskich i słowackich pisarzy, a także ukaże ich różnorodność.

literatura_czeska-fill-640x456

Zapisy na spotkanie prowadzone są  poprzez formularz online, do którego dostęp jest poniżej. Na podane w formularzu adresy mailowe zapisani czytelnicy otrzymają, na chwilę przed spotkaniem, link do pokoju oraz instrukcję jak uczestniczyć w webinarium.

Link do zapisów na spotkanie:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeaLBAlI0npa-oJuZrIClb-_Xl5Zkjr40mm1SGYE_2KGItCNw/viewform

Informacje i grafika:
https://www.facebook.com/events/583134112583673/
http://www.bibliotekaswidnik.pl/index.php/wez-udzial/spotkania-autorskie/856-spotkanie-z-literatura-czeska-i-slowacka

 

Wirtualny spacer po polskich muzeach

Nie tak dawno zabrałyśmy Was w podróż po fascynujących kolekcjach światowych muzeów. Dzisiaj chcemy Wam zaprosić na wirtualny spacer po naszych
polskich muzeach.
Zapraszamy do zwiedzania :-)

Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie

- WIRTUALNY SPACER –

Wawel3

Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki jest narodową instytucją kultury. Zamek Królewski na Wawelu jest muzeum o charakterze rezydencji historycznej. Jest najwyższej rangi pomnikiem historii, tradycji kulturowej i religijnej narodu polskiego oraz elementu dziedzictwa światowego. Budowla w dzisiejszej formie została wzniesiona w stylu renesansowym, w XVI wieku, za panowania królów
z dynastii Jagiellonów – Aleksandra i jego brata Zygmunta I Starego. Najbardziej ozdobna część rezydencji to dziedziniec z kolumnowymi arkadami. Zamek zdobią liczne dzieła sztuki, które łączą się w różnych jego częściach.

Wawel4

 Strona muzeum: https://wawel.krakow.pl/
Informacje i zdjęcia: https://wawel.krakow.pl/ 

Kopalnia Soli w Wieliczce

- WIRTUALNY SPACER -

Wieliczka7

To bezcenny zabytek wpisany w 1978r. na Listę Dziedzictwa UNESCO. Kopalnia ma
9 poziomów, 245 km korytarzy i 327 m maksymalnej głębokości. Dzieje Wieliczki sięgają średniowiecza. Kopalnia pod ziemią to niekończące się korytarze, ukryte Groty Kryształowe – unikalne na skalę światową,  bezcenne obiekty przyrodnicze złóż soli, komory – pomieszczenia wydrążone w solnej skale oraz miejsca prac górniczych.
Na powierzchni znajduje się: cechownia, lampownia i warzelnia

Wieliczka3

Strona muzeum: https://www.kopalnia.pl/
Informacje i zdjęcia: https://www.kopalnia.pl/

Muzeum Zamkowe w Malborku

- WIRTUALNY SPACER -

Malbork3

Muzeum mieści się w historycznym zamku krzyżackim w Malborku, w którym zgromadzono ponad 40 tysięcy muzealiów zakresu historii, sztuki, archeologii, etnografii i przyrody. Oddziałami Muzeum Zamkowego są: Muzeum w Kwidzynie
i Zamek w Sztumie.

Malbork

Strona muzeum: http://www.zamek.malbork.pl/
Informacje i zdjęcia: http://www.zamek.malbork.pl/

Muzeum Narodowe w Warszawie

 

- WIRTUALNY SPACER -

Muzeum Narodowe w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie, założone w 1862 roku jako Muzeum Sztuk Pięknych,
to jedno z najstarszych muzeów sztuki w Polsce. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Muzeum Narodowe znalazło ważne miejsce w planach nowego państwa i jego stolicy – Warszawy. Modernistyczny gmach, siedzibę muzeum, wzniesiono w latach  1927–1938.
Dziś zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie liczą ok. 830 tys. dzieł sztuki polskiej
i światowej, od antyku do współczesności, i obejmują malarstwo, rzeźbę, rysunki oraz ryciny, fotografie, numizmaty, a także przedmioty sztuki użytkowej i wzornictwo. Muzeum ma cztery oddziały: Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego
w Królikarni, Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim oraz Muzeum w Nieborowie i Arkadii.

Muzeum plakatu

Strona muzeum: https://www.mnw.art.pl/
Informacje i zdjęcia: https://www.mnw.art.pl/o-muzeum/

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

- WIRTUALNY SPACER –

top_2020_palac_front Pałac w Wilanowie

Barokowy pałac królewski znajdujący się w dzielnicy Warszawy – Wilanowie. Został wybudowany w latach 1681-1696 dla Króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery.
Pałac wraz z otaczającym go parkiem zachował niezmienną formę architektoniczną
i został uznany pomnikiem historii.

top_2020_ogr_rozany Pałac w Wilanowie

Strona muzeum: https://www.wilanow-palac.pl/
Informacje i zdjęcia: https://www.wilanow-palac.pl/multimedialnie_o_historii.html

Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu

- WIRTUALNY SPACER -

20200402_miejsce_2,oHuCn6impHCVqcKHZpY

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu utworzone zostało w 1947 r. dzięki staraniom byłych więźniów KL Auschwitz jako Miejsce Pamięci po byłym nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady. Na Muzeum składają się głównie dwie wielkie części byłego kompleksu obozowego: Auschwitz I Stammlager i  Auschwitz II – Birkenau wraz z ponad 150 obiektami budowlanymi, około 300 ruinami, autentycznymi drogami, rampą, ogrodzeniami, a także archiwalia, które przetrwały ewakuację obozu oraz zbiór ponad stu tysięcy obiektów ruchomych (m.in. walizki, buty i przedmioty codziennego użytku, pasiaki
i przedmioty więźniarskie, a także przedmioty pochodzenia esesmańskiego).

20200402_miejsce_1,oHuCn6impHCVqcKHZpY

Strona muzeum: http://www.auschwitz.org/
Informacje i zdjęcia: http://www.auschwitz.org/

 

Od Chaosu po Łąki me love – spotkanie z twórczością Kai Kowalewskiej

Kaja Kowalewska (poetka oraz autorka powieści poetyckich) to jedna z bardziej lubianych przez młodzież, polskich autorek „młodego pokolenia”.  W swoich utworach korzysta zarówno z wyszukanej formy poetyckiej, jak i z języka „ulicy”, który jest bliski współczesnemu czytelnikowi. Uważa, że poezja powinna budzić emocje, poruszać czytelnika i zmuszać do refleksji. Udaje jej się to znakomicie!

Play listy, czyli nie wszystkie fobie są o miłości

„Każda rana choruje na innego diabła. Każda miłość ma swojego boga.”

„Play listy, czyli nie wszystkie fobie są o miłości” to metafizyczna powieść o lękach, w której ogromną rolę odgrywają e-maile i załączniki. To one bowiem potrafią wywrócić świat do góry nogami, przyprawić o zawrót głowy i zrzucić na samo dno rozpaczy. Przekonała się o tym Lea, główna bohaterka powieści. Kobieta ma 30 lat, jest fotografem. Za pomocą dziwacznych zdjęć wyraża swoje fobie. W ten sposób próbuje dźwignąć spory bagaż życiowych doświadczeń. Często jednak upada, przygniatana przez traumę i ból wspomnień. Przeszłość kładzie się piętnem na jej teraźniejszości.
Los nigdy nie rozpieszczał bohaterki. Lea w dzieciństwie snuła się po pijackich podwórkach, ukrywała pod schodami, później przeżyła wielką, niespełnioną miłość. Dziś zagubiona i samotna kobieta znajduje w sieci Echo Serca. Korespondencja z Echem wciąga ją bez granic i zaczyna dodawać skrzydeł. W każdym pięknie tkwi jednak cierń. Goryczy. Bo nic nie jest tak słodkie, jakby się mogło wydawać. Z pozoru prosta droga może okazać się zawiłym szlakiem, a przesłodzona kawa może powodować mdłości.
Miłość, muzyka, poezja, medycyna, wódka, trauma, plątanina emocji, labirynt metafizyczny, po którym błądzi dusza, obłęd, opium i schiza – to właśnie Play listy. Włącz listy… i pozwól się porwać tej niezwykłej opowieści. Opowieści, która podrażni wszystkie zakamarki twojej duszy.

93711459_10219860668579300_188601866622337024_o

Siedem grzechów głuchych

„Siedem grzechów głuchych” to powieść o tym, że każdy człowiek nosi pod koszulą pychę, chciwość, nieczystość, zazdrość, nieumiarkowanie, gniew i lenistwo. To także powieść o wyborach, tych dobrych i tych złych. Realistyczno-magiczna wędrówka po świecie, który mimo iż bardzo kolorowy, plastyczny, pod ziemią skrywa swojego diabła. To historia Kasandry, która ucieka przed przeszłością i przed czerwoną sukienką Adeliny. Wynajmuje pokój w obcym mieście, ukrywa blizny na nogach. Jak ciężkie są grzechy młodej dziewczyny, która zbyt dużo śni?
„Siedem grzechów głuchych” to historia o tym, że jesteśmy tylko/aż ludźmi i że łatwo wpadamy z deszczu pod rynnę. Pod rynnę łez, serc, odebranych bądź głuchych telefonów. Historia o tym, że można stać się zarówno ofiarą, jak i katem własnej obsesji. Czasem jedno spojrzenie może cię prześladować całe życie. Jedno słowo. Jeden sen.

93656355_10219860668299293_8721708719831777280_oKażdy ma swoje złe godziny, miejsca, które źle wybrał, ludzi, których rozkochał w sobie albo takich, którzy poszarpali mu serce. Każdy ma złe wspomnienia i zło na rękach. Każdy ma swoje siedem grzechów.

A oto zwiastun powieści:

YouTube Preview Image

Łąki mi love

 Łąki mi love to zbiór wyjątkowy. Na wskroś miłosny, a jednocześnie uniwersalny. To poezja w delikatnej odsłonie sound lingwizmu opiewająca dotyk, tęsknotę, szaleństwo i dobro. Poezja rozedrgana, momentami niezrównoważona emocjonalnie, poezja psychiczna, która wywiera wielkie wrażenie. Obnaża nierzadko patogenezę motyli brzusznych czy piękno łez. To poezja niesamowita, poezja, która boli.

93595759_10219860666699253_6870729139838517248_o

Niebospiecznik

Kowalewska sięga po zurbanizowane motywy, co zapowiada już graficzna strona okładki oraz autorskie zdjęcia, które synchronizują się z wierszami zawartymi w zbiorze. Fotografie przedstawiają ulice Łodzi, są więc wyrazem oddania i miłości poetki do miejsca zamieszkania. Graficzna strona „Niebospiecznika” jest mocno związana z jego treścią. Kowalewska w swoich wierszach tworzy bowiem pewnego rodzaju manifest, rewolucjonizuje peiperowskie hasło. W tomie mamy bowiem 4 x M: miasto, masa, maszyna, miłość.

93766033_10219860668099288_2548139242710630400_oChaos i inne piętra

„Chaos i inne piętra” to zbiór wierszy, miniatur poetyckich, a także fragmentów prozy poetyckiej autorstwa Kai Kowalewskiej. Autorka zabiera czytelników w niezwykłą podróż po piętrach swojego Chaosu. Na kartach tomiku strupy z żalu, ból przemijania, mocne słowa i obrazy wręcz turpistyczne spotykają się ze słodyczą ust i kolejną dawką cukru we krwi. Miłość to słodka zbrodnia, pocałunki są bezlitosne, przemijanie boli, a rozpacz krzyczy w gardła przepaści. To wszystko zmusza do refleksji, dotyka najczulszych stron duszy. W czasie lektury chciałoby się powtórzyć za autorką:

„a tak naprawdę chcę przecież uwierzyć w miłość
i w poetów którzy przykładają watę do ucha”.

93575507_10219860667499273_1385924279278764032_oPsychoprochy

Poezja ma to do siebie, że odbiorca może ją interpretować na swój indywidualny sposób. Tym razem Kaja Kowalewska oddaje w ręce czytelników bardzo wyrazisty i niepowtarzalny zbiór wierszy, które wpadają do naszego krwiobiegu, zaś w duszy pozostawiają po sobie silny oddźwięk.  Całość została podzielona na cztery odrębne części: spazmina, tablety, piąchopiryna oraz psy. Przez każdą z tych części przewijają się wiersze, w którym symbole i przenośnia odgrywają kluczową rolę. Kaja Kowalewska  pisze o nadziei, miłości, spokoju, lękach, strachu, obawach, a także o wierze w lepszą w przyszłość.

93481880_10219860667059262_3207692863273959424_oJeśli nie masz jeszcze książek Kai na swojej półce, to możesz zajrzeć na fanpage i udać się w podróż po piętrach: Chaos i inne piętra

Zdjęcia: materiał własny

Informacje i źródła recenzji:

https://www.granice.pl/ksiazka

http://nie-oceniam-po-okladkach.blogspot.com/

https://www.facebook.com/chaosiinnepietra/

„Świat według Folletta” – spotkanie autorskie z Kenem Follettem

10 czerwca 2020 r. o godz. 18.00
odbędzie się na żywo spotkanie autorskie z jednym z najpopularniejszych
pisarzy na świecie –
Kenem Folletem.
Organizatorami spotkania jest portal lubimy czytać.pl i Wydawnictwo Albatros. Spotkanie w języku angielskim (z polskim tłumaczem) poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge, dziennikarka związana z Radiem ZET.

Spotkanie z Kenem Follettem

Ken Follett –  to jeden z najpopularniejszych pisarzy na świecie – sprzedał ponad

170 milionów egzemplarzy swoich książek. Jego powieści przetłumaczono na 33 języki, a większość z nich doczekała się miana międzynarodowych bestsellerów. Jest znany jako mistrz epickich thrillerów oraz powieści historycznych, które zapewniają rozrywkę na najwyższym poziomie.

Książki Folletta

„Dla czytelnika moja książka powinna być jak czyste okno. Patrząc przez nie, widzi przedstawiany przeze mnie świat, a nie ozdoby na szybie” – mawia.
Nic zatem dziwnego, że to historia jest w jego książkach najważniejsza. Jego pierwsza  powieść „Igła”  wydana w 1978r. sprzedano w ponad 10 milionach egzemplarzy przyniosła mu uznanie krytyków i nagrodę Edgar Award. Na podstawie tej powieści powstał film z Donaldem Sutherlandem w roli głównej, którą dziś zalicza się do klasyki kina szpiegowskiego. Bestsellerami okazały się również kolejne jego książki
„Klucz do Rebeki”, „Na skrzydłach orłów” czy „Wejść między lwy”.  Szukając nowych wyzwań – napisał cykl powieści o budowie średniowiecznej katedry pt.: „Filary Ziemi”, „Świat bez końca” i „Słup ognia”. Jesienią tego roku ukarze się kolejny tom
„The Evening and the Morning”, o której między innymi w trakcie spotkania na żywo opowie sam autor.

the_evening_and_the_morning_header

Rozmowa będzie transmitowana w serwisie lubimyczytać.pl, a także w LC.TV na kanale w serwisie YouTube. Możecie także oglądać ją na ​​​​​fanpage’u lubimyczytac.pl

oraz na Facebooku Wydawnictwa Albatros.

 Zapraszamy serdecznie!

Informacje i zdjęcia:

https://www.facebook.com/events/308008776861794/
https://lubimyczytac.pl/jaki-jest-swiat-wedlug-folletta-zadaj-pytanie-pisarzowi-i-wygraj-nagrody
https://ken-follett.com/