Wyzwanie 10 epok w 10 dni: Antyk – sprawdź swoją wiedzę!

Wielkimi krokami zbliża się matura! W ramach powtórki z języka polskiego mamy dla Was wyzwanie: 10 epok w 10 dni! Każdego dnia będziemy tutaj prezentować quizy i zabawy multimedialne, które pomogą Wam zapamiętać, a także sprawdzić najważniejsze zagadnienia z danej epoki. POWODZENIA!

Sprawdźcie swoją wiedzę ze starożytności!
Powodzenia :-)

ANTYK -QUIZ MULTIMEDIALNY

Antyk.2

 

Wirtualny weekend w Parku Narodowym Yellowston

Tym razem zapraszamy na weekend w wersji wirtualnej w Narodowym Parku Yellowstone.

PYKatalog dźwięków z tego amerykańskiego parku narodowego z pewnością nam w tym pomoże!  Te spokojne nagrania z tzw. ambient noise oraz nagrania wideo np. z bizonami czy niedźwiedziami, poprawią Wam samopoczucie i koncentrację, a co ważne – można je remiksować – ponieważ zostały udostępnione w domenie publicznej.

bbPark Yellowstone z projektem Acoustic Atlas z Uniwersytetu Stanowego w Montanie stworzył publiczną bibliotekę dźwięków oraz nagrań wideo z tego najstarszego na świecie parku narodowego Yellowstone, które słynie m.in. z gejzerów, gorących źródeł, wulkanów błotnych, fumaroli i wodospadów. Park obejmuje powierzchnię prawie 8980 km². Nagrania i wideo pochodzą z parku oraz innych parków i ostoi natury w stanie Montana.

soundTutaj możesz uzyskać dostęp do biblioteki dźwięków, wraz z ich opisami, a tutaj odnajdziesz bibliotekę nagrań wideo.

A jeśli ktoś ma ochotę, to może wziąć udział w QUIZIE polegającym na rozpoznaniu głosów zwierząt!

quiz

Źródła:

https://acousticatlas.org/

https://www.nps.gov/yell/learn/photosmultimedia/videolibrary.htm

https://www.nps.gov/yell/learn/photosmultimedia/sounds.htm

Przekłady literatury fantastycznej tematem tegorocznych Gdańskich Spotkań Literackich „Odnalezione w tłumaczeniu”

Serdecznie zapraszamy w dniach 15-17 kwietnia na Gdańskie Spotkania Literackie „Odnalezione w tłumaczeniu” organizowane przez  Instytut Kultury Miejskiej. Motywem przewodnim tegorocznej edycji będzie wyobraźnia, surrealizm i fantastyka. Wydarzenia festiwalowe odbędą się online.

OwT_2021_1Za program wydarzenia odpowiadają cenione tłumaczki literatury: Justyna Czechowska, Magdalena Heydel i Urszula Kropiwiec. W edycji fantastycznej „Odnalezionego w tłumaczeniu” znajdziemy odniesienia do literatury i wyobraźni w filmie animowanym czy grach wideo, formułę sparringu tłumaczy (w tym roku z języka hiszpańskiego), rozmowę o tłumaczeniu literatury fantastycznej, przekładaniu twórczości Stanisława Lema czy Rolanda Topora.

Wszystkie spotkania i wydarzenia transmitowane będą na żywo na Facebooku Instytutu Kultury Miejskiej i Odnalezionego w tłumaczeniu oraz na kanale YouTube Instytutu Kultury Miejskiej.

Informacje i grafiki:

https://booklips.pl/wydarzenia/przeklady-literatury-fantastycznej-tematem-tegorocznych-gdanskich-spotkan-literackich-odnalezione-w-tlumaczeniu/

Laureatka Literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk gościem Uznamskich Dni Literatury

Uznamskie Dni Literatury otworzy spotkanie online z Laureatką Literackiej Nagrody Nobla – Olgą Tokarczuk. Wydarzenie będzie bezpłatnie transmitowane w całości w języku polskim na kanale YouTube, na Facebooku oraz na stronie internetowej Uznamskich Dni Literatury.

Linki do spotkania:

https://www.youtube.com/channel/UCaoFPwqJoCXZj_li6KBp9oA

https://www.facebook.com/events/367131717843595

Tokarczuk

Uznamskie Dni Literatury odbędą się w dniach od 14 do 17 kwietnia 2021 r. pod hasłem „Boskość” z udziałem znakomitych autorów i autorek: Olga Tokarczuk, Marica Bodrožić, Georgi Gospodinov, Peter Sloterdijk, Navid Kermani i wielu innych.

Spotkanie autorskie z laureatką Literackiej Nagrody Nobla Olgą Tokarczuk – 14 kwietnia 2021 r. o godz. 20:30 – zapewni wspaniałe otwarcie Uznamskich Dni Literatury. Komitet Noblowski uhonorował Olgę Tokarczuk Literacką Nagrodą Nobla roku 2018 określając ją jedną z „najoryginalniejszych polskich pisarek wszech czasów”.

Zdjęcia i informacje:
https://www.facebook.com/events/367131717843595

http://www.usedomerliteraturtage.de/14April2030/

https://twojeradio.fm/laureatka-literackiej-nagrody-nobla-olga-tokarczuk-otworzy-uznamskie-dni-literatury.html

II Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach „Echa Katynia”!

15 – 18 KWIETNIA 2021 oglądaj online

logo

Świat przepełniony jest ideami, które mogą się przekształcić w totalitaryzmy. Często nie zdajemy sobie sprawy ze skali tego zjawiska.

Totalitaryzm to nie tylko ustrój społeczny, ale przede wszystkim losy zwykłych ludzi. Takich, jak my. To narastająca przemoc systemu oraz walka ludzi o wolność i godność. To żywe scenariusze, które nie chcemy, żeby kiedykolwiek się powtórzyły. To także powracające wspomnienia, ludzkie historie i pamięć o nich.
W tym roku Instytut Pamięci Narodowej zaprezentujemy ponad 20 filmów z całego świata, w tym 4 premiery wyprodukowane w zeszłym roku przez Instytut Pamięci Narodowej. Oprócz seansów filmowych ważnym składnikiem festiwalu będą debaty oraz spotkania z twórcami, a także warsztaty dla początkujących twórców i profesjonalnych filmowców.
Kliknij w przycisk ZAREZERWUJ SEANS przy dowolnym z filmów, który chcesz obejrzeć. Zostaniesz przeniesiony do platformy onestage.pl gdzie poproszony zostaniesz o założenie konta użytkownika i zarejestrowanie na wybrane przez Ciebie seanse. Filmy możesz obejrzeć o dowolnej porze, w czasie trwania Festiwalu, tj. pomiędzy 15 a 18 kwietnia 2021r.

II MIędzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach

Informacje i grafika:

https://totalitaryzmy.pl/fbclid=IwAR3ZMPJGjWm7arKg0HlirGHMQCIzkskiEc9V7wug8anY62zYFPMWkp2Uqms#schedule

https://www.facebook.com/ipngovpl/posts/10165148060835245

 

Animacje na podstawie Lema – wydarzenie online

W dniu 13 kwietnia br. o godzinie 18:00, w ramach obchodów Roku Stanisława Lema mamy ogromną przyjemność zaprezentowania widzom bloku filmów animowanych, które powstały na podstawie prozy pisarza. Zestaw krótkometrażowych animacji to ciekawa alternatywa dla fabularnych adaptacji.

169383343_10157721324706583_6100499866573908349_n

Wydaje się, że jedynym ograniczeniem w dziedzinie animacji jest wyobraźnia twórcy. Dzięki rozmaitym technikom animacyjnym, może on wykreować niesamowite, fantastyczne światy. Na przestrzeni sześćdziesięciu lat reżyserzy i animatorzy powołali do istnienia także swoje wyobrażenia światów z Lema.
Wydarzenie dostępne pod linkiem:
https://www.facebook.com/events/2835621973322265
Czas trwania: 4 godz.
Pokaz filmowy:

  •  „Wycieczka w kosmos” (reż. Krzysztof Dębowski, 11min., 1961, Polska) – na podstawie scenariusza Stanisława Lema
  •  „Pułapka” (reż. Krzysztof Dębowski, 10 min., 1962, Polska) – na podstawie oryginalnego scenariusza Stanisława Lema
  • „Maszyna Trurla” (reż. Jerzy Zitzman, 8 min., 1975, Polska) – animacja krótkometrażowa na podstawie opowiadania o tym samym tytule ze zbioru „Cyberiada”
  • „Powrót” (reż. Anna Błaszczyk, 8 m.in., 2008, Polska, Niemcy) – animacja na podstawie opowieści „Powrót z gwiazd”
  •  „Maska” (reż. Stephen Quay, Timothy Quay, 23 min., 2010, Polska) – animacja na podstawie opowiadania o tym samym tytule
  •  „Golem” (reż. Patrick Mccue, Tobias Wiesner, 8 min., 2010, Niemcy, Irlandia) – animacja podstawie opowiadania „Golem XIV” ze zbioru „Wielkość urojona”
  • „Doradcy króla Hydropsa” (reż. Natalia Brożyńska, 20 min. 2016, Polska) – adaptacja opowiadania o tym samym tytule ze zbioru „Bajki robotów”
  •  „Kongres” (reż. Ari Folman, 120 min., 2013, Polska, Niemcy, Francja, USA, Belgia, Izrael) na podstawie opowiadania „Kongres futurologiczny”

Premiera filmu Braci Quay o Norwidzie – 12 kwietnia o godz.19:00

Instytut Książki zaprasza na krótkometrażowy film o Cyprianie Norwidzie pt.
„Vade-mecum”
. Wyreżyserowali go Stephen i Timothy Quayowie, wybitni twórcy animacji filmowej. Premiera będzie miała miejsce w poniedziałek (12 kwietnia) o godz. 19 na Facebooku YouTube’ie Instytutu Książki. Film będzie prezentowany z napisami w języku polskim. Po pokazie odbędzie się dyskusja z udziałem filmoznawcy dr. Łukasza Jasiny i literaturoznawcy dr. hab. Karola Samsela.

170154978_10159084566008194_6610363301867702993_n

W 2021 roku przypada 200. rocznica urodzin wybitnego polskiego artysty Cypriana Norwida. Instytut Książki we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Londynie postanowił ją uczcić filmem, zapraszając do jego realizacji wybitnych twórców animacji – braci Quay.

Stephen i Timothy  Quay to zdobywcy wielu nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. Locarno International Film Festival, Melbourne International Film Festival, Krakow Film Festival, Brussels International Festival of Fantasy Film. Byli również nominowani do Złotej Palmy w Cannes za film „Ulica krokodyli” na podstawie prozy Brunona Schulza.

Bracia Quay są autorytetem, jeśli chodzi o znajomość polskiej kultury, poczynając od muzyki klasycznej, poprzez malarstwo, film i oczywiście literaturę. To oni m.in. wprowadzili na „brytyjskie salony” twórczość Brunona Schulza, tworząc na podstawie jego opowiadania majstersztyk animacji, „Ulicę krokodyli”, obecnie zaś pracują nad adaptacją „Sanatorium pod Klepsydrą” – mówi Marta de Zuniga, dyrektorka Instytutu Kultury Polskiej w Londynie.

Produkcja skierowana jest do widza zagranicznego i będzie promowana w internecie i mediach społecznościowych, głównie w anglojęzycznym obszarze językowym.

Postanowiliśmy stawić czoła wyzwaniu i zrobić film dla tych, którzy prawdopodobnie nigdy o Norwidzie nie słyszeli. Mamy jednak nadzieję, że choć to krótki film, uda się nim rozpalić ciekawość w widzach i zainteresować ich spuścizną – także dziełami plastycznymi – którą ten wielki, niedoceniony za życia artysta po sobie pozostawił – wyjawiają twórcy filmu, Stephen i Timothy Quay.

Bardzo zależało nam, aby przedstawić twórczość Norwida z anglosaskiej, a nie tylko polskiej perspektywy, i nie mieliśmy wątpliwości, że najlepszymi twórcami do opowiedzenia tej historii będą Bracia Quay – mówi Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki.

Cyprian Norwid to poeta funkcjonujący w powszechnej świadomości głównie jako autor kilku wierszy znanych ze szkolnych lektur, dlatego zdecydowaliśmy się zaprezentować ten film również polskiej publiczności, licząc na to, że pokaże on tę wybitną postać z innej, oryginalnej perspektywy.

Serdecznie zapraszamy!

Informacje i grafika:

https://instytutksiazki.pl/pl/aktualnosci,2,premiera-filmu-braci-quay-o-norwidzie,6243.html

https://www.facebook.com/events/835197587080852/

 

Kolekcja Muzeum w Luwrze wreszcie dostępna w Internecie

Muzeum Luwr stanowi jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych stolicy Francji. Z pewnością świetnie znacie najbardziej znane dzieła, które można także zobaczyć poza jego galeriami. Wiele z nich do tej pory nie była prezentowana w sieci w taki sposób. Właśnie otwarta kolekcja online zawiera ponad 480 000 wpisów na temat dzieł z Musée du Louvre i Musée National Eugène-Delacroix. Eksperci i ekspertki z obu muzeów deklarują jej dalszy rozwój oraz uzupełnianie opisów. Większość z nich zawiera również zdjęcia i wizerunki obiektów, niektóre dostępne są jako wysokiej jakości zdigitalizowane wizerunki.1Co znajdziemy (i co możemy pobierać) już teraz?

Wolność wiodąca lud na barykady Eugène Delacroix, Mona Lisa Loenardo da Vinci czy tysiące rzeźb, mebli, tekstyliów, biżuterii, przedmiotów historycznych sięgających czasów antycznych!

2Przeglądaj i przeszukuj kolekcję Luwru tutaj.

Witryna ze zbiorami Luwru oferuje kilka narzędzi badawczych: wyszukiwarkę pełnotekstową; zaawansowane wyszukiwanie, filtry dat kolekcji, instytucji posiadającej dany obiekt, twórców itp. Dzieła aktualnie na wystawie możemy oglądać, również poruszając się po wirtualnej mapie muzeum… i to wszystko bez wychodzenia z domu!

A TUTAJ możecie zwiedzić muzeum przy pomocy interaktywnej mapy.

interaktywna mapaŹródło: https://collections.louvre.fr/en/en/

#czytamwdomu „Zauroczona, zwariowana, zakochana”

Dziś polecamy książkę Laury Steven pt.: , „Zauroczona, zwariowana, zakochana”. To zabawna, urocza i niebanalna powieść dla młodzieży o współczesnym dojrzewaniu, poszukiwaniu siebie i – oczywiście o miłości!

866536-352x500Caro Kerber-Murphy myśli o sobie jako introwertycznym nerdzie zakochanym w świecie fizyki. I tylko gdy jej ojcowie smacznie śpią, włącza cichutko komedie romantyczne, marząc o idealnej miłości łączącej ją z Harukim – chłopakiem, w którym jest bez wzajemności od dawna zakochana. Jak jednak zwrócić uwagę chłopaka, gdy nikt, absolutnie nikt, z wyjątkiem dwóch oddanych przyjaciółek i ukochanych ojców, jej nie zauważa? Na szczęście Caro w porę dowiaduje się o przełomowym odkryciu naukowym, które może pomóc jej w rozwiązaniu problemu.Jaki wpływ na jej przyjaźń będzie miało tajemnicze odkrycie? Czy Caro w końcu uda się odnaleźć pewność siebie i dostrzec swoje piękno? – dowiecie się, czytając książkę!
Laura Steven, w błyskotliwy i prześmieszny sposób zgłębia świat kompleksów współczesnych nastolatek.
Laura_Steven_-_2018
Żródło:
lubimy czytać.pl
grafika: Wikimedia Commons

Wirtualne Muzea Małopolski – zapraszamy do zwiedzania

Wirtualne Muzea Małopolski to portal tworzony przez Regionalną Pracownię Digitalizacji Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie.

Wirtualne Muzea Małopolski

Działa  już od 2010 roku. Udostępnia cyfrowe odwzorowania muzealnych eksponatów na pojedynczych i dookólnych fotografiach, filmach, w formie modeli 2D i 3D. Każdy eksponat na  portalu można obejrzeć z bardzo bliska i więcej się o nim dowiedzieć – dzięki muzealnym metryczkom, artykułom kontekstowym, wzajemnym powiązaniom obiektów, materiałom edukacyjnym i wystawom tematycznym.

https://muzea.malopolska.pl/pl/wirtualne-wystawy

Poza zwiedzaniem wystaw, na portalu jest ogromna ilość artykułów z zakresu kultury sztuki i historii.

https://muzea.malopolska.pl/pl/artykuly

Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania!

Informacje i grafika:

https://muzea.malopolska.pl/pl/artykuly/1878

https://www.facebook.com/WirtualneMuzeaMalopolski/

https://www.youtube.com/watch?v=vuFETS6S678