Uroczyste ogłoszenie wyników Powiatowego Konkursu Artystycznego „Barwy Jesieni”

Miło jest nam ogłosić wyniki tegorocznej edycji Powiatowego Konkursu Artystycznego – „Barwy Jesieni”. Konkurs został zorganizowany przez Zespół Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim pod Patronatem Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śląskim. Koordynatorami konkursu są p. Izabela Banajska, p. Kornelia Granacka – Trzaska oraz p. Ewa Tanenberg – Zając.

Oceniając prace plastyczne, fotograficzne i literackie komisja konkursowa wzięła pod uwagę następujące elementy: realizację tematu konkursu, oryginalny pomysł, walory artystyczne, wrażliwość oraz estetykę i wkład pracy.

Uczestnicy konkursu wykazali się wrażliwością literacką, wysokimi umiejętnościami warsztatowymi z zakresu malarstwa, rysunku, fotografii, oryginalnymi pomysłami, a także ciekawym doborem i łączeniem różnych  technik. Wszystkie te elementy sprawiły, że każda z nadesłanych prac stała się niepowtarzalna w swoim wyrazie artystycznym, stąd też niezwykle trudno było wyłonić laureatów konkursu. Ostateczny werdykt przedstawiamy poniżej:

W kategorii fotograficznej

I miejsce –  Patrycja Wacławczyk z Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim

II miejsce –  Marcin Martyna z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim

III miejsce –  Zofia Wróbel z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim

W kategorii literackiej

I miejsce – Barbara Kosider z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim

II miejsce – Adam Zimoch z Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim

III miejsce – Wiktoria Szymiczek z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim

W kategorii plastycznej

I miejsce – Oliwier Bielec z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim

II miejsce – Joanna Engler z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim

III miejsce – Klaudia Grześkiewicz z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim

Uroczyste rozdanie nagród odbyło się 17 grudnia 2019 r.  w bibliotece szkolnej Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śl.  Nagrody ufundowane przez Fundację Szkolną Ekonomik, Radę Rodziców ZSE, Samorząd Uczniowski ZSE i PODN,  wręczyła Pani Dyrektor Maria Lach.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu oraz opiekunom, a laureatom serdecznie gratulujemy!

Zapraszamy wszystkich do czytelni biblioteki szkolnej, gdzie można obejrzeć wystawione prace uczestników konkursu.

DSCN1078DSCN1105mała DSCN1088 DSCN1093 DSCN1095 DSCN1100 DSCN1101 DSCN1103 DSCN1108 DSCN1109

Podziękowanie Prezydenta RP za udział w Narodowym Czytaniu

Od kilku lat nasza szkoła bierze aktywny udział w Narodowym Czytaniu propagując znajomość literatury narodowej.  Koordynatorami akcji są nauczyciele – bibliotekarze: Izabela Banajska i Kornela Granacka-Trzaska. W tym roku wspólnie czytaliśmy osiem polskich nowel wybranych przez Parę Prezydencką.

Miło nam jest poinformować, że za nasze działania otrzymaliśmy  oficjalne podziękowanie od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy wraz z okolicznościowym wydaniem Nowel polskich z dedykacją i podpisem Pary Prezydenckiej.

 Jeszcze raz pragniemy podziękować wszystkim, którzy wzięli udział w działaniach tegorocznej akcji Narodowego Czytania.

78668465_997112890664092_6314134084452876288_n podziękowanie Prezydent RP

Certyfikat „Multimedialna Szkoła” dla Ekonomika!

Uczniowie z koła multimedialnego, plastycznego i teatralnego pod opieką p. Izabeli Banajskiej i p. Kornelii Granackiej – Trzaski przez pół roku brali udział w Ogólnopolskim Projekcie „Multimedialna Szkoła”. Projekt ten realizowany był w formie konkursu.

Celem projektu było podniesienie kompetencji w zakresie bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni oraz reagowania na zagrożenia. Kształcenie umiejętności wykorzystywania technologii informacyjno – komunikacyjnych w edukacji. Szkoły przystępujące do projektu musiały wykonać 10 zadań przygotowanych przez organizatorów. Do zadań należało między innymi: wykonanie prezentacji multimedialnych „Bądź bezpieczny w Internecie”, wykonanie interaktywnego plakatu „Nasza szkoła”, stworzenie interaktywnej lekcji w atrakcyjnej formie graficznej za pomocą narzędzia ExE, czy przygotowanie i przeprowadzenie wśród uczniów quizu – grywalizacji za pomocą narzędzia Kahoot!

Uczniowie poradzili sobie z zadaniami bardzo dobrze, otrzymując maksymalną ilość punktów.

Szkoła otrzymała Certyfikat „Multimedialna Szkoła”, który dumnie prezentujemy poniżej.

Multimedialna szkoła certyfikat mała

„Chaos i inne piętra” – wystawa poetycka

Kaja Kowalewska to poetka oraz autorka książek poetyckich takich jak: „Chaos i inne piętra”, „Melanżcholie”, „Niebospiecznik”, „Łąki me love”, „Psychoprochy”, „Play listy, czyli nie wszystkie fobie są o miłości”, a także „Siedem grzechów głuchych”.
Kowalewska to jedna z bardziej lubianych przez młodzież, polskich autorek „młodego pokolenia”.  W swoich utworach korzysta zarówno z wyszukanej formy poetyckiej, jak
i z języka „ulicy”, który jest bliski współczesnemu czytelnikowi. Uważa, że poezja powinna budzić emocje, poruszać czytelnika i zmuszać do refleksji. Udaje jej się to znakomicie!
Młodzież z klasy IVa TE, z ulubionych przez siebie cytatów Kowalewskiej, postanowiła
w szkolnej bibliotece stworzyć wystawę poetycką pt.: „Chaos i inne piętra”.

20190919_120434 20190919_120558 20190919_115240

III miejsce i dwa wyróżnienia w Powiatowym Konkursie Fotograficznym „Chodź z nami – moja ścieżka do domu”

Jest nam niezwykle miło poinformować, że trzy uczennice z naszej szkoły zostały nagrodzone w Powiatowym Konkursie Fotograficznym „Chodź z nami – moja ścieżka do domu”.

Zofia Wróbel z klasy I THRN zajęła III miejsce, natomiast Kamila Jakubczyk z klasy III a TE i Agnieszka Toman z klasy IV a TE otrzymały wyróżnienia.

Konkurs został zorganizowany w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu przez Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Wodzisławiu Śląskim. 20 września na Pikniku Edukacyjnym, który odbył się na boisku Zespołu Szkół Budowlanych w Wodzisławiu Śląskim, nasze uczennice odebrały dyplomy i nagrody.

Dziewczynom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

 

20190920_12222920190920_105918 mała 20190920_122747mała20190920_123112

Narodowe czytanie 2019 w Ekonomiku

Podczas tegorocznej akcji Para Prezydencka zaproponowała osiem lektur na ósme Narodowe czytanie:
1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa
2. Dym – Maria Konopnicka
3. Katarynka – Bolesław Prus
4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski.
„Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii” – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.
Nasza szkoła, jak w latach poprzednich wzięła udział w Narodowym czytaniu. W dniach od  3 do  9 września w bibliotece, na korytarzach, na skwerku przed szkołą, w strefie relaksu i na miejskim rynku wspólnie czytaliśmy nowele. Dodatkowo akcje głośnego czytania odbyły się na lekcjach bibliotecznych i wybranych zajęciach lekcyjnych. Z okazji tegorocznego Narodowego czytania przygotowano pamiątkowe zakładki do książek, a w Starostwie Powiatowym nasze nowele otrzymały pamiątkowe pieczątki.
Koordynatorzy akcji: nauczyciele – bibliotekarze: Izabela Banajska, Kornela Granacka-Trzaska dziękują wszystkim biorącym udział w tegorocznym Narodowym czytaniu.

image (6)
image (2) image (3) image (4) image (5)image (7) image

Dyplom za udział w IV edycji ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”

7 czerwca 2019 r. o godzinie 10.00  aż 366 930 osób z całej Polski czytało książki w ramach IV edycji akcji  „Jak nie czytam, jak czytam”  zorganizowanej przez redakcję miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. Na takim wydarzeniu nie mogło zabraknąć również nas – o czym pisaliśmy szczegółowo w poście z dnia 7 czerwca. Za swój udział otrzymaliśmy dyplom, który dumnie prezentujemy poniżej.

dyplom jak nie czytam jak czytam 2019

Podsumowanie Programu Filmoteka Szkolna. Akcja!

W roku szkolnym 2018/2019 uczniowie z kół działających przy bibliotece szkolnej wzięli udział w projekcie Filmoteka Szkolna. Akcja! Projekt realizowany był przez Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Przez cały rok uczniowie brali udział w działaniach organizowanych w ramach programu między innymi: Wirtualnym Festiwalu Filmowym, webinariach, lekcjach filmowych, korzystali również z materiałów przygotowanych przez ekspertów. Dodatkowo uczniowie należący do koła multimedialnego uczestniczyli w trzymiesięcznym kursie e- learningowym, w ramach którego wykonywali działania z zakresu edukacji filmowej z wykorzystaniem nowoczesnych technik multimedialnych, jednym z takich działań była organizacja pokazu filmu „Sól ziemi czarnej”.
Uczniowie za swoje działania w ramach programu otrzymali zaświadczenie oraz upominki.

filmoteka szkolna_zaświadczenie uczniowie 2018-19

IV edycja akcji „Jak nie czytam, jak czytam!”

7 czerwca od godziny 10.00 w całej Polsce trwa IV edycja akcji „Jak nie czytam, jak czytam!”. Do akcji i tym razem włączyli się uczniowie Ekonomika. Akcja została przyjęta z entuzjazmem przez młodzież. W bibliotece, na korytarzach, na skwerku przed szkołą, w strefie relaksu i na miejskim rynku – wszędzie można zobaczyć młodzież z naszej szkoły, czytającą książki.  W bibliotece i wybranych klasach odbyły się akcje głośnego czytania książek oraz zabawy z książkami, na przykład – otwórz książkę na 45 stronie, a pierwszy akapit opisze twoje życie, twój horoskop na wakacje itp. Po przeprowadzonej akcji nasuwa się tylko jeden wniosek: młodzież czyta chętnie, zwłaszcza kiedy ma dostęp do nowej, dla nich interesującej oferty czytelniczej.plakat_4_A4(1) 20190607_11033220190607_105811 20190607_111312 20190607_111606 20190607_111813 20190607_112257 20190607_114934

I miejsce w XIX Ogólnopolskim Konkursie Filmowym

4 czerwca 2019 r. w II LO im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Rybniku odbył się finał XIX Ogólnopolskiego Konkursu Filmowego pod patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty. Na konkurs wpłynęło setki prac z całej Polski.

Niezwykle miło jest nam poinformować, że tytuł laureata oraz I miejsce otrzymała uczennica naszej szkoły – Magda Bąk z klasy III a TE.

Celem konkursu było propagowanie kultury filmowej, rozwijanie umiejętności analizy zjawisk związanych ze współczesną kinematografią, kształtowanie różnych form wypowiedzi artystycznej oraz inspirowanie do własnych poszukiwań w świecie szeroko pojętej kultury. Konkurs odbył się w czterech kategoriach: praca badawcza, praca plastyczna inspirowana filmem, projekt scenariusza baśni filmowej i oryginalna etiuda filmowa.

Madzia przygotowała pracę plastyczną inspirowaną filmem „Piękna i bestia”.  Jury w swoim werdykcie podkreśliło wysoką technikę wykonania pracy, oryginalny dobór kolorystyczny, przestrzenność obrazu oraz wrażliwość estetyczną. Uczennica do konkursu pracowała na kółku plastycznym pod kierunkiem p. Izabeli Banajskiej.

Magdzie serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych, twórczych sukcesów!

20190604_130350 mała 20190604_12261820190604_122529 20190604_124616