RSS Feed

W poszukiwaniu wiosny

7 kwietnia 2015 by weroonikaaa

Kolejna akcja SzK 2.0 – Tropiciele wiosennych śladów – zaaktywizowła pierwszoklasitów do udziału w tygodniu odkrywania. Przez cały ten okres zajmowaliśmy się poszukiwaniem oznak potwierdzających, że nadchodzi wiosna.

Dzień pierwszy

List od Pani Wiosny – cóż to była za niespodzianka, gdy po wejściu do klasy każdy uczeń znalazł na swoim stoliku zaadresowaną imiennie kopertę, a w jej środku list od Pani Wiosny. Po przeczytaniu listu ustaliliśmy plan pracy na cały tydzień ponieważ adresatka wiersza zadała nam kilka pytań, na które musieliśmy poszukać odpowiedzi.

wiosenka1

wiosenka2

Dzień drugi

Poznajemy pierwsze wiosenne kwiaty – podczas realizacji tego tematu udaliśmy się na wycieczkę do szkolnego ogródka, a także wokół terenu szkoły. Co udało nam się zaobserwować? W ogródku pojawiły się pierwsze kwitnące roślinki. Oczywiście jak przystało na uważnych obserwatorów przyrody wyciągneliśmy nasz TIK-owy sprzęt i sfotografowaliśmy wszystko, co wprowadziło nas w zachwyt.

wiosenka24

wiosenka25

wiosenka29

Dzień trzeci

Co potrzebują rośliny do prawidłowego rozwoju? – tutaj mieliśmy okazję zamienić się w prawdziwych badaczy przyrody. Zasadziliśmy nasze pierwsze kwiatki. Bratki to kwiatki, które zdobią naszą klasę. Dzieci samodzielnie wsypały ziemię do doniczek, włożyły kwiatki, podlały i znalazły dla nich miejsce na okiennym parapecie. Teraz systematycznie dbają o wzrost roślinek pamiętając o ich podlewaniu.

wiosenka33

wiosenka55

wiosenka66

wiosenka77

wiosenka88

Dzień czwarty

Dlaczego ptaki migrują? – to pytanie wzbudziło wśród uczniów wiele emocji. Dzieci mają już dużą wiedzę na temat otaczającej przyrody, ale dzięki temu mają też jeszcze więcej pytań. Interesuje ich świat roślin i zwierząt. Cały dzień poświęciliśmy na obserwację ptaków. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: „Czy bociany przyleciały już do naszego kraju?”. Obserwowaliśmy również gniazda tych migrujących ptaków. Jaka to była wielka radość, gdy w gniazdach pojawiały się bociany. Zachęcam dzieci do prowadzenia dalszych obserwacji: zajrzyj tutaj

wiosenka9

wiosenka30

Dzień piąty

Wiosenna pogoda – ostatniego dnia dokończyliśmy klasowy kalendarz pogody. Po tygodniowych obserwacjach dzieci jednogłośnie stwierdziły, że na prawdziwą wiosenną pogodę muszą jeszcze poczekać. Poranne temperatury były na minusiea, a za oknem dopisywała jesienna aura. Było wietrzenie i deszczowo. Postanowilśmy na boisku szkolnym wyczarować kilka promieni słonecznych. Dzieci układały działania matematyczne, które wpisywały do narysowanych promyków słonecznych. Trzeba przyznać, że zadanie to bardzo rozgrzało uczniów. Dzieci stworzyły wyjatkowo długie promienie słoneczne.

wiosenka12

wiosenka13

wiosenka15

wiosenka17

wiosenka19

wiosenka21

wiosenka23

Sobota i niedziela to były dni, w których uczniowie obserwowali przyrodę wraz z rodzicami podczas wycieczek i weekendowych spacerów. Otrzymałam sporo zdjęć, za które serdecznie dziękuję. Cieszę się, że dzieciom udało się zachęcić rodziców do wspólnego tropienia śladów wiosny.

A jak tydzień odkrywania podsumowali uczniowie? Oto notatki z ich zeszytów.

Dlaczego przebiśnieg jest zwiastunem przedwiośnia?
„Przebiśniegi to pierwsze wiosenne kwiaty, które przebijają się przez śnieg. Są one odporne na mróz. Nazwa śnieżyczka przebiśnieg to jedna z kilku nazw tego kwiatu. W różnych miejscach naszego kraju ludzie nadali mu inna nazwę. Są to nazwy: śnieguła, śniegułka, gładysz. Przebiśniegi jako pierwsze wiosenne kwiaty dostarczają pyłku i nektaru owadom”.

Dlaczego nasze kwiatki rosną?
” Aby nasz bratki rosły potrzebują ziemi, wody i światła. Nie wolno zapominać o podlewaniu! Każda roślinka potrzebuje wilgoci i światła, aby mogła się rozwijać.”

Dlaczego ptaki migrują?

„Bociany jesienią przygotowują się do odlotu do Afryki. Migrują do ciepłych krajów, bo w Polsce zaczyna im brakować pożywienia. W Afryce jest ciepło i mogą tam znaleźć swoje przysmaki. Gdy robi się tam pora sucha to z powrotem odlatują do Polski. Bocianie przysmaki to: żabki, owady, koniki polne, chrząszcze, dżdżownice”.


1 komentarz »

 1. szkola2zero pisze:

  Łał! Fantastyczny tydzień odkrywania! Bardzo się cieszę, że nasza akcja była inspiracją do przeprowadzenia tak wielu fantastycznych działań :) Po zdjęciach widzę, że pierwszaki świetnie się przy tym bawiły.

  Wszystkie odkrycia są bardzo ciekawe i świetnie opisane, zatem na blogu właśnie wylądowała kolejna odznaka Akcji Odkrywamy. Gratulacje!

  Pozdrawiam serdecznie i życzę uczniom kolejnych niesamowitych odkryć :)
  Aneta
  Szkoła z Klasą 2.0
  szkola2zero ostatnio opublikował…Młodzi bibliotekarze z SosnowcaMy Profile

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge