Dzień Bezpiecznego Internetu. A co dalej…?

25, 27 lutego oraz 14 marca mieliśmy możliwość uczestnictwa w przedstawieniu z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu przygotowanego przez klasę VI B. Historia przedstawiała Kazika, z pozoru zdrowego i szczęśliwego chłopca, który niestety zbyt wsiąknął w świat Internetu. Takiego właśnie typu przedstawienia mają u nas na celu dojrzeć prawdziwe skutki zbyt częstego przesiadywania przed komputerem. Owszem Internet ma zalety, jak i również wady. Chciałabym Wam pokazać w jaki sposób Internet może zniewolić nasze umysły.

Internet…

Co to jest ?

Okno na świat / Pułapka

Internet, okno na świat XXI wieku. W tych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez Internetu. Pomaga nam niemal we wszystkim. Zastępuje wizyty w sklepie, banku, czy nawet kontakty ze znajomymi, lecz najczęściej jest szybką pomocą w zadaniu domowym. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jakie poważne zagrożenia może ze sobą nieść Internet. Dlatego chciałabym Wam nakreślić ten problem i pokazać co tak naprawdę może Wam się stać. Owszem Internet jest potrzebny. Ale musimy pamiętać, że z komputera trzeba korzystać umiejętnie, mądrze i rozważnie.

CZYM JEST INTERNET ?

INTERNET – jest wspaniałym wynalazkiem, narzędziem komunikacji i edukacji, rozrywki i zabawy, pozwala poznać ludzi z całego świata, a przede wszystkim ułatwia naukę i pracę. Rozwój komputeryzacji ma dobre strony i nowe możliwości nauki, pogłębiania wiedzy, komunikacji, pomocy w pracy, podniesieniu estetyki opracowywanych prac. Niestety niesie ze sobą nowe, nieznane dotąd zagrożenia. Uczniowie naszej szkoły coraz częściej korzystają z zasobów Internetu. Toteż konieczna jest edukacja dzieci mająca na celu uświadomienie im zagrożeń  i przekazanie zasad bezpiecznego korzystania z Sieci. zalety

Zalety :D :

1. Szybka komunikacja internetowa.
Internet ma bardzo rozbudowaną sieć komunikacyjną. Możemy kontaktować się zarówno z rodziną, znajomymi, jak i zawierać nowe znajomości z ludźmi z całego świata. Umożliwiają nam to: – poczta e-mail – komunikatory internetowe: Gadu-Gadu, Tlen, Skype, ICQ – faksowanie – video rozmowy – telekonferencje

2. Łatwy dostęp do różnorodnych informacji.
Dzięki Internetowi mamy bardzo łatwy dostęp do wielu informacji, wydarzeń, które dzieją się na całym świecie. Wiadomości o pogodzie, gospodarce są na wyciągnięcie ręki.

3. Edukacja przez Internet, poszerzanie swoich zainteresowań.
Internet, jako wielka sieć globalna umożliwia nam także edukacje. Za pomocą Sieci możemy uczyć się j. obcych itp. Zdobywanie wiedzy umożliwiają nam różnorodne strony internetowe, encyklopedie, słowniki, translatory. Przez Sieć możemy poszerzać swoje zainteresowania. Stwarza to wiele możliwości i poszerza horyzonty.

4. Sklepy i aukcje internetowe.
Dzięki temu możemy zapoznać się z wieloma ciekawymi ofertami i zakupić interesujące nas rzeczy, bez konieczności wychodzenia z domu.

5. Rozrywka (gry, muzyka, filmy)
W Internecie istnieje wiele portali rozrywkowych, na których możemy zagrać w gry on-line, oglądać zdjęcia, filmy, czytać ciekawe teksty itd. Dzięki temu możemy miło spędzać czas.

6. Bankowość internetowa.
Teraz przelewy możemy wysyłać za pomocą internetowych banków, na których też sprawdzać na bieżąco saldo swojego konta.

7. Nawiązywanie nowych kontaktów.
GG, Skype itd. Te wszystkie programy umożliwiają nam szybki kontakt z bliskimi bądź poznanie wielu innych ludzi. Lecz musimy pamiętać w Internecie tak jak w świecie realnym musimy uważam, gdyż w Internecie jesteśmy jeszcze bardziej narażeni na bezpieczeństwo.

8. Pomaga w znalezieniu pracy.
Internet ,,skarbnica wiedzy’’ dzięki niemu mamy łatwy dostęp do różnych portali, które oferują prace.

wady

Wady :( :

1. Uzależnienie.
Fascynacja Internetem może grozić zniewoleniem !

2. Nawiązywanie nowych kontaktów.
Jak zauważyliście jest to zaleta jak i również wada. Dlaczego ? Łatwowierność w nawiązywaniu kontaktów na czacie grozi niebezpieczeństwem. Nie wiesz nigdy z kim rozmawiasz i komu się zwierzasz.

3. Kamuflaż
Anonimowość to powszechnie stosowana wada. Nigdy nie wiesz kto się czai po drugiej stronie klawiatury.

4. Zapominamy o tradycyjnych sposobach komunikacji.
Zastanówmy się ilu z nas woli bardziej komunikować się z innymi ludźmi przez Internet ? Jest to szybsze i wiadomości przychodzą w błyskawicznym tempie. Ale za jaką cenę ? Zapominamy o tradycyjnych sposobach komunikacji.

5. Nie używamy znaków interpunkcyjnych itp.
Zanik umiejętności potrzebnej w świecie realnym. Staje się coraz częstszą wadą u młodzieży.

6. Wirusy
Pocztą elektroniczną możemy otrzymać niebezpieczne pliki (wirusy, trojany) szkodliwe dla naszego komputera i oprogramowania.

7. Poważne problemy zdrowotne.
Długie korzystanie z komputera szkodzi zdrowiu i może być przyczyną wielu schorzeń, tj. wady postawy, bóle karku i kręgosłupa, dyskopatia nadgarstków, podrażnienia oczu i skóry twarzy itp.

8. Spam
Każdy internauta jest narażony na kontakt z treściami, z którymi nie chciałby mieć do czynienia, w większości są to materiały promocyjne tzw. – SPAM. Przesyłany do indywidualnych użytkowników (reklamy, linki do stron lub inne materiały w wersji elektronicznej) Bywa jednak tak, że są to adresy stron internetowych związanych z pornografią czy pedofilią.

9. Łamanie praw autorskich. 
Wśród wielu przestępstw, jakie są popełnianie przy wykorzystaniu Internetu jedno z czołowych miejsc zajmuje nagminne łamanie praw autorskich zwane powszechnie piractwem. Za ściąganie nielegalnych programów przez dzieci odpowiadają rodzice.
Jaką rolę odgrywa Internet w życiu naszych uczniów ? – wyniki ankiety. 
Ostatnio w naszej szkole przeprowadziłam ankietę. Ponad 100 uczniów miało za zadanie odpowiedzieć na 3 pytania:
- Za co lubisz Internet ?
- Ile godzin dziennie spędzasz przed komputerem ?
- Na jakich stronach zazwyczaj przesiadujesz ?
Zapraszam do zapoznania się z wynikami:
za co lubisz internet
Największa część głosujących uzasadniła swoje zdanie, że Internet to bogate źródło informacji. Zgadzam się z tym w 100 % ! Za to najbardziej rozczarowała mnie odpowiedź, którą wybrali ponad 33 % uczniów. Jeżeli uważacie, że jedyną zaletą Internetu to rozrywka czy więzi międzyludzkie, to się dużo mylicie. Internet to wielomilionowe skupiska użytkowników, z którymi możemy się szybko skontaktować. Internet jest świetnym polem do obserwacji zachowań, gromadzenia informacji, a nawet badań.
ile godzin dziennie spedzasz przed komputeremPonad 30 % uczniów spędza 1 h przed komputerem. Jestem bardzo zadowolona z tego wyniku, gdyż miałam obawy, że wszyscy uczniowie dosyć długo przesiadują przed komputerem. Myślę, że te 3 osoby, które spędzają przed komputerem 5-6 h również ograniczą się do 1h. Pamiętajcie, zbyt częste używanie komputera grozi POGORSZENIEM WZROKU !
Na jakich stronach zazwyczaj przesiadujeszUczniowie największą część swojego wolnego czasu przeznaczają na stronę społeczną FACEBOOK. Czy jest to, aby słuszny wybór ? Oczywiście, że nie ! Facebook tak jak inne strony jest potrzebny do szybkiego kontaktu z bliskimi itd. Ale nie wszyscy pamiętają, że jest on dozwolony od 13 lat. Na tej stronie zbyt często pojawiają się profile dzieci, które podają się za 18-latków a tak naprawdę mają 9 lat. Poniżej zapraszam do obejrzenia ankiety, którą przeprowadziłam dodatkowo.  ile osob posiada legalnie facebookaZ początku już możemy się domyślić, że większa część wszystkich uczniów naszej szkoły posiada Facebooka, lecz nielegalnie. Jest to wielki problem, gdyż zaangażowani są w to nasi uczniowie, ponad 88 %. Internet to kopalnia wiedzy poza Facebookiem są w nim inne interesujące strony, m. in. : http://junior.reporter.pl/http://www.dziecionline.pl/http://www.matzoo.pl/,
KOMPUTER NIE ZASTĄPI CI ŻYCIA PRAWDZIWEGO. W TĘ SIEĆ MOŻNA SIĘ ZAPLĄTAĆ I NIE MÓC SIĘ Z NIEJ WYPLĄTAĆ !

3 thoughts on “Dzień Bezpiecznego Internetu. A co dalej…?

  1. Klaudio, gratuluję serdecznie :-) Twoja praca została doceniona przez CEO, a ja jestem z Ciebie bardzo dumna! Brawo!

    Jolanta Beer

  2. Brawo!!!! Super wpis, ankiety, wykresy i wspaniały wybór tematu! Oby tak dalej!

    Pozdrawiam.

    Anula
    CEO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge