Harcerska Orkiestra Dęta

wlochy3

               Paulina Hołowid zaprasza do przeczytania artykułu na temat Harcerskiej Orkiestry Dętej, do której należy od ubiegłego roku.

Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Chorągwi Podkarpackiej narodziła się w jednym z przemyskich liceów. Jak opowiada obecny kapelmistrz Jan Łaskarzewski, założyli ją ksiądz podpułkownik Władysław Dec i kapelmistrz Jan Palczewski.

W  1998 roku z inicjatywy dha Jana Łaskarzewskiego oraz dha Jana Semkowa nastąpiła reaktywacja Harcerskiej Orkiestry Dętej Hufca Ziemi Przemyskiej. To właśnie dzięki ich determinacji w maju 1998 roku został przeprowadzony nabór młodych muzyków. Wybierano ich spośród uczniów Szkoły Podstawowej w Żurawicy, której dyrektorem był Jan Semków (obecnie dyrektor gimnazjum). Budynek szkoły stał się miejscem ćwiczeń orkiestry oraz przechowalnią instrumentów, które przekazała Komenda Hufca w Przemyślu. Całą organizacją zajął się dh Jan Semków. Po przeglądzie przekazanych instrumentów zakupiono brakujące ustniki i pałki do werbli. Orkiestra nie posiadała jednak instrumentów dętych-drewnianych takich jak: klarnety, flety czy saksofony. Drugim zaś problemem okazał się brak materiałów nutowych, które były niezbędne do tworzenia orkiestry od podstaw. Wspomogła ich jednak Orkiestra XX Salezjanów, którzy użyczyli swoich opracowań.

Do najważniejszych założeń funkcjonowania orkiestry należy:

Øsystematyczny nabór nowych członków orkiestry

Øregularny przegląd instrumentów oraz zakup nowych

Øcoroczne obozy szkoleniowo-wypoczynkowe w okresie wakacyjnym

Øorganizowanie warsztatów muzycznych w ciągu roku

Øzachęcanie dzieci i młodzieży do nauki w Szkole Muzycznej w Przemyślu, w celu kształcenia umiejętności muzycznych

Pierwszy występ Orkiestry odbył się już w październiku podczas Mszy Św. Parafii Żurawica Dolna, kiedy to wykonana została pieśń eucharystyczna „Bądźże pozdrowiona”. Tak zaczęła się nowa historia. Od tej pory formacja uczestniczyła we wszystkich uroczystościach zarówno kościelnych jak i państwowych (Św. Konstytucji 3-go Maja, 11 listopada, Św. Bożego Narodzenia) w naszej miejscowości. Młodzi muzycy zapraszani byli nie tylko do miast w naszym kraju, ale również poza jego granicami.

Ważnym wydarzeniem w Reprezentacyjnej Orkiestrze Dętej Chorągwi Podkarpackiej był zlot w Kielcach, podczas którego świętowała swój 60 jubileusz. Sukcesem okazał się koncert młodych muzyków w Juracie, którzy przebywali  na obozie kondycyjnym. Podczas występu usłyszeliśmy nie tylko muzykę patriotyczną i marszową, ale również rozrywkową. Harcerze zostali docenieni przez publiczność owacjami na stojąco. Na pewno niepowtarzalnym osiągnięciem Orkiestry Dętej były wielokrotne występy na Ukrainie. Jeden z nich odbył się w ubiegłym roku we Lwowie podczas uroczystości składania kwiatów pod pomnikiem Szewczenki oraz występ w filharmonii Lwowskiej.

W maju tego roku orkiestra została zaszczycona zaproszeniem na obchody 70 rocznicy zakończenia Bitwy pod Monte Casinno we Włoszech.

Po wielu latach naborów ja sama zdecydowałam się przystąpić do Harcerskiej Orkiestry Dętej Hufca Ziemi Przemyskiej. Za każdym razem, kiedy gram w czasie uroczystości jestem dumna ze swojego wyboru. Zdecydowałam się grać na klarnecie, instrumencie dętym-drewnianym. Przybyło mi dużo obowiązków ale i wyzwań. Uczę się w Szkole Muzycznej, co pozwala mi zdobyć niezbędną wiedzę i umiejętności.

Moim zdaniem, zarówno Szkoła Muzyczna jak i Orkiestra pomagają odkrywać głębię muzyki. Muzyka uczy mnie samodyscypliny, cierpliwości, ale sprawia też, że jestem szczęśliwa. Każdemu polecałabym przystąpić do Harcerskiej Orkiestry Dętej, ponieważ jest to niesamowite wyzwanie.

 

ork stara

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge