Nasza miejscowość

 ŻURAWICA

Żurawica to piękna i malownicza wieś w Polsce, siedziba Gminy Żurawica, położona w powiecie przemyskim w województwie podkarpackim (7 km na północ od Przemyśla). Położona jest na terenie pagórkowatym. Droga krajowa dzieli Żurawicę na dwie części Dolną i Górną. Nazwa „Żurawica” pochodzi najprawdopodobniej od żurawi, zamieszkujących te tereny. Żurawica położona jest przy międzynarodowej magistrali kolejowej (linia nr 91) prowadzącej z Krakowa do Medyki i dalej na Ukrainę.

Miejscowość liczy 4898 mieszkańców. Powstała w XIV w. Pierwsza informacja źródłowa na temat Żurawicy pochodzi z 1317 roku. Kiedy to Władysław Jagiełło przekazał wieś rycerzom herbu Odrowąż. Według tradycji po bitwie pod Grunwaldem osadzono tu jeńców krzyżackich.

Dane ogólne:

W Żurawicy znajdują się następujące instytucje:

- Szkoła Podstawowa nr 1 w Żurawicy im. Św. Jadwigi Królowej Polski

- Szkoła Podstawowa nr 2 w Żurawicy

- Gimnazjum im. 2 Pułku Pancernego w Żurawicy

- Jednostka Wojskowa wraz z warsztatami technicznymi.

- Podkarpacki Wojewódzki Szpital Psychiatryczny.

- Urząd Gminy Żurawica

- Posterunek Policji

- Ośrodek Zdrowia

- Stacja kolejowa Żurawica Rozrządowa - stanowiąca znacznej wielkości punkt przeładunkowy oraz przystanek kolejowy Żurawica.

Żurawica jest siedzibą rzymskokatolickiego dekanatu a także dwóch parafii. Starsza parafia, erygowana w 1406, jest pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP z zabytkowym kościołem zbudowanym roku 1889. Druga erygowana w 1993 nosi wezwanie św. Andrzeja Boboli.

Zabytki: 

Dwór – pierwszy drewniany dwór powstał w Żurawicy w XVI w. za czasów Lubomirskich. W wieku XVIII i XIX został wielokrotnie przebudowywany.

Park – resztki parku krajobrazowego (XIX w.)

Ruiny cerkwi unickiej – zachowana tylko dzwonnica i murek z ogrodzenia z 1872.

Świątynia – parafia w Żurawicy powstała prawdopodobnie w 1406 roku. Obecny Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny powstał 100 lat temu.

Fort XII Werner – nazwa pochodzi od budowniczego forty inżyniera Wernera. Fort powstał w 1880 roku i był częścią Twierdzy Przemyśl, która odegrała ważną rolę w czasie I Wojny Światowej.

Sport:

W Żurawicy działa klub sportowy Żurawianka Żurawica, który obecnie posiada tylko sekcję piłkarską, która gra w V lidze podkarpackiej. W swojej historii klub posiadał też sekcje lekkoatletyczną i zapaśniczą, w których odnosił znaczące sukcesy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge