Projekt edukacyjny

Hej!

Już wcześniej pisałam Wam o tym, ale, że jeszcze mogę zdobyć zieloną odznakę to przypomnę. W tym roku braliśmy udział w projekcie edukacyjnym wraz z naszą wychowawczynią. Naszym zadaniem było przedstawienie podróży dookoła świata śladami Phileasa Fogga ( ” W 80 dni dookoła świata”) współcześnie. Aby wykonać to zadanie musieliśmy korzystać z wielu internetowych stron (np. linii lotniczych), które naturalnie umieściliśmy na końcu naszej prezentacji. Wykonując to zadanie odnosiliśmy się do wielu punktów naszego kodeksu 2.0, min.  przestrzeganie praw autorskich, czy korzystanie z kilku wiarygodnych źródeł. Wszystkim taka praca bardzo się podobała, a efekty można zobaczyć na stronie naszej szkoły: www.szkola707.pl

 

Pozdrawiam

Kucyk 150

Posted in Bez kategorii | Komentowanie nie jest możliwe

Ze słownika języka polskiego

Hej!

Dzisiejsze słówko dnia to:

WOKALIZA

1. Prawidłowa artykulacja, zwłaszcza samogłosek w mowie i śpiewie

2. Śpiewanie melodii bez tekstu, polegające na powtarzaniu jednej samogłoski, zwłaszcza A, będące ćwiczeniem rozwijającym technikę wokalną (…)

 

Pozdrawiam

Kucyk 150

Posted in Bez kategorii | 1 Comment

Z cyklu: na smutne, deszczowe dni

Hej!

Jaka jest dzisiaj pogoda w waszym mieście? U mnie pada deszcz i jest 12 stopni. Niezbyt przyjemnie. Z tego powodu przygotowałam dla Was zbiór śmiesznych powiedzonek i wpadek ze szkolnych zeszytów na poprawę melancholijnego nastroju.

Syzyf góry przenosił.

Kraków czasami był stolicą Polski.

Orzeczenie może występować solo.

Idąc do domu padał deszcz.

Grażyna biegła galopem na czele wojska.

Zachód jest tam, gdzie lewa ręka.

W Chinach hoduje się zboże na ryż.

Z lasów mamy korzyści drewniane.

Król Słońce też miewał zaćmienia.

Kain zabił Nobla.

Sienkiewicz żył od chwili narodzin aż po śmierć.

:-)

Pozdrawiam

Kucyk 150

PS Źródło: Humor z zeszytów szkolnych, wyd. IBIS 2011

Posted in Bez kategorii | Komentowanie nie jest możliwe

Jak „Chlapać atramentem” jak prawdziwy pisarz?

Hej!

Każdy z Was marzył kim chce kiedyś zostać. Czy myśleliście kiedyś o zawodzie pisarza? Wbrew pozorom wcale nie jest to takie proste: za sławą, popularnością i pieniędzmi kryją się podkrążone oczy, nieprzespane noce, niedobór magnezu od nieustannego picia kawy. Jeśli jednak dalej jako dorośli marzycie o pisaniu dla świata już teraz przeczytajcie poradnik młodego pisarza. Polecam Wam „Chlapanie atramentem” poradnik dla młodych pisarzy autorstwa Anne Mazer i Ellen Potter.

„Jeśli należycie do tych młodych osób, które uwielbiają pisać [...] CHLAPANIE ATRAMENTEM jest dla was. Dwie autorki wyjątkowego poradnika rozbudzają zapał nawet w tych, którzy na co dzień, a zwłaszcza w szkole nie przepadają za pisaniem. Mniej pewnych  swoich twórczych możliwości przekonają, że potrafią pisać. A co najciekawsze, zdradzą sensacyjne informacje o tym, jak to naprawdę jest być pisarzem. Chcecie pochlapać atramentem razem z nimi? Pióra lub klawiatura- w dłoń!

KSIĄŻKA DLA DZIECI, KTÓRE KOCHAJĄ PISAĆ ( NAWET JEŚLI JESZCZE O TYM NIE WIEDZĄ) ”

Taki opis z tyłu książki powinien zachęcić wszystkich niedowiarków, że pisanie może sprawiać prawdziwą przyjemność.

Książka składa się z III części:

I część- Do startu, gotowi, hop!

II część- Lepienie własnej opowieści.

III część- Mózg pisarza

W każdej z nich możemy dowiedzieć się jak pisać, o czym, żeby było ciekawie lub jak wymyślać ciekawą fabułę.

Poznajemy także autorki i ich pomysły na dobrą książkę.

Anna Mazer jest autorką ponad czterdziestu książek- obrazkowych lub  młodzieżowych. Jej powieści zostały przetłumaczone na wiele języków. Została nagrodzona wieloma wyróżnieniami amerykańskich sekcji literackich. Więcej o jej działalności literackiej można przeczytać na www. annemazerbooks.com

Ellen Potter jest autorką nagrodzonego cyklu dla dzieci o przygodach Olivii Kidney. Jej książki są wydawane na całym świecie. Wiele jej książek jest rekomendowanych przez światowej sławy magazyny czy stowarzyszenia. Więcej o Ellen na www.ellenpotter.com

Gorąco zachęcam do przeczytania książki „Chlapanie atramentem”. Dzięki niej pokochacie pisanie i zaczniecie tworzyć własne powieści.

 

Pozdrawiam

Kucyk 150

PS Źródła: obrazek okładki ze strony http://czasdzieci.pl/ksiazki/ksiazka,832720-chlapanie_atramentem_poradnik.html                                                                                           teksty o autorkach oraz wstęp pochodzą z książki „Chlapanie atramentem” A. Mazer i E. Potter wyd. Bukowy Las, 2010

Posted in Bez kategorii | Komentowanie nie jest możliwe

Ze słownika języka polskiego

Hej!

Słówko dnia na dziś to:

OBIJACZKA

co oznacza bezczynne wałęsanie się, obijanie się, próżnowanie.

 

Pozdrawiam

Kucyk 150

Posted in Bez kategorii | Komentowanie nie jest możliwe

Matlandia- materiały edukacyjne od GWO

Hej!

Długo się nie odzywałam, ale w szkole było dużo zamieszania. Dziś chciałam Wam opowiedzieć o Matlandii. Jest to strona internetowa, na której realizujemy zadania związane z tematami, które mamy w podręcznikach. Czy u Was w szkole też działa Matlandia? Jeśli nie możecie zobaczyć wersję demonstracyjną tutaj .

Program ten jest przeznaczony dla klas 4, 5 i 6. Dla każdej z nich przygotowany jest specjalny „świat”, gdzie poznajemy bohaterów, a za wykonywane zadania dostajemy nagrody.

Matlandia 4 to program zawierający 190 interaktywnych zadań doskonalących umiejętności matematyczne uczniów klas czwartych. Dzięki animowanym postaciom, zabawnym filmom, medalom dla najlepszych użytkowników i możliwości porównania wyników, nauka matematyki staje się wciągającą zabawą dla całej klasy.

Matlandia 5 to program zawierający 200 interaktywnych zadań matematycznych dla uczniów klas piątych. Rozwiązując zadania, dzieci odkrywają zakamarki bajkowej wyspy, zdobywają skarby i pomagają bohaterowi opowieści naprawić uszkodzony pojazd. Przekonaj się, że nauka matematyki może być tak ciekawa, jak ulubione gry komputerowe.

Matlandia 6 zawiera 140 interaktywnych zadań matematycznych dla klas szóstych. Uczniowie rozwiązują zadania, podróżując po odległych galaktykach. Wraz z bohaterem gry doskonalą swoje umiejętności matematyczne. Zdobywają przy tym multimedialne nagrody: tapety, wygaszacze, dzwonki, awatary oraz zabawne filmiki. Przekonaj się jak wygląda nauka przez zabawę.

Jakie są zalety tego programu?

Matlandia – program online wspierający naukę matematyki w czwartej, piątej oraz szóstej klasie szkoły podstawowej. Bajkowa sceneria oraz animowane postaci sprawiają, że dzieci z zainteresowaniem i zaangażowaniem rozwiązują zadania matematyczne. Program doskonali biegłość rachunkową, ćwiczy pamięć i logiczne myślenie. Kładzie nacisk na wykorzystanie matematyki w codziennych sytuacjach.

Uczniu:

 • przenieś się w bajkowy świat razem z animowanymi bohaterami Matlandii
 • zdobywaj medale oraz nagrody za sprawność rachunkową
 • oglądaj zabawne filmy za rozwiązanie partii zadań
 • ucz się przez zabawę
 • przekonaj się, że matematyka jest ciekawa

Jeśli w swojej klasie też chcecie mieć  ten program musicie poprosić nauczyciela matematyki, ponieważ potrzebne jest wykupienie dostępów.

Od lutego br. można też wziąć udział w programie Histlandia. Wydawnictwo GWO proponuje takie zadania z historii. Jakie są zalety tego programu?

Histlandia – to program online do nauki historii i społeczeństwa w szkole podstawowej. Każde z ponad 60 zadań ma formę prostej gry przygodowo-zręcznościowej. Zadania osadzono w barwnej scenerii związanej z daną epoką: od starożytnej Grecji, przez średniowieczną Polskę, do współczesności. Grając, uczeń utrwala kluczowe daty i pojęcia, a także przygląda się zdjęciom zabytków oraz mapom. Program pozwala tworzyć interaktywne prace domowe i sprawdziany. Umożliwia też przeprowadzenie ciekawych lekcji z wykorzystaniem tablicy multimedialnej.

Uczniu:

 • Odwiedź niezwykłe muzeum i wyrusz w pościg za Złodziejami Czasu
 • sprawdź wiedzę, refleks, celność i pamięć w licznych grach
  przygodowo-zręcznościowych
 • zdobywaj nagrody za szybkie rozwiązywanie zadań
 • przekonaj się, jak przyjemna może być nauka
Zapytaj nauczyciela czy u Was w klasie można wprowadzić ten program.

Pozdrawiam

Kucyk 150

PS Teksty dotyczące programów zaczerpnięte ze stron matlandia.gwo.pl oraz histlandia.gwo.pl

 

Posted in Bez kategorii | Komentowanie nie jest możliwe

Ostatni mecz… Matematyczny

Hej!

Oto moje sprawozdanie z naszego meczu matematycznego:

09.04 odbył się u nas w szkole Mecz Matematyczny. Było to nasze ostatnie spotkanie w półfinałach. Tym razem naszymi gośćmi byli uczniowie ze szkoły nr 11 w Jeleniej Górze. Zadania były trudniejsze niż w innych spotkaniach, nie wszystkie udało się nam rozwiązać. Niestety mimo naszych starań przegraliśmy mecz 41-18. Oznacza to, że nie wyjdziemy już z naszej grupy do finału i nie rozegramy już żadnego meczu. Jednak jesteśmy bardzo zadowoleni, że mogliśmy brać udział w tym konkursie. To nasz pierwszy rok, ale mamy nadzieję, że w gimnazjum także będziemy mogli brać w Dolnośląskich Meczach Matematycznych. A uczniów klas 4 i 5 zachęcamy do udziału w przyszłym roku :-)

A jak Wasze szkoły radzą sobie w tym konkursie?

Pozdrawiam

Kucyk 150

Posted in Bez kategorii | 3 Comments

Żelazna Dama odeszła…

- Z wielkim smutkiem Mark i Carol Thatcher ogłosili, że ich matka, baronessa Thatcher, odeszła dziś rano w pokoju po udarze mózgu -ogłosił lord Tim Bell.

Margaret Thatcher była premierem Wielkiej Brytanii w latach 1979-1990. Pełniła to stanowisko najdłużej w Wielkiej Brytanii w XX wieku.

W Polsce M. Thatcher otrzymała takie wyróżnienia jak

 •  Doktorat honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego
 •  Doktorat Honoris Causa Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
 •  Honorowe Obywatelstwo Miasta Poznania

Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o premier Thatcher zachęcam do obejrzenia filmu pt. „Żelazna Dama” z Meryl Streep w roli głównej.

„Być potężnym – to tak samo jak być damą. Jeśli musisz zapewniać, że nią jesteś – to nie jesteś.”

M. Thatcher

Pozdrawiam

Kucyk 150

PS Źródła: http://pl.wikipedia.org/wiki/Margaret_Thatcher
                     http://pl.wikiquote.org/wiki/Margaret_Thatcher

Posted in Bez kategorii | Komentowanie nie jest możliwe

Czy to już koniec zimy?

Hej!

Jak myślicie czy zima już odeszła na dobre? Synoptycy przepowiadają to tak:

Pogoda na kwiecień

Biorąc pod uwagę cały miesiąc, to temperatura wyjdzie w normie. Musimy się jednak liczyć z przejściowymi falami chłodów. Suma opadów na poziomie powyżej normy, będzie więc kilka bardzo mokrych okresów, włącznie z opadami śniegu.

A jaka temperatura będzie w maju?

Pogoda na maj

Temperatura znacznie powyżej normy, bardzo prawdopodobny pierwszy w tym roku upał. Suma opadów nadal powyżej normy, sporo będzie więc ulew, możliwe również częste i gwałtowne burze.

Pozdrawaim

Kucyk 150

PS Aby zobaczyć pogodę na kolejne miesiące zapraszam na tę stronę 

Posted in Bez kategorii | Komentowanie nie jest możliwe

Test szóstoklasisy za nami

Hej!

Drodzy szóstoklasiści! Jak czujecie się po teście? Nasza klasa uważa, że ten sprawdzian był stosunkowo łatwy.

- Największe trudności sprawiło mi wypracowanie ( list), ponieważ wolę zadania matematyczne- powiedział mi Jakub, kolega z klasy.

- Zadania były proste. Szczególnie pytania do tekstu.  W wypracowaniu napisałam o książce, którą ostatnio przeczytałam- ” Godzina pąsowej róży”- mówi mi Ola.

A  Wy co sądzicie o tegorocznym teście? Jakie są Wasze odczucia?

Jeśli chcecie sprawdzić swoje odpowiedzi zajrzyjcie tu.

Pozdrawiam

Kucyk 150

Posted in Bez kategorii | Komentowanie nie jest możliwe